Praha - Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA), Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) a Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA) varují spotřebitele před vysokými riziky spojenými s nákupem a/nebo držením tzv. virtuálních měn.
V současnosti dostupné virtuální měny jsou digitálním znázorněním hodnoty, která není vydána ani zaručena centrální bankou či orgánem veřejné moci a nemá právní status měny nebo peněz. Jsou vysoce rizikové, obecně se neopírají o žádná hmotná aktiva a právní předpisy EU je neregulují, a tudíž nenabízejí spotřebitelům právní ochranu.
"Tři evropské orgány dohledu jsou znepokojeny skutečností, že rostoucí počet spotřebitelů kupuje virtuální měny, zejména s očekáváním, že hodnota virtuálních měn i nadále poroste, ale neuvědomují si vysoké riziko toho, že mohou přijít o investované peníze," upozornila Česká národní banka (ČNB) na svém webu.
Za rizika označily například extrémní cenové výkyvy virtuálních měn, neexistenci ochrany jako u regulovaných finančních služeb, netransparentní tvorbu ceny virtuálních měn nebo na nedostatek možností, jak investici do virtuální měny ukončit. Tato a další rizika tak podle varování mohou přispět k významným finančním ztrátám případných investorů.
Od počátku letošního roku bitcoin ztratil výrazně na své hodnotě. V současnosti se obchoduje za zhruba 9200 dolarů (189.500 Kč). Ještě v prosinci se přitom virtuální měna prodávala za téměř 20.000 dolarů a za celý loňský rok zpevnila o více než 1300 procent.
Podle únorového průzkumu společnosti Ipsos pro obchodníka s měnami TopForex jsou virtuální měny, jako jsou bitcoin, ethereum, litecoin a další, důvěryhodné pro tři procenta české populace. Kryptoměny jsou ale nejvíce zvažovanou možností v případě investice do měn. Přemýšlí o nich 11 procent lidí. Dvě třetiny Čechů však o investici do měn vůbec neuvažují, polovina ani neplánuje nakoupit hotovost v nějaké měně.
Podle odborníků je investice do digitální měny bitcoin je extrémně nevyzpytatelná a riziková záležitost, rozpětí odhadů budoucí ceny bitcoinu se pohybuje od nuly do desítek milionů korun.
3. března 2026 16:14
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
Související
Policie v noci zasahovala kvůli bitcoinové kauze. Jiřikovský před detektivy utekl na střechu
Ať koná policie, vyzvala Decroix po konci koordinátora bitcoinové kauzy
Bitcoin , kryptoměna , Evropský bankovní úřad (EBA) , Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) , ČNB , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
včera
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
včera
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
včera
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
včera
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
včera
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
3. března 2026 22:00
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
3. března 2026 20:49
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
V Oválné pracovně se v úterý uskutečnilo první veřejné vystoupení Donalda Trumpa k íránskému konfliktu od jeho vypuknutí. Americký prezident při setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem konstatoval, že íránská armáda je po úderech v troskách. Podle jeho vyjádření ztratil Teherán kompletní kontrolu nad vzdušným prostorem i námořní kapacity a jeho radary byly vyřazeny z provozu.
Zdroj: Libor Novák