Letecká společnost British Airways propustí natrvalo 350 pilotů a dalších 300 jich zůstane doma s polovinou platu. Firma je znovu přijme pouze v případě, že je bude potřebovat. O dohodě mezi piloty a leteckou společností, která je součástí skupiny IAG, dnes informuje list The Sun.
Většina pilotů, kteří musejí odejít, měla za domovské letiště londýnský Gatwick. Ti, co půjdou na nucenou dovolenou, budou dostávat polovinu mzdy. Zbylým pilotům, kteří zůstávají ve službě, bude mzda zkrácena o 15 procent, píše The Sun, aniž uvedl zdroj svých informací.
Letecká společnost chce zrušit asi 12.000 pracovních míst, což je asi 30 procent pracovní síly. Za tento plán čelí kritice odborů i zákonodárců. Parlamentní dopravní výbor firmu obvinil, že koronavirové krize zneužívá, aby mohla propouštět, navzdory tomu, že vláda lidem na nucené dovolené na mzdu přispívá.
Generální ředitel IAG Willie Walsh na kritiku reagoval konstatováním, že "společnost British Airways bojuje o přežití".
Skupina IAG se podobně jako celé letecké odvětví potýká s dopady pandemie nemoci covid-19, která odvětví letecké dopravy paralyzovala. Očekává se, že aerolinky po celém světě letos přijdou o 84 miliard dolarů (dva biliony Kč).
Co se týče letušek a stevardů, skupina IAG jim navrhla 80 procent mzdy výměnou za omezené propouštění, připomíná agentura Bloomberg.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Americká vláda se potýká s kyberútokem. Mohou za ním být Rusové
Letadla z Británie nesmí do Česka od dnešního poledne, oznámilo MZV
British Airways , propouštění , Ekonomika , Velká Británie , letadla, letectví
Aktuálně se děje
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
včera
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
včera
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
včera
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější krizi svého úřadu poté, co lídr skotských labouristů Anas Sarwar veřejně vyzval k jeho rezignaci. Starmer na pondělním zasedání parlamentní frakce prohlásil, že není připraven odejít a uvrhnout zemi do chaosu, jeho pozice je však po sérii rezignací klíčových spolupracovníků vážně oslabena.
Zdroj: Libor Novák