KOMENTÁŘ | Cesta na dovolenou, anebo do pasti? Češi si na léto dál vesele půjčují

Letošní dovolenková sezóna téměř vrcholí a letní školní prázdniny se brzy přehoupnou do své druhé poloviny. Aby bylo jasno, to není názor, to jsou holá fakta. Ale hledat fakta, proč si každý rok na dovolenou půjčuje v Česku skoro 600 tisíc lidí, je o něčem jiném. Zjistit důvody proč, je opravdu jako snaha nalézt pověstnou jehlu v kupce sena. Můžete namítnout, že co je vám do toho, jestli si někdo půjčuje na dovolenou nebo ne. Ať si každý dělá, co chce a co se mu líbí. Jenže, věc tak jednoduchá zase není.

Pravdou je, jak šlo zjistit v online prostoru z různých zdrojů, že i v letošním roce, stejně jako vloni, si na „dovču“ půjčilo pět procent tuzemských domácností. A prý polovina z těchto půjček představuje menší částky do deseti tisíce korun. Úvaha je pak jednoduchá. Kdo si půjčí na dovolenou? A proč? S trochou zjednodušení se pak dá konstatovat, že k takovému kroku se uchýlí hlavně lidé s příjmem, který jim nedovolí pokrýt náklady spojené s letním odpočinkem z práce z vlastních zdrojů. A jsme u toho. Vyšší náklady domácnosti, rozumějte splátky půjček, pak mohou rychle vést, vzhledem k reálné možnosti, že si právě tito lidé nepůjčují u banky, ale někde jinde, k dosti vážným potížím. Možná, že to znáte taky. Končí to pak většinou předlužením, exekucemi a podobně.

Pořád můžete namítnout: No a co? Ať se lidé starají sami o sebe. Jenže to máte v televizi, novinách, na internetu každý rok několikrát dokola. Téměř s jistotou totiž vždy nejen v průběhu léta, ale i před ním a po něm zazní kvanta rad, varování odborníků a doporučení, jak se vyvarovat zbytečným problémům ze zadlužení a zbytečných dluhů. Samy finanční instituce mají propracované credit scoringové dotazníky k prověření toho, zda je žadatel o úvěr schopný splácet nebo ne. Je tu však velké ale.

Jak totiž ukazují statistiky, je to marné, je to marné, je to marné. Zdá se pak, že více než nepodlehnout finanční zkáze tu platí: „Co by řekli sousedi, že jsme letos nepřijeli opálení s plnou pamětí fotek z pláže a od moře v mobilním telefonu?“ Jsme opravdu tak nepoučitelní, že kvůli nějakým bezcenným důvodům sami sebe vystavujeme zbytečnému riziku a daleko většímu stresu z problémů, než jsou jen pomluvy sousedů z toho, že jsme letos nejeli k moři? Doslova alarmující pak je, že si na dovolenou půjčují lidé, kteří už mají nějaké finanční závazky po splatnosti, a navíc jsou často bez práce. 

Opravdu si všichni myslí, že se zrovna jim podaří vyhnout se vážným potížím kvůli neschopnosti splácet? A pak se mohou objevit třeba u veřejnosti pochyby o tom, zda dělají nejen finanční instituce, ale i poradny, ale hlavně úřady dost, aby varovaly před podobnými nástrahami. Jenže mají to vůbec dělat? A kdo teda konkrétně? A proč jsou lidé právě ve finančních záležitostech v Česku nepoučitelní? Možná, že i vás, milí čtenáři, napadne nejedna další vážná otázka právě k tomuto problému. 

Naštěstí jsou tu ale i příznivější zprávy. Češi se prý kvůli dovolené (většinově) neradi zadlužují. Možná, že ve víru veder a dlouhých letních dní poučení o tom, že okamžikem, kdy začnete být přesvědčeni o tom, že se neobejdete bez dovolené, anebo třeba velké televize, auta nebo něčeho jiného, co má ten váš soused a vy ne, jste na nejlepší cestě do finanční pasti, nebudete číst s porozuměním. Ale nejen sociologové, ale i ekonomické statistiky, nejrůznější přehledy a doporučení vás z tohoto omylu rychle vyvedou. Vyplatí se proto poslouchat nejen rady o tom, že začít šetřit na letní dovolenou z vlastních zdrojů můžete ještě dávno před tím, než léto vůbec nastane. Zkrátka začněte šetřit s předstihem.

A jak ukazují zkušenosti zaměstnavatelů, začíná se v Česku projevovat i další, relativně příznivý trend. Totiž, že si lidé místo půjček berou druhé zaměstnání nebo brigádu. Snad proto trend brzy neskončí a bude platit spíše tvrzení, že Češi se kvůli dovoleným nezadlužují.

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

Více souvisejících

komentář Moře dovolená cestování půjčky dluhy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy