Zahraniční obchod Česka poprvé od roku 2010 vykázal schodek, téměř 1,46 miliardy korun

Zahraniční obchod České republiky se zbožím vykázal za loňský rok podle předběžných údajů schodek téměř 1,46 miliardy korun, po předloňském zhruba 180 miliardovém přebytku. Bylo to poprvé od roku 2010, kdy se do Česka dovezlo zboží za více peněz, než za kolik se z něj vyvezlo. Důvodem loňského schodku byly zejména vysoké ceny ropy a plynu. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V samotném prosinci loňského roku skončila bilance zahraničního obchodu ČR schodkem 15 miliard korun. Byl to výsledek meziročně o 30,9 miliardy Kč horší.

"Obvykle záporná prosincová bilance zahraničního obchodu se potvrdila i tentokrát. Podle předběžných údajů za celý rok 2021 však přestalo platit, že Česká republika více zboží vyváží, než dováží a zahraniční obchod se vůbec poprvé od roku 2010 překlopil do červených čísel," uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička. Důvodem podle něj byla drahá ropa a zemní plyn, ale i obecně vyšší ceny dovezených vstupů.

Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila v roce 2021 schodkem téměř 1,5 miliardy korun. Export sice loni meziročně stoupl o 13 procent, ale import vzrostl o 19,2 procenta.

V posledním měsíci loňského roku vzrostl vývoz zboží z Česka o 8,2 procenta v porovnání s prosincem 2020. Dovoz však stoupl téměř o pětinu. Prosinec 2021 měl o jeden pracovní den více než prosinec 2020.

Loňskou prosincovou bilanci nepříznivě ovlivnil především meziroční nárůst deficitu v obchodu s ropou a zemním plynem o 7,9 miliardy Kč, který byl důsledkem růstu cen těchto komodit na světových trzích. Dále se prohloubil schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji i základními kovy. Přebytek obchodu s motorovými vozidly meziročně klesl o 6,7 miliardy korun.

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila loni v prosinci přebytkem 49,6 miliardy Kč, což bylo o 6,8 miliardy méně než o rok dříve. Schodek s mimounijními zeměmi se meziročně zvětšil o 23,9 miliardy na 62,6 miliardy Kč. Deficit se prohloubil především v obchodu s Čínou a Ruskem.

Související

Dovoz a vývoz zboží

Zahraniční obchod České republiky skončil v únoru podruhé za sebou v přebytku

Zahraniční obchod České republiky skončil v únoru podruhé za sebou v přebytku, vývoz byl vyšší než dovoz o 14,3 miliardy korun. Jde o nejlepší měsíční výsledek od dubna 2021. Meziročně je výsledek lepší o 21,2 miliardy koruny. Pomohl nárůst vývozu aut a pokles hodnoty dovozu ropy a zemního plynu. Předběžnou bilanci v běžných cenách dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství chce, aby se zboží z Ukrajiny vyváželo mimo EU

Zboží z Ukrajiny by mělo prioritně směřovat mimo EU a je třeba monitorovat vliv dovozu zemědělské produkce na domácí producenty. ČTK to dnes řekl mluvčí českého ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Na dovoz levného obilí z Ukrajiny si stěžují polští zemědělci. Tamní vláda vyzvala Evropskou komisi, aby vývoz do EU omezila. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR upozorňují na to, že čeští zemědělci mají kvůli dovozu ukrajinského obilí na evropský trh problém prodat část loňské úrody. Upozorňují i na bezpečnostní rizika.

Více souvisejících

dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy