Brusel - Uprchlická krize znamená značné náklady, bude proto patrně nutné zavést pružnější uplatňování pravidel pro výši rozpočtových schodků a státního dluhu členských zemí eurozóny.
Uzpůsobení těchto pravidel za mimořádných okolností umožňuje Pakt stability a růstu. "Budeme nyní zkoumat, zda lze uprchlickou krizi klasifikovat jako mimořádnou okolnost," uvedl evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Podotkl přitom, že nynější příliv běženců je největším stěhováním národů do regionu od konce druhé světové války.
Podle pravidel stanovených v Paktu stability a růstu jsou horní hranicí pro rozpočtový schodek tři procenta hrubého domácího produktu, limitem pro státní dluh je 60 procent HDP. Evropská komise má za úkol zajistit dodržování těchto pravidel. Během světové finanční krize mnoho členských států tato pravidla porušovalo.
Německo, kam jen v září dorazilo odhadem 170.000 žadatelů o azyl, si plánuje dát stranou pět miliard eur z rozpočtu na letošní rok. Peníze mají sloužit k úhradě nákladů spojených s péčí o běžence v následujícím roce.
"Tato uprchlická krize je pro ekonomiky v krátkodobém horizontu zátěží, ve střednědobém horizontu se to však může změnit," uvedl Moscovici v německém deníku Süddeutsche Zeitung a dodal: "Uprchlickou krizi a její náklady proto musíme posuzovat jako investici. Jsem si jistý, že podnítí novou pracovní sílu, novou energii a novou spotřebu, takže bude mít na naše ekonomiky nakonec pozitivní dopad."
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Dvořák se postavil ODS a jmenoval si zmocněnce pro přijetí eura
Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho
eurozóna , uprchlíci , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
včera
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
včera
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
včera
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
včera
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
včera
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
včera
Putin: Pokud budete respektovat Rusko, nové války nebudou. Jestli Ukrajina uspořádá volby, zastavíme palbu
včera
Noční summit ukázal tvrdou pravdu: Evropa chce Ukrajinu zachránit, ale není ochotna za to platit
včera
V utajené továrně vyrábí Ukrajina ničivou střelu. Flamingo má konkurovat americkému Tomahawku
včera
Rusko nemá v úmyslu zaútočit na Evropu, za stupňování napětí může NATO, prohlásil Putin
včera
Putin pochválil Trumpa. Jeho snahu o ukončení války označil za upřímnou
včera
Půjčka Ukrajině tříští lídry. Macron a Sánchez se radují, Orbán varuje před uvrhnutím Evropy do války
včera
My chceme mír, Ukrajina ne, prohlásil Putin. Bude ale možný jen za našich podmínek, dodal
včera
Chraňte svou firmu efektivně: Antivirový program dnes již nestačí
včera
Na půjčce Ukrajině se podílet nebudeme, honosí se Babiš. Zrádce Evropy táhne Česko na východ, reagují politici
včera
Odchod ze summitu bez dohody by pro EU znamenal katastrofu, přiznal De Wever
včera
Dohodnuto. EU půjčí Ukrajině 90 miliard eur. Putin musí pochopit, že se mu válka nevyplatí, vzkázal Merz
včera
Víkendové počasí změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi
18. prosince 2025 22:04
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
Bývalý britský princ Andrew si může oddechnout. Metropolitní policie oznámila, že nehodlá podniknout žádné další kroky ohledně nařčení, že bratr krále Karla III. žádal členy vlastní policejní ochranky o informace o Virginii Giuffreové. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková