Ve zrušeném 2. pilíři jsou stále peníze. Nevyzvedlo si je téměř 2000 lidí

Téměř 2000 lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění. Penzijní společnosti počátkem roku 2017 převedly nevypořádané prostředky na finanční úřady a doposud 1915 účastníků tohoto spoření si o ně nepožádalo. Koncem ledna 2020 činil přeplatek celkem 18,82 milionu Kč, sdělilo dnes ČTK Generální finanční ředitelství.

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Přestože penzijní společnosti účastníky penzijního spoření písemně obeznámily, že o nevyplacené peníze musí požádat místně příslušný finanční úřad, stále velké množství poplatníků tak neučinilo a počet žádostí o vrácení přeplatku spíše klesá.

"Proto jsme se rozhodli, že poplatníky, na které máme kontakt, nyní budou finanční úřady o existenci přeplatku a nutnosti požádat o vrácení informovat i telefonicky a e-mailem," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Přeplatky, o které si poplatníci nepožádají, budou v souladu s daňovým řádem po šesti letech od konce roku 2017 převedeny do státního rozpočtu.

Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku dvou procent odvodů museli přidat ze svého. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) prosadila jeho zrušení, výplata peněz účastníkům se uskutečnila do konce roku 2016.

O rušení pilíře se vedl mezi zákonodárci spor. Zatímco levice říkala, že druhý pilíř vysává peníze ze státního průběžného financování penzí, které je schodkové, pravice poukazovala na to, že objem peněz v celém důchodovém systému zvyšuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Davy na otevření pražských obchodních center nečekaly, IKEA omezila…

03.12.2020 14:05 Aktualizováno Davy na otevření pražských obchodních center dnes ráno nečekaly. Lidé, kteří po zahájení provozu…

50 tisíc majitelů dronů se musí do konce roku zaregistrovat

03.12.2020 13:37 Aktualizováno Zhruba 50.000 provozovatelů a pilotů dronů v Česku se bude muset k 31. prosinci registrovat na webu…

Rozjedou se vleky? Vláda podle Havlíčka rozhodne o lyžařských areálech v…

03.12.2020 13:06 Vláda by se pravděpodobně v pondělí měla domluvit, zda povolí provoz lyžařských středisek, případně…

OSVČ mají dostávat kompenzační bonus i peníze z Antiviru, Senát doplnil…

03.12.2020 12:14 Živnostníci s nárokem na takzvaný kompenzační bonus by podle Senátu měli dostávat peníze i z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama