domácnosti

Martin Buchtík Rozhovor

Českým domácnostem klesá životní standard, krizové scénáře se ale nenaplnily, říká sociolog Martin Buchtík

Současná inflační a energetická krize není globální ani celoevropská. Nejcitelněji zasáhla region střední a východní Evropy, což patrně odpovídá míře jeho závislosti na fosilních palivech z Ruska, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz sociolog Martin Buchtík. Ředitel agentury STEM zároveň tvrdí, že během dvanácti měsíců od začátku války na Ukrajině jsme se vyhnuli krizovým scénářům, které byly zmiňovány - nedošly zásoby plynu, ve společnosti nedochází k nárůstu organizované radikalizace a v masovém měřítku nepozorujeme ztráty bydlení či nutnost spoléhat se na pomoc potravinových bank. Pocit chudnutí, který má velký dopad na naši psychickou pohodu, nyní podle Buchtíka nicméně zažívá velký pocit českých domácností. 
CZK

Obávaný rok 2023: Zestátnění ČEZu. Domácnosti musí počítat s drastickým zvýšením nákladů za energie oproti letošku

V příštím roce bude dění v české energetice vévodit diskuse nad dalším osudem ČEZ. Ten nyní stát vlastní ze zhruba 70 procent a Fialova vláda v příštím roce může rozhodnout o zahájení kroků vedoucích k plnému zestátnění podniku či k jeho rozdělení na část plně státní a na část (polo)soukromou, potenciálně dále alespoň do jisté míry obchodovanou na burze, předvídá ekonom Kovanda.
domácnosti

Pojištěnou domácnost má jen 65 procent Čechů

Pojištěnou domácnost má 65 procent Čechů, 55 procent chrání pojištěním svou nemovitost. Třetím nejčastěji sjednaným pojištěním je životní pojištění, které má každý druhý Čech. Dalších 44 procent se pak pojištěním finančně chrání pro případ úrazu, vyplývá z průzkumu, který pro České asociaci pojišťoven uskutečnila agentura SC&C počátkem května mezi 1023 respondenty.
Ilustrační foto Komentář

Tahle země není pro chudý. Lidé mohou skončit na ulici lusknutím prstu

Po přečtení výsledků zkoumání statistického serveru Numbeo o tom, jaké jsou životní náklady v zemích Střední a Východní Evropy, musím říct jedno: Tahle země není pro chudý. A berte to milí čtenáři jako konstatování faktu, nikoliv jako nějaký atak proti bohatým či chudým. Naopak.
Nákupní vozík

Výdaje domácností za potraviny meziročně rostly o 8,5 procenta

Výdaje domácností rostly ve druhé polovině roku 2021 meziročně u zásadních položek více, než je oficiální míra inflace. Za potraviny lidé vydali o 8,5 procenta více, za náklady spojené s bydlením o 16,1 procenta více. Vyplývá to z dat ze srovnání struktury výdajů uživatelů bankovnictví Creditasu. Meziroční inflace loni v prosinci stoupla na 6,6 procenta, tedy na nejvyšší hodnotu od září 2008.
Ilustrační fotografie.

Úspory na nečekané výdaje má 71 procent domácností, vyplývá z průzkumu

Úspory na nečekané výdaje nebo pro případ zhoršení své ekonomické situace má 71 procent českých domácností, meziročně o dva procentní body méně. Výrazně více domácností má ale úspory vyšší než dříve. Vyplývá to z průzkumu, který pro správce pohledávek KRUK vypracovala agentura STEM/MARK loni v říjnu mezi 1000 respondentů.
Ilustrační foto

Na 82 procent Čechů čeká letos růst nákladů na domácnost

Na 82 procent Čechů předpokládá, že se jim v letošním roce stoupnou náklady na domácnost. Více než polovina ale nepočítá s růstem svých příjmů. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila agentura STEM/MARK pro společnost Home Credit na přelomu listopadu a prosince mezi 510 respondentů.
Energetika, ilustrační fotografie

Významný dopad zdražení energií čekají dvě pětiny českých domácností

Téměř dvě pětiny domácností v Česku očekávají významný dopad růstu cen energií do svých rozpočtů. Snížením jiných výdajů plánuje reagovat 35 procent, čtyři procenta předpokládají drastické dopady s potřebou pomoci od státu. Víc než pětina Čechů se domnívá, že zdražování energií je přechodné, dvakrát tolik lidí růst cen považuje za dlouhodobý jev. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost ABB mezi víc než tisícovkou dotázaných.
Karel Havlíček

Stát odpustí domácnostem poplatek za obnovitelné zdroje až 1500 korun

Domácnosti nebudou od příštího roku platit poplatek za obnovitelné zdroje do výše průměrné spotřeby tří megawatthodin, jde o částku maximálně 1500 korun za rok. Vláda to na dnešním zasedání schválila, oznámil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Stát na specifickou podporu vyčlení maximálně osm miliard korun. Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny.
Peníze, ilustrační fotografie.

Kvůli pandemii přišla česká domácnost v průměru o 17 tisíc korun

Kvůli pandemii covid-19 přišla každá domácnost v Česku v letošním roce v průměru o 17.000 Kč. Od ledna do konce srpna se pandemie finančně dotkla tří pětin populace, kterým buď omezila příjmy, nebo vytvořila dodatečné náklady. Loni tato částka představovala pro každou domácnost 13.000 korun. Vyplývá to z průzkumu, který koncem srpna mezi tisícovkou respondentů pro vzdělávací projekt Den finanční gramotnosti skupiny Partners provedla agentura MindBridge Consulting.
Ilustrační foto

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí klesla o pět procent

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí loni klesla meziročně o pět procent. Naopak mezičtvrtletně hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 6,9 procenta. Výsledky proti předchozímu odhadu z počátku prosince zůstaly beze změny. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
E-shopy, ilustrační foto

Podíl Čechů nakupujících online stoupl na 54 procent, chytré televize jsou hitem

Podíl Čechů nakupujících na internetu se letos meziročně zvýšil z 39 procent na 54 procent. Internet mělo letos 82 procent domácností a PC nebo tablet pak 79 procent, před pěti lety to bylo shodně 73 procent. Chytrou televizi využívá 34 procent domácností. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) na dnešní tiskové konferenci.

Aktuálně se děje

před 4 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

Lukašenkův plamenný projev: Válka na Ukrajině začala před rokem 2014, je chyba, že invaze nezačala dřív

Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních a zvláštních služeb Společenství nezávislých států běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle agentury Belta dodal, že pokud by ruská invaze nezačala před více než rokem, začala by zítra, ale Rusko a Bělorusko by na tom byly hůře.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy