Libra se propadla vůči dolaru, koruna naopak zpevnila k libře na půlroční maximum

LondýnPraha - Britská libra se propadla vůči dolaru o zhruba dvě procenta na osmitýdenní minimum 1,2689 USD. Jde o reakci trhů na výsledky čtvrtečních předčasných voleb, které sice vyhráli konzervativci, většinu v parlamentu ovšem ztratili. Koruna dnes ráno vůči britské libře na půlroční maximum. Obchoduje se za 29,71 Kč/GBP, silnější byla naposledy loni v říjnu. Česká měna zpevňuje také k euru.

Investoři se obávají, že nerozhodný výsledek voleb v Británii vyvolá politický chaos a zkomplikuje jednání o brexitu. Vůči euru ztrácí libra 1,8 procenta na 88,18 pence za euro. Kurz eura vůči dolaru se v reakci na britské volby výrazněji nezměnil a pohybuje se v blízkosti 1,12 USD. 

"Je to zapeklitá věc pro britskou ekonomiku i pro jednání o brexitu, takže je to negativní pro libru," řekl hlavní ekonom společnosti AMP Shane Oliver. "Británie však představuje pouze 2,5 procenta světového hrubého domácího produktu a nelze příliš očekávat výraznější dopady na světové investiční trhy," dodal.

Japonské akcie dnes posílily o půl procenta a indikátory signalizují mírný růst také na evropských akciových trzích, a to včetně britské burzy. Akcie britských podniků obvykle těží ze slabšího kurzu domácí měny.

"Za nepřesvědčivé vítězství vůdkyně Konzervativců platí Britové snížením kupní síly svých peněz," řekl ČTK investiční bankéř Rostislav Plíva. Mayová se podle něj bude muset k prosazení svých představ spojit s jinou stranou. "Bude muset vyjednávat jak s Bruselem, tak s někým ze stávající opozice. Pokud vůbec bude premiérkou," upozornil Plíva. Dalším důvodem poklesu libry jsou podle něj až radikálně socialistické plány Labouristů na znárodnění pošt, železniční dopravy, energetiky či změny ve školství a očekávaný horší stav veřejných rozpočtů. Se silným mandátem pro Jeremyho Corbyna jsou tyto plány blíže realitě, podotkl.

Loni v červnu po vyslovení Britů pro odchod z EU koruna naopak k libře výrazně oslabila. Obchodovala se za 35,57 Kč/GBP, libra tedy byla pro Čechy zhruba o šest korun dražší než dnes.

Britské akcie navzdory patovému výsledku předčasných parlamentních voleb rostou. Jejich index FTSE 100 si krátce po zahájení obchodování připisuje zhruba 0,6 procenta, k růstu mu pomáhá slabší kurz libry.

"Z technického a psychologického pohledu budeme sledovat hranici 1,25 GBP/USD. Index FTSE100 i přes výsledek čtvrtečních voleb spíše reaguje na vývoj libry. Pro další vývoj budeme sledovat jednání mezi jednotlivými politickými stranami a též trh bude reagovat na hlasy, které se ozvaly na adresu britské premiérky a jejího případného odstoupení," řekl ČTK analytik banky Creditas Roman Koděra.

Hlavní index německé burzy se dnes vrátil nad hranici 12.800 bodů. Blíží se tak zpět k rekordnímu maximu 12.878 bodů z minulého týdne, napsala agentura DPA.

Související

Liz Trussová a Petr Fiala

České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že britská zahraniční politika se navzdory střídání stráží v Downing Street zásadně nezmění, informovala ČT. Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) dopadly volby na Ostrovech podle očekávání. Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců, pohodlnou většinu získali labouristé. Novým premiérem bude Keir Starmer. 
Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii GBP Ekonomika Velká Británie burza EUR CZK Akcie

Aktuálně se děje

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

včera

včera

včera

30. prosince 2025 21:53

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

30. prosince 2025 20:38

30. prosince 2025 19:21

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

30. prosince 2025 18:16

30. prosince 2025 17:19

Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici

V Brně došlo v úterý kolem poledne k potyčce několika mužů, kterou někteří z nich odnesli zraněním. Případem se začala zabývat policie, přesnou právní kvalifikaci stanoví kriminalisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy