Praha - Národní ekonomická rada vlády (NERV) projednala dokument pracovní skupiny zabývající se rozpočtovým rámcem EU pro roky 2014 – 2020, informoval v pondělí tajemník NERVu David Havlíček. Podle dokumentu by Česká republika měla prosazovat na úrovni EU zachování prostředků na kohezní politiku.
Finanční a ekonomická krize významně ovlivňuje podobu návrhu víceletého finančního rámce (VFR) EU na období 2014 – 2020."Špatnou zprávou je, že některé z členských států EU zadlužovací trajektorií vytvořily dluh tak objemný a jejich ekonomické možnosti tak přesahující, že v krátkém období není možné za normálního ekonomického a společenského chodu tento problém vyřešit," uvedl garant skupiny NERV Petr Zahradník.Restriktivní a úsporná rozpočtová opatření navíc podle ekonomů mohou také krátkodobě přispět k dalšímu podvázání ekonomické výkonnosti s důsledky na nezaměstnanost. A to do té míry, že se špatná fiskální disciplína ještě prohloubí. V Evropské unii navíc složitost řešení nadměrného dluhového zatížení jedné členské země nutně ovlivňuje výkonnost ekonomik ostatních.Negativní růstové vyhlídky podle členů NERVu přispívají k vyšší poptávce po zdrojích VFR ze strany problémových zemí. Současně pozice čistých plátců se má tendenci zesilovat a upevňovat.Zřejmě se tak bude vytvářet tlak na existenci účelových aliancí spojenců s obdobnými zájmy napříč celou EU.Pro problémové země pak bude výhodné získávání prostředků i návratného typu, protože díky tlaku na finančních trzích jsou jejich náklady na financování příliš vysoké. "Komparativní výhodou pro Českou republiku by mohlo být akceptování makroekonomických podmínek čerpání z důvodu jejich předpokládaného příznivého naplňování," doplnil Zahradník.
Související
Vláda ruší NERV. Pavla pustí do Mnichova, Macinka pojede samostatně
Strategie vlády: ekonomický růst a modernizace ekonomiky v krátké době
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
před 3 hodinami
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
před 4 hodinami
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
před 5 hodinami
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
před 7 hodinami
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
před 8 hodinami
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
před 9 hodinami
Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku
před 10 hodinami
Očkování proti rakovině naráží na první problém. Od lidí, kteří mu vůbec nerozumí
před 11 hodinami
Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků
před 13 hodinami
USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii
před 14 hodinami
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
včera
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
včera
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
včera
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
včera
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
včera
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
včera
Nepokoje v Thajsku. Desítky útoků na jihu vedly až k zákazu vycházení
včera
Větrné počasí, jak ho neznáme. Meteorologové upozornili na sobotní zajímavost
Sobotní počasí v Česku přineslo uklidnění po deštivém pátku a také jednu zajímavost. V kilometrových výškách nad naším územím totiž velmi silně foukalo. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě