Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.
Do stojatých vod o rozhodování přijetí eura v Česku se hned na počátku ledna roku 2024 snažil razantně vstoupit prezident Petr Pavel. Jenže zatím také bez nějakého viditelného úspěchu. Co na tom, že přijetí eura je jedním ze závazků tuzemské politické reprezentace Evropské unii, se kterým jsme souhlasili ještě dřív, než jsme do ní před 20 lety vstoupili? Jak vyplývá z veřejně dostupných informací, s Čechy to moc v otázce přijetí eura za národní měnu nehýbe. Z bleskového průzkumu agentury Median pro Radiožurnál totiž vyplývá, že dvě třetiny dotázaných si myslí, že pro ně přijetí eura nebude prospěšné.
Pravdivý je argument, že každá země, která chce euro přijmout, musí splnit stanovená a jasně definovaná kritéria. A ty tuzemská ekonomika nyní neplní. Jak ale vyplývá z veřejně dostupných informací, dle zprávy vyhodnocující připravenost české ekonomiky, kterou každý rok dávají dohromady ministerstvo financí a Česká národní banka, by mohlo Česko v letošním roce splnit tři ze čtyř tzv. maastrichtských kritérií. „Přijetí eura není jen záležitostí ekonomů, ale je to i politické rozhodnutí,“ připomněla pro server EuroZpravy.cz Olivia Lacenová, hlavní analytička Wonderinterest Trading LTD.
Jak už bylo uvedeno dříve, podle průzkumů veřejného mínění by bylo pro přijetí eura pouze 18 procent českých občanů. Podle hlavní analytičky Wonderinterest Trading LTD je samozřejmé, že toto mínění se neopírá až tak o ekonomickou argumentaci. Problémem totiž podle ní může být nejen jakýsi pocit hrdosti (k CZK), ale i to, že v případě vstupu země do eurozóny to bude znamenat pro Česko další integraci s EU a na této frontě je v dnešní době společnost velmi polarizována. A to nejen u nás.
„Nicméně, někteří politici, jako prezident Petr Pavel a ministr práce Marian Jurečka, podporují euro a je otázkou, zda dokážou naklonit společnost ve prospěch této měny. Kampaň by měla oznámit věcné, ale hlavně pravdivé a odborné argumenty, proč by bylo pro českou společnost přijetí eura výhodné z dlouhodobého hlediska,“ uvedla pro server EuroZpravy.cz Olivia Lacenová. A jak dodala, otázky spojené právě s přijetím jednotné evropské měny jsou častokrát i příležitostí pro populisty, kteří mohou veřejnost záměrně zavádět, aby naklonili váhu pro odmítnutí eura ve svůj prospěch. A že to může vyjít, dokazuje třeba kampaň před referendem o brexitu ve Velké Británii. Jasné je tak to, vzhledem ke stále negativnímu postoji lidí v České republice, že stoupenci přijetí eura budou muset přijít s novými a dostatečně silnými argumenty v jeho prospěch.
Na otázku, zda existuje nějaký jeden nejzávažnější argument pro přijetí eura, řekla Olivia Lacenová následující: „Euro může posílit obchodní vztahy České republiky se zbytkem EU, což by mohlo být prospěšné pro ekonomiku. Poskytnutí možností firmám udržovat účty, platit mzdy a daně v eurech může být výhodné pro firmy v oblastech, kde převládá evropská obchodní činnost.“
Pravdou také je, jak dodává řada dalších ekonomů, že tak jako u všeho, existují i v tomto případě nejen pozitiva, ale i určitá negativa. Jen bychom možná neměli neustále spoléhat na nacionalisty a populisty, kteří nám vykládají o splácení cizích dluhů a dalších argumentech, ale měli bychom si sami říct, co chceme. A ne vše odkládat dalších třicet let.
Související
EU dá Ukrajině 40 milionů eur, aby opravila budovy a topení
Rusko zabaví finanční aktiva dvou velkých evropských bankovních skupin působících v zemi
EUR , CZK , eurozóna , EU (Evropská unie) , Petr Pavel , Marian Jurečka (KDU-ČSL) , Ministerstvo financí , česká národní banka
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák