Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet se kvůli koronaviru letos poprvé ve své 25leté historii propadla podle očekávání do ztráty. Čistá ztráta za období do konce září činí kvůli méně než polovičním tržbám téměř 1,1 miliardy liber (32,4 miliardy Kč) - loni firma vykázala zisk 349 milionů liber.
Šéf aerolinek Johan Lundgren dnes uvedl, že počítá v aktuálním čtvrtletí jen s pětinou obvykle plánovaných letů, dříve ještě hovořil o čtvrtině.
Pandemie zasáhla letecké odvětví velmi silně. Lundgren proto řekl rozhlasové stanici BBC Radio 4, že velmi vítá vývoj okolo vakcíny. Podle agentury Reuters dokonce nabídl britskému premiérovi Borisi Johnsonovi pomoc s její distribucí v Británii.
V uplynulém finančním roce se počet cestujících easyJetu kvůli cestovním omezením a poklesu poptávky snížil o polovinu na zhruba 48 milionů. Nejvíce zasaženo bylo druhé pololetí, která u firmy trvá od dubna do září. Od dubna od června se prakticky nelétalo a i poté se poptávka zvedla jen mírně. V důsledku opětovného nárůstu infekcí a nových omezení cestování pak zase klesla. V dubna si firma od britské vlády půjčila 600 milionů liber.
Vzhledem k převládající nejistotě se easyJet neodvažuje zveřejnit výhled na příští rok. Společnost dnes uvedla, že se bude snažit omezit ztráty v chladné části roku.
25. března 2026 16:07
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
Související
Letadlo easyJet z Polska nouzově přistálo v Praze. Kvůli bombě na palubě
Lufthansa rozšíří během vánočních svátků svůj letový řád
EasyJet , letadla, letectví , Ekonomika , Velká Británie , Johan Lundgren (easyjet) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 6 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 6 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák