Frankfurt - Studie Evropské centrální banky (ECB) upozorňuje na rostoucí majetkovou nerovnost v eurozóně, tedy zemích, kde se v rácmi EU platí jednotnou euroměnou. Krize těžce dopadla na jih Evropy, naopak Lucembursko si užívá luxusu.
Koncentrace majetku se v eurozóně od začátku její dluhové krize zvýšila, nejbohatší rodiny a státy si ještě polepšily, zatímco chudší byly zasaženy nejvíce, především kvůli propadu cen nemovitostí.
V roce 2014 vlastnilo pět procent nejbohatších domácností v eurozóně 37,8 procenta čisté hodnoty majetku, ještě v roce 2010 to bylo jen 37,2 procenta. Naopak pět procent nejchudších mělo v čistém vyjádření jen dluh.
Medián majetku domácností v eurozóně se snížil o deset procent na 104.100 eur (2,8 milionu Kč), především kvůli poklesu cen nemovitostí. Propad byl citelný obzvláště v Řecku a na Kypru, kde se medián snížil o 40 procent, o více než 15 procent klesl v Itálii, Portugalsku a Španělsku.
Naopak k nárůstu střední hodnoty majetku o 10 procent došlo v Německu a stoupla i v Rakousku, Finsku a Lucembursku. Nejbohatší jsou lucemburské rodiny, medián jejich příjmů představuje 437.500 eur. Pro srovnání: v Litvě je to pouze 14.200 eur.
Související
Dvořák se postavil ODS a jmenoval si zmocněnce pro přijetí eura
Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
před 1 hodinou
CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo
před 2 hodinami
Hormuzský průliv patří USA, naznačil Trump na sociální síti
před 2 hodinami
Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard
před 3 hodinami
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
před 4 hodinami
Armáda se připravuje na obnovení provozu vrtulníků Venom a Viper
před 5 hodinami
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka odhalil, kolik chce lidem přidat
před 6 hodinami
Fotbalovou Spartu posílil exslávista Jurásek. Vlna odchodů z Letné nadále pokračuje
před 6 hodinami
Exministr Blažek komentoval rozhodnutí Ústavního soudu
před 7 hodinami
Britská princezna Eugenie odtajnila jméno novorozené dcery
před 8 hodinami
Pondělní počasí pomohlo. Déšť ukončil výstrahu před požáry
před 9 hodinami
Padlo obvinění v případu nedělní vraždy v Českých Budějovicích
před 10 hodinami
Babišova vláda se pouští do boje se suchem. Obnovila Národní koalici
před 10 hodinami
Rusové tajně budují základny, z nichž by mohly ohrozit státy NATO
před 11 hodinami
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde napršelo nejvíc
před 12 hodinami
Moskva se rozhodla varovat Londýn. V Rusku útočí drony vyrobené v Británii
před 13 hodinami
Počasí o nadcházejícím víkendu: Teploty budou citelně nižší než o tom uplynulém
včera
Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival
včera
USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy
včera
Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit rozsah plánovaných vojenských cvičení se Jižní Koreou vyvolává podle vojenských analytiků oslovených serverem CNN pochybnosti o spolehlivosti Spojených států vůči jejich klíčovým spojencům v Tichomoří. K tomuto kroku hlava státu přistoupila v momentě, kdy Severní Korea pokračuje v rozšiřování svého jaderného a raketového programu a upevňuje vojenské vazby na Rusko a Čínu.
Zdroj: Libor Novák