Zájem Čechů o nebankovní půjčky na jaře klesl o desítky procent

Zájem Čechů o půjčky v době karantény výrazně klesl o desítky procent, lidé se chovali zodpovědně. Platební morálka se významněji zhoršila v dubnu, poté se začala zlepšovat. Odklad splátek úvěrů využila jen malá část klientů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi nebankovními poskytovateli úvěrů.

"Zájem o půjčky výrazně klesl. Velká část klientů využívá půjčky ke zlepšení životního standardu. V době pandemie byly priority nastaveny jinak a všem šlo především o zvládnutí situace ve zdraví," řekl ČTK ředitel Fair Creditu Tomáš Konvička. Nepatrně podle něj vzrostl objem půjček poskytnutých například na nákup potravinových zásob, které si lidé v té době pořizovali. Jinak struktura zákazníků a jejich potřeb se nijak dramaticky nezměnila, dodal.

"Můžeme hovořit o 45procentním poklesu zájmu o půjčky za duben, květen a červen 2020," uvedla mluvčí Provident Financial Kateřina Jarošová. Zákazníci se podle ní chovali velice odpovědně. "Pozorovali jsme, že část zákazníků cítila budoucí ekonomickou nejistotu a platili pravidelně, dokonce předpláceli, aby půjčku co nejdříve doplatili. Další část zákazníků, která přišla o pravidelný příjem, hledala možnost, jak splátky odložit," podotkla.

Také Cofidis v březnu a dubnu sledoval pokles poptávky spojený s celkovým přibržděním ekonomiky v řádu nižších desítek procent. Výjimkou byly produkty na financování zboží prostřednictvím e-shopů, u těch naopak poptávka rostla. "Od května se postupně dostáváme zpět k dlouhodobému mírnému růstu, který jsme registrovali před vypuknutím pandemie," upozornil šéf marketingu společnosti Cyril Křůpala.

"Žádosti o úvěry poklesly, snížení souviselo především se zavřením kamenných poboček. Část klientů využila možnosti sjednání půjček online nebo telefonicky. V době mimořádných opatření jsme tedy zaznamenali výrazný nárůst poskytování půjček online nebo nákupu na splátky na eshopech," uvedla tisková mluvčí Home Creditu Linda Bilal. Každopádně to podle ní zcela nenahradilo pokles v kamenných obchodech.

V březnu se ve splácení karanténa ještě neprojevila, upozornila Jarošová. V dubnu Provident zaznamenal meziroční pětinový pokles řádného splácení půjček. Poté se situace začala významně zlepšovat. Květen byl podle Jarošové o osm procent nižší v porovnání s květnem 2019 a trend je stoupající. V nejexponovanějším období (duben) využila odklad splátek, ať už vládního moratoria nebo splátkových prázdnin od Providentu desetina zákazníků.

U produktu, kdy je klient plně servisován obchodním zástupcem, využilo odklad splátek sedm procent všech zákazníků Fair Creditu, kteří na moratorium měli nárok. "Bylo to pro nás velmi příjemným překvapením. Mnohým jsme nabídli výhodnější individuální řešení dané situace, primárně individuální splátkové kalendáře. U on-line produktu to bylo 18 procent ze všech, kteří měli možnost tohoto využít. I toto číslo je pro nás pozitivním překvapením," doplnil Konvička.

Klienti Essoxu zažádali o odklad splátek u 8000 smluv. Ke konci června společnost zpracovala žádost o odklad splátek u více než 6800 smluv, z toho téměř 1300 smluv jsou revolvingové úvěry ke kreditním kartám, u kterých firma poskytuje podle ředitelky Jany Hanušové odklad splátek nad rámec požadovaný legislativou.

Související

Ilustrační fotografie.

Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého léta. Situaci komplikují i splátky za Vánoce, říká Hůle

Vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tvrdí, že díky rapidně rostoucím cenám za energie mnohým nezbude na úhradu dluhů v kontextu s takzvaným Milostivým létem, které končí tento pátek. Záhy se podle něj dostanou do velkých problémů i lidé, kteří vedle energetické krize i přes pomoc vlády budou muset řešit splácení vánočních dárků, na něž si před svátky půjčili. „I takoví klienti nás kontaktují. Najednou neví, jak z dluhové pasti, kterou prohlubuje i půjčka na Vánoce. Navíc společnost ČEZ od ledna své služby zdražuje, a tak se mnozí ocitají v beznaději a doslova se hroutí. Naštěstí se nám hlásí andělé, kteří chtějí sociálně slabším finančně pomoci,“ říká pro EuroZprávy.cz Daniel Hůle.

