KOMENTÁŘ | Cesta na dovolenou, anebo do pasti? Češi si na léto dál vesele půjčují

Letošní dovolenková sezóna téměř vrcholí a letní školní prázdniny se brzy přehoupnou do své druhé poloviny. Aby bylo jasno, to není názor, to jsou holá fakta. Ale hledat fakta, proč si každý rok na dovolenou půjčuje v Česku skoro 600 tisíc lidí, je o něčem jiném. Zjistit důvody proč, je opravdu jako snaha nalézt pověstnou jehlu v kupce sena. Můžete namítnout, že co je vám do toho, jestli si někdo půjčuje na dovolenou nebo ne. Ať si každý dělá, co chce a co se mu líbí. Jenže, věc tak jednoduchá zase není.

Pravdou je, jak šlo zjistit v online prostoru z různých zdrojů, že i v letošním roce, stejně jako vloni, si na „dovču“ půjčilo pět procent tuzemských domácností. A prý polovina z těchto půjček představuje menší částky do deseti tisíce korun. Úvaha je pak jednoduchá. Kdo si půjčí na dovolenou? A proč? S trochou zjednodušení se pak dá konstatovat, že k takovému kroku se uchýlí hlavně lidé s příjmem, který jim nedovolí pokrýt náklady spojené s letním odpočinkem z práce z vlastních zdrojů. A jsme u toho. Vyšší náklady domácnosti, rozumějte splátky půjček, pak mohou rychle vést, vzhledem k reálné možnosti, že si právě tito lidé nepůjčují u banky, ale někde jinde, k dosti vážným potížím. Možná, že to znáte taky. Končí to pak většinou předlužením, exekucemi a podobně.

Pořád můžete namítnout: No a co? Ať se lidé starají sami o sebe. Jenže to máte v televizi, novinách, na internetu každý rok několikrát dokola. Téměř s jistotou totiž vždy nejen v průběhu léta, ale i před ním a po něm zazní kvanta rad, varování odborníků a doporučení, jak se vyvarovat zbytečným problémům ze zadlužení a zbytečných dluhů. Samy finanční instituce mají propracované credit scoringové dotazníky k prověření toho, zda je žadatel o úvěr schopný splácet nebo ne. Je tu však velké ale.

Jak totiž ukazují statistiky, je to marné, je to marné, je to marné. Zdá se pak, že více než nepodlehnout finanční zkáze tu platí: „Co by řekli sousedi, že jsme letos nepřijeli opálení s plnou pamětí fotek z pláže a od moře v mobilním telefonu?“ Jsme opravdu tak nepoučitelní, že kvůli nějakým bezcenným důvodům sami sebe vystavujeme zbytečnému riziku a daleko většímu stresu z problémů, než jsou jen pomluvy sousedů z toho, že jsme letos nejeli k moři? Doslova alarmující pak je, že si na dovolenou půjčují lidé, kteří už mají nějaké finanční závazky po splatnosti, a navíc jsou často bez práce. 

Opravdu si všichni myslí, že se zrovna jim podaří vyhnout se vážným potížím kvůli neschopnosti splácet? A pak se mohou objevit třeba u veřejnosti pochyby o tom, zda dělají nejen finanční instituce, ale i poradny, ale hlavně úřady dost, aby varovaly před podobnými nástrahami. Jenže mají to vůbec dělat? A kdo teda konkrétně? A proč jsou lidé právě ve finančních záležitostech v Česku nepoučitelní? Možná, že i vás, milí čtenáři, napadne nejedna další vážná otázka právě k tomuto problému. 

Naštěstí jsou tu ale i příznivější zprávy. Češi se prý kvůli dovolené (většinově) neradi zadlužují. Možná, že ve víru veder a dlouhých letních dní poučení o tom, že okamžikem, kdy začnete být přesvědčeni o tom, že se neobejdete bez dovolené, anebo třeba velké televize, auta nebo něčeho jiného, co má ten váš soused a vy ne, jste na nejlepší cestě do finanční pasti, nebudete číst s porozuměním. Ale nejen sociologové, ale i ekonomické statistiky, nejrůznější přehledy a doporučení vás z tohoto omylu rychle vyvedou. Vyplatí se proto poslouchat nejen rady o tom, že začít šetřit na letní dovolenou z vlastních zdrojů můžete ještě dávno před tím, než léto vůbec nastane. Zkrátka začněte šetřit s předstihem.

A jak ukazují zkušenosti zaměstnavatelů, začíná se v Česku projevovat i další, relativně příznivý trend. Totiž, že si lidé místo půjček berou druhé zaměstnání nebo brigádu. Snad proto trend brzy neskončí a bude platit spíše tvrzení, že Češi se kvůli dovoleným nezadlužují.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Moře dovolená cestování půjčky dluhy

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy