Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku v červnu vzrostly meziročně o 3,4 procenta, nejvíce za 29 let a mnohem více, než čekali ekonomové. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil švýcarský statistický úřad.
Je to poprvé od roku 2008, kdy inflace překročila hranici tří procent. Spotřebitelské ceny se také již pátý měsíc za sebou pohybují nad cílem švýcarské centrální banky (SNB), což podporuje spekulace, že by banka mohla brzy znovu zpřísnit měnovou politiku, když minulý měsíc poprvé po 15 letech zvýšila základní úrokovou sazbu. Cílem SNB je udržet inflaci v rozmezí do nula do dvou procent.
Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o půl procenta, hlavně kvůli zdražení pohonných hmot, topného oleje a zeleniny. Snížily se ale ceny červeného vína a salátů.
Jádrová inflace, která nezahrnuje ceny některých nestabilních položek, jako pohonné hmoty a potraviny, činila 1,9 procenta.
Navzdory růstu však zůstává inflace ve Švýcarsku výrazně nižší než v mnoha sousedních evropských zemích. V Německu podle prvních odhadů spotřebitelské ceny v červnu stouply meziročně o 7,6 procenta a v eurozóně o 8,6 procenta. Agentura DPA ale upozornila, že míra inflace ve Švýcarsku se vypočítává poněkud jinak než v eurozóně. Srovnatelnější by měl být harmonizovaný index spotřebitelských cen, který v červnu ve Švýcarsku činil 3,2 procenta.
Šéf SNB Thomas Jordan minulý měsíc upozornil, že pokračující inflační tlaky znamenají, že bude pravděpodobně nutné další zpřísnění měnové politiky. SNB v červnu zvýšila základní úrok na minus 0,25 procenta z minus 0,75 procenta.
SNB také naznačila, že je připravena na to, že švýcarský frank posílí, což považuje za způsob, jak zmírnit inflaci u dováženého zboží. To je odklon od předchozích snah SNB, která se léta snažila brzdit růst domácí měny, protože švýcarská ekonomika je závislá na vývozu. Frank je nyní téměř na paritě s eurem a má vyšší hodnotu než jeden dolar, upozornila agentura Reuters.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Kde bude summit Zelenskyj-Putin? Nabídka je široká, dvě varianty jsou nejpravděpodobnější
Švýcarsko se nabídlo, že uspořádá setkání Zelenského s Putinem
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
před 1 hodinou
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
před 2 hodinami
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
včera
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
včera
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
včera
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
včera
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
včera
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
včera
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
včera
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
včera
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
včera
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
včera
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
24. prosince 2025 21:48
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
Evropská unie nehodlá ustoupit tlaku Spojených států a bude i nadále důsledně vymáhat svá pravidla pro fungování digitálních platforem. Současný eurokomisař pro vnitřní trh Stéphane Séjourné ve středu jasně prohlásil, že americké vízové sankce nemohou ovlivnit suverenitu evropských národů ani jejich demokraticky přijaté zákony. Reagoval tak na krok Washingtonu, který zakázal vstup do země osobám spojeným s prosazováním Aktu o digitálních službách (DSA).
Zdroj: Libor Novák