Více souvisejících

půjčky Ekonomika Provident Financial Home Credit dluhy Česká republika

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

dron MQ-9 Reaper

Americké drony létají po incidentu s ruskou stíhačkou dále od Krymu, mají ale méně informací

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

včera

Íránský dron Šáhid-136

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu

Řada vnitřních součástek íránských dronů Šáhed je natolik jednoduchá, že je lze běžně zakoupit i v internetových obchodech, uvedl v reportáži Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky. Právě těmito drony ve vlnách útočí Rusko na ukrajinská města, naposledy během noci na dnešek.

včera

včera

Donald Trump a Mike Pence

Soud přikázal Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby

Federální soudce nařídil bývalému viceprezidentovi Spojených států Mikeu Penceovi předstoupit před velkou porotu v rámci vyšetřování snahy někdejšího prezidenta Donalda Trumpa zablokovat výsledky prezidentské volby roku 2020. S odvoláním na své zdroje to uvádí televize CNN a další americká média. Pence se obsílce od zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe bránil s tím, že vzhledem k jeho dřívější dvojí funkci viceprezidenta a předsedy Senátu ho vláda nemůže nutit svědčit.

včera

Sisyfův balvan valili střídající se dobrovolníci v čele protestního pochodu Prahou směrem na Hrad.

"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad

Vysokoškolští pedagogové i studenti dnes v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do dnešní protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu.

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační foto

Spor o ruské a běloruské sportovce: MOV nedodržuje doporučení OSN, z Česka zaznívá kritika

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Aktualizováno včera

Francouzská policie, ilustrační foto

Francie pokračuje ve stávkách proti penzijní reformě, v ulicích je 13 tisíc policistů

V Paříži a dalších francouzských městech dnes znovu vypukly střety mezi demonstranty a policií při už desátém kole protestů proti nepopulární penzijní reformě, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro nárok na plný důchod. V ulicích je podle ministerstva vnitra 13.000 policistů, z toho 5500 v Paříži, kde krátce po začátku odpolední manifestace skončilo ve vazbě 22 lidí. Ráno byla ve Francii narušená železniční doprava, protestující také zablokovali silnice v okolí měst Rennes a Nantes, uvedla agentura AFP.

včera

Záporožská jaderná elektrárna

Boje u Záporožské JE zesílily. Podle MAAE se rýsuje dohoda

Dohoda, která má ochránit ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu před havárií, by mohla být blízko. Agentuře AP to dnes řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zároveň upozornil, že v oblasti zesílily boje, což zvyšuje rizika týkající se této největší evropské atomové elektrárny.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

USA chtějí zvláštní tribunál, který který by soudil Rusko za agresi proti Ukrajině

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti Ukrajině, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Navrhuje, aby takový orgán byl zakotven v ukrajinském soudním systému a zároveň měl "mezinárodní prvky". Washington tak podle agentury Reuters poprvé informuje o tom, jak plánuje podporovat snahu Kyjeva pohnat Rusy k zodpovědnosti za válku, kterou zahájili před více než rokem.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Britská vláda chce vystěhovat tisíce afghánských uprchlíků z hotelů

V Británii se mají v příštích měsících vystěhovat tisícovky afghánských uprchlíků z hotelů, které jim Londýn na státní útraty nabídl jako dočasné útočiště. Konzervativní vláda premiéra Rishiho Sunaka dnes podle deníku The Times oznámila, že dotyční obdrží na konci dubna dopis s příslušnou výzvou.

včera

Zvažte očkování proti covidu u dětí, vyzvala státy WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) vzhledem k aktuálnímu vývoji pandemie covidu-19 upravila svá doporučení k očkování proti této nemoci a například doporučuje zemím, aby zvážily, zda je potřebná imunizace zdravých dětí a dospívajících. Lidé z vysoce rizikových skupin by si podle WHO měli pro posilující dávku dojít po šesti až 12 měsících od poslední injekce.

Zdroj: ČTK

Další zprávy