Řím - Italská vláda schválila plán na záchranu banky Monte dei Paschi di Siena ohrožené nedostatkem kapitálu. Vytvořila fond ve výši 20 miliard eur (540 miliard korun), z něhož bude moci třetí největší banka v zemi čerpat. Médiím to dnes řekl premiér Paolo Gentiloni. Pád Monte Dei Paschi by ohrozil úspory tisíců Italů a mohl by vyvolat krizi v celém italském finančním sektoru.
"Dnešek je významným dnem pro Monte dei Paschi, dnem, kdy dochází k obratu a (banka) je schopna vrátit jistotu svým vkladatelům," prohlásil podle agentury Reuters Gentiloni na popůlnoční tiskové konferenci po skončení mimořádného jednání italského kabinetu. Monte dei Paschi krátce po tomto jednání uvedla, že o státní pomoc oficiálně požádá.
Nově vytvořený fond by měl sloužit bankám, které nebudou schopny zajistit si dostatečný kapitál pro svou existenci. Předpokládá se, že jako první z něj bude čerpat právě Monte dei Paschi, která je nejstarší bankovní institucí na světě.
Evropská komise dnes uvedla, že podporuje záměr italských úřadů posílit bankovní sektor. Dodala, že s nimi bude spolupracovat na splnění podmínek pro záchranu společnosti Monte dei Paschi. Mluvčí komise upozornila, že státní pomoc musí odpovídat pravidlům EU a musí být podložena spolehlivým restrukturalizačním plánem. Poukázala rovněž na to, že náklady na záchranu musejí nést také akcionáři a investoři.
Podobně jako další italské banky se Monte dei Paschi potýká s velkým objemem nesplácených úvěrů. Ve středu banka varovala, že by do čtyř měsíců mohla vyčerpat veškerou svou hotovost. Ve čtvrtek pak oznámila krach svého plánu na získání potřebného kapitálu v objemu pěti miliard eur (135 miliard Kč) od soukromých investorů.
Monte dei Paschi potřebuje dodatečný kapitál, aby pokryla ztráty spojené s plánem odprodat špatné úvěry v objemu 27 miliard eur, jak požaduje Evropská centrální banka (ECB). Na získání kapitálu má italská banka čas do konce letošního roku, ECB tento měsíc odmítla její žádost o prodloužení lhůty. Monte dei Paschi v červenci neprošla evropskými zátěžovými testy, v nichž byla označena za nejslabší banku v Evropě.
Psali jsme: Pojišťovny v ČR jsou odolné vůči nepříznivým šokům, ukázaly testy České banky případný šok ustojí, potvrdily zátěžové testyItalská vláda uvedla, že podrobnosti plánu na záchranu banky založené v roce 1472 teprve budou vypracovány. "Tato záchrana bude vyžadovat nový podnikatelský plán, který budou muset schválit evropské úřady a který třetí největší italské bance umožní obnovit provoz na plný výkon," uvedl ministr hospodářství Pier Carlo Padoan.
Mezi italské banky, které by v příštích měsících mohly mít rovněž potíže se získáním nového kapitálu od soukromých investorů, patří například Banca Popolare Di Vicenza, Veneto Banca a Banca Carige.
Vysoký objem nesplácených úvěrů v italském bankovním sektoru je pozůstatkem globální finanční krize z let 2008 a 2009. Hodnota špatných úvěrů v Itálii dosahuje 356 miliard eur (9,6 bilionu Kč), což odpovídá asi třetině jejich celkového objemu v eurozóně.
Italský parlament již ve středu schválil požadavek vlády, aby si mohla vypůjčit až 20 miliard eur na podporu bankovního sektoru. Pokud vláda celou tuto částku využije, zhorší to již tak napjatý stav veřejných financí. Italský veřejný dluh se nyní pohybuje kolem 133 procent hrubého domácího produktu, což je druhá nejvyšší úroveň v eurozóně po Řecku.
Související
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
Itálie , banka Monte Dei Paschi , EUR
Aktuálně se děje
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
21. června 2026 18:37
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
21. června 2026 17:18
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák