Výdaje domácností za potraviny meziročně rostly o 8,5 procenta

Výdaje domácností rostly ve druhé polovině roku 2021 meziročně u zásadních položek více, než je oficiální míra inflace. Za potraviny lidé vydali o 8,5 procenta více, za náklady spojené s bydlením o 16,1 procenta více. Vyplývá to z dat ze srovnání struktury výdajů uživatelů bankovnictví Creditasu. Meziroční inflace loni v prosinci stoupla na 6,6 procenta, tedy na nejvyšší hodnotu od září 2008.

V kategorii 'shopping' (nákupy bez oblečení a potravin) byl nárůst o 11,1 procenta. Srovnání celkových příjmů na účet ukázalo meziroční nárůst o 4,4 procenta. Současně s tím podle údajů Creditasu také velmi výrazně vzrostl objem peněz určený na úspory, a to o 37,2 procenta.

"Už v roce 2020 si dávali lidé stranou na horší časy poměrně značné objemy peněz, ale nárůst o 37,2 procenta je opravdu hodně výrazný. Peníze směřují jak do spořicích, tak do investičních nástrojů, jejichž role stále roste. A to navíc tato čísla nepokrývají lidi, kteří investovali formou přímého nákupu aktiv, jako jsou například nemovitosti nebo akcie,“ uvedl ředitel digitálního bankovnictví Creditasu Zdeněk Grossmann.

Agregovaná data odrážejí reálné výdaje více než 100.000 lidí z celé ČR. Zatímco statistici srovnávají cenu stále stejného spotřebního koše, kde má každé zboží svou váhu, data z bankovnictví Creditasu ukazují, o kolik více celkově lidé vydávají v jednotlivých kategoriích. U potravin může mít vedle inflace vliv i to, že lidé začali kupovat jiné zboží či jiné množství. U bydlení, což zahrnuje nájmy, poplatky a energie, jde nejspíš v drtivé většině o vliv růstu ceny těchto položek.

"Dramatický nárůst výdajů například za potraviny nemusí značit strmý růst jejich cen, jako spíše meziroční změnu v chování spotřebitelů. Pokud si tak například v roce 2021 Češi dopřávali kvalitnější stravu či chodili do lepších restaurací než o rok dříve, nemusí jít o nijak varovné signály, spíše naopak," řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Znepokojující je ovšem podle něj vývoj v oddíle bydlení, kde minimálně část reportovaného zdražování skutečně vystihuje zesilující tlak na peněženky.

Systém banky automaticky řadí uskutečněné výdaje do kategorií. Díky tomu bylo možné srovnat ve vybraných kategoriích celkový objem plateb ve druhém pololetí roku 2021 se stejným obdobím roku 2020. Data byla také očištěna o faktor toho, že meziročně vzrostl počet klientů banky.

Rostoucí výdaje domácností potvrzují, respektive překonávají inflační očekávání, jež se ukázala v zářijovém průzkumu, který si nechala Creditas udělat od agentury Ipsos. V něm dvě třetiny respondentů uvedly, že očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro polovina Čechů nad čtyřmi procenty..Meziroční inflace v lednu stoupne podle pracovního odhadu České národní banky zhruba na devět procent. Zároveň ale nelze úplně vyloučit, že počátkem letošního roku bude inflace po několik měsíců dosahovat i dvouciferných hodnot, tedy více než deset procent.

Související

Peníze, ilustrační foto

S příjmy vychází snadno téměř polovina domácností, druhá polovina je na tom výrazně hůře

Průzkum provedený CVVM v období od konce března do druhé poloviny května 2023 zkoumal, jak lidé vnímají současnou socioekonomickou situaci svých domácností. Respondenti byli dotázáni na obtíže spojené s jejich příjmy, zda se jejich domácnost v posledním roce dostala do finanční tísně a zda považují svou domácnost za bohatou nebo chudou. Ukázalo se, že lidé v Česku vycházeli letos na jaře s příjmy lépe než loni na podzim a situaci snadno zvládala více než polovina dotázaných. Naopak téměř polovina pak vycházela obtížně.
Energetika, ilustrační fotografie.

Domácnosti kvůli vysokým nákladům méně topí. Omezují i jiné výdaje, zjistil STEM

Asi tři pětiny českých domácností nevytápí dostatečně některé části svých bytů či domů. Více než polovina domácností také kvůli vysokým nákladům na teplo omezila jiné výdaje. Úsporná opatření dělají hlavně lidé, kteří hodnotí svou ekonomickou situaci jako špatnou, a lidé starší 60 let. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM z ledna letošního roku, který dnes agentura zveřejnila.

Více souvisejících

domácnosti nákupy

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy