Většina z vás, laskavých čtenářů, mi dá jistě za pravdu, když řeknu, že opozice v parlamentu je tu hlavně od toho, aby kritizovala vládnoucí sestavu. Děj se, co děj. No, budiž. Když se ale člověk zamyslí nad tím, co ti lidé dneska většinou vládě vyčítají, rychle zjistí, že po ní chtějí perpetuum mobile. A to přece neexistuje. Opozice totiž kritizuje vládu za to, že nepřidává penzistům, jindy jí ale zase peskuje za to, že nedělá nic s dluhy (přitom chce přidávat ještě více na důchodech) a pak kritizuje za to, že se vláda prý jen asociálně snaží napravit víc než špatnou pověst země po desetiletém působení hradní partičky Miloše Zemana s osmiletým vystupováním populisty Babiše v politice, kteří se oba snažili, spíše než o spolupráci s demokratickými zeměmi Euroatlantického regionu, vlézt do náruče totalitářům a válečným zločincům a vrahům.
Pokud jste si ale mysleli, že po skončení volby českého prezidenta tyhle všemožné ošklivé diskuse a půtky trochu opadnou, se zlou se s největší pravděpodobností v letošním roce potážete. Dá se totiž čekat ještě drsnější slovní přetahovaná kvůli novým pravidlům a krokům vlády, které mají snížit strukturální deficit státního rozpočtu Česka. Stávající vládní kabinet se rozhodl udělat, doufejme že opravdu vážný, první krok k nápravě zadlužené země.
Můžete si říct, proč a jak? Novináři oblíbený výraz o tom, že politici vypouštěním zkušebních balonků testují přijetí či nepřijetí potenciálních vládních kroků, je toho dokladem. V letošním roce se proto už objevila zpráva, že Češi by měli začít chodit do důchodu v 68 letech, dále pak, že se pracuje na nové důchodové reformě, či naposled, že vláda finalizuje úpravu valorizačních mechanismů pro výplatu penzí, které státu ušetří miliardy korun. No a tušíte správně, milí čtenáři, že tyhle zkušební balonky způsobily možná ještě větší randál, než objevení „meteorologického“ čínského balónu nad územím USA.
Doslova jako bojovnice Xena, bijící se ohněm a mečem za práva obyčejných a bezbranných lidí, potvrdila předchozí tvrzení finanční expertka stínové anovlády Alena Schillerová. Všichni sice o ní vědí, že věci rozumí a dokáže se podle ní za spravedlivou věc (tedy to nesnižování důchodů přece, to dá rozum a na druhé straně konečně za to dramatické snížení zadluženosti) doslova bít jako o život. Mimochodem, pořád jde o političku, kterou média v loňském roce neváhala konfrontovat s tím, že za dva miliony korun z veřejných financí, které se během jejího panování propadly do - jak to jinak říct slušně - šílených dluhů, nafotila třeba zátiší s pávy a další profi snímky pro sociální sítě, vydávané za promo Ministerstva financí ČR. Na útoky tehdy reagovala, že prý šlo o investici z finančních zdrojů hnutí ANO. Co na to říct, že? Chabý pokus o důchodovou reformu za vlády s ČSSD, ve které byla Schillerová šéfkou resortu financí raději nemá cenu komentovat.
Jenže o tom, že úprava státních výdajů právě u důchodů není v žádné zemi západního světa nějakou jednoduchou procházkou rozkvetlou zahradou, svědčí i právě probíhající doslova stávková smršť ve Francii. Jenže, zase si řekněme upřímně, nejen tam, ale právě u nás, se tyhle věci musí dát konečně do pohybu. Jinak, a to není žádné strašení poplašnou zprávou, to s českým erárem nedopadne dobře. I sociologové tvrdí, jako třeba Daniel Prokop v projektu Život k nezaplacení, který zveřejňuje server iRozhlas.cz, že „hranice (odchodu do důchodu) se bude muset zvyšovat. Kdyby se nezvyšovala, musí klesat důchody (!), což taky nechceme. Současné zvyšování je pozvolné.“ Jasné je ale to, že oněch 68 let, byť by se to zdálo lákavé, je kvůli špatnému zdraví lidí u střední a starší generace nedosažitelných.
Úprava valorizačního mechanismu, který má podle zjištění České televize od nového roku zbrzdit růst penzí až o třetinu pomaleji než nyní, má jasný cíl ‒ ušetřit miliardy korun státnímu rozpočtu. Výpočty ČT naznačují, že by v příštím roce mohl státní rozpočet díky této úpravě ve výplatách důchodů ušetřit ve státním rozpočtu přes deset miliard korun. V roce 2025 by to dokonce mohlo být víc než 14 miliard. Jenže, dá se také zjistit, že i přes tyto návrhy, které mohou naštvat nejen opoziční politiky, ale i samotné penzisty, neovlivní až tak příliš další výdaje na penze. Ty totiž mají růst i nadále. Česká televize ve svých výpočtech uvedla, že zatímco při započítání celé inflace by v roce 2024 vzrostly výdaje na důchody z letošních prozatím schválených 672 na 707 miliard, při započítání dvou třetin inflace by stát poslal na důchody 696,5 miliardy.
Sami jistě tušíte, milí čtenáři, když si dáte jednu a jednu dohromady, že to ale nakonec nebude chtít jen úpravu valorizačního mechanismu, ale onu už tolik let chtěnou a stále pro většinu politiků nepřijatelnou důchodovou reformu. Takovou, která zajistí nejen jasná pravidla pro výplatu státního důchodu, ale také podmínky pro spoření na důchod, nastavení změn v daňovém systému tak, aby lidé, kteří si sami kvůli všemožným důvodům nemohou spořit na důchod, byli nějak víc státem motivováni, aby mohli mít víc peněz právě na odkládání na penzi, větší zvýhodňování projektů zaměřených na mladé lidi, aby ani oni nezaostávali ve finanční přípravě na důchod, a tak dále a tak dále.
Je jen smutným faktem, že těch položek na seznamu nutných změn, které se ale pořád neprovádí a nedějí, každým rokem přibývá víc a víc. A nikdo je za nás všechny neodpracuje. Fakt ne. A ani volba populistů či extremistů v tomhle bodě nic nezmění. Je tak asi opravdu na čase veřejnosti říct, že když se všichni nedomluví na potřebných a trvalých změnách v pravidlech pro výplatu mandatorních výdajů, tedy i důchodů a penzí, která nebudou stahovat státní kasu do propasti, jako největší výdajová položka země, může se stát, že do penze pak nebude chtít už nikdo.
Související
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
komentář , důchody , důchodová reforma , penzijní reforma , penzijní připojištění , Vláda ČR , důchodci, senioři
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 35 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 57 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák