Bratislava - Na Slovensku byly nelegálně zaměstnávány stovky Srbů, například v továrně firmy Samsung. Bratislava chce problém řešit i ve spolupráci s dalšími zeměmi, včetně ČR, kde si pracovní agentury zřídily pobočky v reakci na zpřísnění podmínek podnikání na Slovensku.
Aféra vypukla po článcích srbských medií o pracovních podmínkách Srbů na Slovensku. Bratislava v reakci uskutečnila kontroly v pracovních agenturách.
"Problém nastal v tom, že některé agentury dočasného zaměstnávání nejenže obcházejí zákon, ale dokonce falšují dokumenty, které souvisejí se zaměstnáváním občanů Srbské republiky na Slovensku. Občané Srbské republiky byli podvedeni, jsou zde nelegálně a pracovali na Slovensku bez sociálního pojištění," řekl slovenský ministr sociálních věcí Ján Richter, který se dnes sešel se svým srbským kolegou Aleksandarem Vulinem.
Jedna z prověřovaných agentur zprostředkovala zaměstnání 680 Srbům na Slovensku tak, že v Maďarsku, kde si založila pobočku, zfalšovala dokumenty. Právě prostřednictvím zahraničních poboček se sídlem ve státech EU, ze kterých pak formálně vysílají pracovníky na Slovensko již v rámci unijního volného pohybu osob, se agentury snaží podle Richtera obcházet přísnější podmínky k podnikání na Slovensku.
V Srbsku, které není členem EU, žije početná slovenská komunita, jejíž příslušníci mají mnohem jednodušší podmínky při hledání práce na Slovensku než obyvatelé jiných zemí mimo EU. "Náš pracovník neví, kde, u koho a za kolik bude pracovat. Nemají sociální ani důchodové pojištění," řekl na tiskové konferenci Vulin.
25. března 2026 16:07
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
Související
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
Slovensko , Srbsko , pracovní agentury , Ekonomika , zaměstnavatelé
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
před 3 hodinami
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
před 4 hodinami
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
před 5 hodinami
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
před 6 hodinami
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
před 7 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
před 8 hodinami
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 9 hodinami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 9 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 10 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 11 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 12 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 13 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 13 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 14 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 15 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 15 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 16 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
Česká republika je připravena aktivně se zapojit do řešení napjaté situace v Hormuzském průlivu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečním pražském jednání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem potvrdil, že Praha má vypracovanou konkrétní nabídku na zajištění bezpečnosti v této strategické námořní cestě. Tento návrh hodlá česká vláda oficiálně představit na páteční mezinárodní videokonferenci.
Zdroj: Libor Novák