Úspory na nečekané výdaje má 71 procent domácností, vyplývá z průzkumu

Úspory na nečekané výdaje nebo pro případ zhoršení své ekonomické situace má 71 procent českých domácností, meziročně o dva procentní body méně. Výrazně více domácností má ale úspory vyšší než dříve. Vyplývá to z průzkumu, který pro správce pohledávek KRUK vypracovala agentura STEM/MARK loni v říjnu mezi 1000 respondentů.

Zatímco v roce 2020 mělo podle něj úspory ve výši měsíčního příjmu 21 procent českých domácností, v roce 2021 to bylo 16 procent domácností. Pokud jde o úspory tříměsíčního příjmu, zatímco v roce 2020 je mělo 27 procent domácností, loni necelých 24 procent. Prakticky stejně domácností jako o rok dříve mělo také úspory šestiměsíčního příjmu (21 proti 20 procentům) a ročního příjmu (19 proti 18 procentům).

Z průzkumu dále vyplynulo, že více než každá pátá (21 procent) domácnost si s úsporami vystačí na více než jeden rok, z toho sedm procent na více než tři roky. O rok dříve mělo tak velké úspory jen 15 procent domácností.

V meziročním porovnání se podle zjištění více rozevřel rozdíl mezi ženami a muži. Zatímco v průzkumu z roku 2020 uvádělo úspory 75 procent mužů a 71 procent žen, v loňském roce zůstal podíl mužů s úsporami stejný, ale u žen klesl na 67 procent. Výši úspor v porovnání se svým příjmem ale uvádějí muži i ženy velmi podobnou.

"Rodiny s menšími úsporami měly v loňském roce menší příležitost odkládat si peníze, zatímco situace domácností s největšími úsporami se výrazně zlepšila. Proti předchozímu roku je větší podíl lidí bez úspor ve věkových kategoriích 25 až 44 let a 55 až 64 let. Lidé bez úspor nebo s úspory do výše měsíčního příjmu by měli co nejrychleji omezit své náklady a začít přemýšlet, jak sehnat další zdroj příjmů nebo jak rozložit závazky na delší časové období," uvedla generální ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová.

Nejčastěji si spoří lidé s vyšším vzděláním, kteří mají zpravidla také nejvyšší úspory v poměru ke svému měsíčnímu příjmu. Úspory mají častěji lidé žijící v manželském nebo partnerském svazku a bezdětné domácnosti. Stejně jako v předchozím průzkumu je i nyní překvapivé, že nejčastěji si spoří studenti a až teprve poté podnikatelé a zaměstnanci.

Související

Peníze, ilustrační foto

S příjmy vychází snadno téměř polovina domácností, druhá polovina je na tom výrazně hůře

Průzkum provedený CVVM v období od konce března do druhé poloviny května 2023 zkoumal, jak lidé vnímají současnou socioekonomickou situaci svých domácností. Respondenti byli dotázáni na obtíže spojené s jejich příjmy, zda se jejich domácnost v posledním roce dostala do finanční tísně a zda považují svou domácnost za bohatou nebo chudou. Ukázalo se, že lidé v Česku vycházeli letos na jaře s příjmy lépe než loni na podzim a situaci snadno zvládala více než polovina dotázaných. Naopak téměř polovina pak vycházela obtížně.
Energetika, ilustrační fotografie.

Domácnosti kvůli vysokým nákladům méně topí. Omezují i jiné výdaje, zjistil STEM

Asi tři pětiny českých domácností nevytápí dostatečně některé části svých bytů či domů. Více než polovina domácností také kvůli vysokým nákladům na teplo omezila jiné výdaje. Úsporná opatření dělají hlavně lidé, kteří hodnotí svou ekonomickou situaci jako špatnou, a lidé starší 60 let. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM z ledna letošního roku, který dnes agentura zveřejnila.

Více souvisejících

domácnosti průzkumy

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 13 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán zvedá varovný prst: Jaderný program máme k mírovým účelům, může se to ale změnit

Jaderné zbraně nemají žádné místo v nukleární doktríně Íránu, uvedl v pondělí mluvčí tamního ministerstva zahraničních věcí Násir Kanaání. Podle serveru The Times of Israel (TOI) Írán opakovaně prohlašuje, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům, může se to ale změnit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy