PŮVODNÍ ZPRÁVA | Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Do stojatých vod o rozhodování přijetí eura v Česku se hned na počátku ledna roku 2024 snažil razantně vstoupit prezident Petr Pavel. Jenže zatím také bez nějakého viditelného úspěchu. Co na tom, že přijetí eura je jedním ze závazků tuzemské politické reprezentace Evropské unii, se kterým jsme souhlasili ještě dřív, než jsme do ní před 20 lety vstoupili? Jak vyplývá z veřejně dostupných informací, s Čechy to moc v otázce přijetí eura za národní měnu nehýbe. Z bleskového průzkumu agentury Median pro Radiožurnál totiž vyplývá, že dvě třetiny dotázaných si myslí, že pro ně přijetí eura nebude prospěšné.

Pravdivý je argument, že každá země, která chce euro přijmout, musí splnit stanovená a jasně definovaná kritéria. A ty tuzemská ekonomika nyní neplní. Jak ale vyplývá z veřejně dostupných informací, dle zprávy vyhodnocující připravenost české ekonomiky, kterou každý rok dávají dohromady ministerstvo financí a Česká národní banka, by mohlo Česko v letošním roce splnit tři ze čtyř tzv. maastrichtských kritérií. „Přijetí eura není jen záležitostí ekonomů, ale je to i politické rozhodnutí,“ připomněla pro server EuroZpravy.cz Olivia Lacenová, hlavní analytička Wonderinterest Trading LTD. 

Jak už bylo uvedeno dříve, podle průzkumů veřejného mínění by bylo pro přijetí eura pouze 18 procent českých občanů. Podle hlavní analytičky Wonderinterest Trading LTD je samozřejmé, že toto mínění se neopírá až tak o ekonomickou argumentaci. Problémem totiž podle ní může být nejen jakýsi pocit hrdosti (k CZK), ale i to, že v případě vstupu země do eurozóny to bude znamenat pro Česko další integraci s EU a na této frontě je v dnešní době společnost velmi polarizována. A to nejen u nás.

„Nicméně, někteří politici, jako prezident Petr Pavel a ministr práce Marian Jurečka, podporují euro a je otázkou, zda dokážou naklonit společnost ve prospěch této měny. Kampaň by měla oznámit věcné, ale hlavně pravdivé a odborné argumenty, proč by bylo pro českou společnost přijetí eura výhodné z dlouhodobého hlediska,“ uvedla pro server EuroZpravy.cz Olivia Lacenová. A jak dodala, otázky spojené právě s přijetím jednotné evropské měny jsou častokrát i příležitostí pro populisty, kteří mohou veřejnost záměrně zavádět, aby naklonili váhu pro odmítnutí eura ve svůj prospěch. A že to může vyjít, dokazuje třeba kampaň před referendem o brexitu ve Velké Británii. Jasné je tak to, vzhledem ke stále negativnímu postoji lidí v České republice, že stoupenci přijetí eura budou muset přijít s novými a dostatečně silnými argumenty v jeho prospěch.

Na otázku, zda existuje nějaký jeden nejzávažnější argument pro přijetí eura, řekla Olivia Lacenová následující: „Euro může posílit obchodní vztahy České republiky se zbytkem EU, což by mohlo být prospěšné pro ekonomiku. Poskytnutí možností firmám udržovat účty, platit mzdy a daně v eurech může být výhodné pro firmy v oblastech, kde převládá evropská obchodní činnost.“ 

Pravdou také je, jak dodává řada dalších ekonomů, že tak jako u všeho, existují i v tomto případě nejen pozitiva, ale i určitá negativa. Jen bychom možná neměli neustále spoléhat na nacionalisty a populisty, kteří nám vykládají o splácení cizích dluhů a dalších argumentech, ale měli bychom si sami říct, co chceme. A ne vše odkládat dalších třicet let.

Související

Více souvisejících

EUR CZK eurozóna EU (Evropská unie) Petr Pavel Marian Jurečka (KDU-ČSL) Ministerstvo financí česká národní banka

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy