Praha - Svět kolem nás se za posledních pár měsíců dramaticky změnil a pocit bezpečí je pryč. Tak vidí současnou situaci kolem ukrajinské krize europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer, který upozorňuje, že tržní vztah musí stát na důvěře a respektu, čehož není současné vedení Ruska evidentně schopno. Evropa proto musí hledat jiné alternativy.
"Snaha západních zemí bez vojenské konfrontace přimět Rusko k respektu k právu stojí na ekonomických sankcích. Postihnout se od počátku snaží hlavně okruh blízkých prezidenta Putina (a některé státní firmy) s co nejmenším dopadem na fungování „nestrategického" obchodu. Zároveň na Západě běží debata, „zda si to ekonomicky můžeme dovolit". Firmy, které kvůli sankcím či ruské odpovědi přišly o obchod, svůj nesouhlas daly často znát. Děje se to nejen u nás, kde přímý vývoz do Ruska činí 120 miliard korun a další miliardy jsou dodávky zahraničním vývozcům. To je nemálo pracovních míst," tvrdí ve svém komentáří europoslanec.
Niedermayer upozorňuje, že v tuto chvíli míří do Ruska směřuje jen sedm procent vývozu zemí unie, Rusko do EU ale vyváží více než padesát procent zboží. Z neútěšné ekonomické situace by tak měl mít obavy více Kreml než Brusel, jedná se ale o strukturu obchodní výměny. Čtyři pětiny ruského vývozu totiž tvoří ropa, plyn a energetické suroviny.
"Obava, že Evropa přijde o odbytiště zboží, a hlavně nedostane potřebné zdroje energie, je argumentem „sankčních skeptiků". Jenže bez ohledu na dopady sankcí nemůže být perspektivním obchodním partnerem země, která nerespektuje smlouvy a ignoruje suverenitu států. Rizika takovéhoto obchodu i proto, že řada firem je se státem spojených a Kreml „ovlivňuje" podnikání „více, než je zdrávo", jsou a budou značná," dodává europoslanec.
Trh je potřeba nahradit
Obchod s Ruskem proto podle něj vzkvétat nebude a je potřeba tento trh nahradit, například aktivnějším přístupem Evropanů k omezování překážek v mezinárodním obchodu. Příležitost vidí Niedermayer v posílení obchodu mezi Evropou a USA, zejména ve vztahu k dohodě o volném obchodu TTIP.
"Obtížnější je otázka, jak si poradit s možným výpadkem toku energetických surovin z Ruska. Závislost zemí EU jde od nuly ke stu procentům, za celou EU činí u plynu zhruba čtvrtinu. Přitom Evropa svou energetickou politiku staví hodně na „čistém" zemním plynu, který nemá a chce ho nakupovat z Ruska a Libye. Tento plyn buďto k dispozici nemusí být (Libye), nebo jeho politická cena bude příliš vysoká (Rusko). Proto musíme hledat alternativy. Posílit je třeba jak celoevropské produktovody, tak skladovací kapacity zemí. Pomoc od Ameriky ve formě dovozu tamního „levného" plynu může také hrát roli," pokračuje europoslanec.
Intenzivní obchod mezi EU a Ruskem je ale přínosný pro obě strany, a proto se podle Niedermayera ozvou hlasy, že je potřeba jej po odmlčení zbraní opět rozběhnout. To by ale prý byla chyba. "Současný Kreml svým chováním ukázal, že pod tímto vedením Rusko není s to být dobrým a stabilním obchodním partnerem. Partnerství totiž stojí na důvěře a respektování pravidel. Navíc soudím, že i síla ruské ekonomiky za dnešní politiky bude klesat, což obchodu nepomůže," dodává europoslanec s tím, že "země, která nerespektuje smlouvy a ignoruje suverenitu států, nemůže být pro Evropskou unii perspektivním obchodním partnerem."
25. března 2026 16:07
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
Související
Loučení Pekarové Adamové s vrcholnou politikou. TOP 09 označila za srdeční záležitost
TOP 09 má nového předsedu. Havel neměl ve volbě soupeře
top 09 , Rusko , Luděk Niedermayer
Aktuálně se děje
před 15 minutami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 1 hodinou
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 1 hodinou
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 2 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 3 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 4 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 4 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 5 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 6 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 7 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 8 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
včera
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
včera
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Kampaň před parlamentními volbami v Maďarsku dnes vstoupila do závěrečného týdne. Nejisté je zatím pokračování premiéra Viktora Orbána ve vrcholné vládní funkci. Orbán se dlouhodobě těší podpoře některých českých politických osobností. Znovu mu ji v těchto dnech vyjádřil exprezident Miloš Zeman.
Zdroj: Jan Hrabě