Prosincová míra inflace v Česku zaostala prakticky za všemi expertními odhady. V meziročním pohledu dosáhla úrovně 6,9 procenta. Bez započtení vlivu energetického úsporného tarifu, jenž předloni v prosinci hladinu spotřebitelských cen uměle snižoval, by inflace v prosinci 2023 činila dokonce jen 4,2 procenta. To proto, že dochází ke srovnání s uměle poníženou základnou prosince 2022. Tento efekt však již z nadcházejícího, lednového meziročního srovnání vymizí.
Pokud vezmeme v potaz tedy inflaci bez započtení efektu tarifu, onu hodnotu 4,2 procenta, je loňská prosincová inflace nejnižší za celé období od srpna 2021.
Na snížení inflace mělo v prosinci 2023 zásadní vliv zlevňování řady základních potravin. Například mléko meziročně zlevnilo o zhruba 28 procent, vejce dokonce o 30 procent. Díky levnějším pohonným hmotám zlevňovala meziročně také doprava, byť ne tak výrazně jako v listopadu 2023.
Nadále výrazně rostly ceny nájemného, zejména ovšem kvůli dramatickému nárůstu cen některých energií v čele s elektřinou. Elektřina zdražila o zhruba 142 procent, což však odráží zmíněný efekt úsporného tarifu. V lednu takto „astronomické“ zdražení elektřiny vymizí. V prosinci 2023 už ovšem zlevňoval zemní plyn, a to o přibližně osm procent.
Inflace za celý rok 2023 vykázala hodnotu 10,7 procenta, tudíž mírně zaostala za aktuální prognózou ČNB. Ta počítala s celoroční inflací 10,8 procenta. Prosincová data tak zvyšují pravděpodobnost, že ČNB bude letos razantněji redukovat své úrokové sazby. Trhy nyní počítá s tím, že základní úroková sazba ČNB letos klesne z nynějších 6,75 procenta na rovná čtyři procenta.
Klíčová však budou data za měsíc leden 2024, kdy došlo ke každoročnímu přecenění, například v oblasti cen energií. Nicméně za celý letošní rok inflace nejpravděpodobněji bude činit zhruba tři procenta, takže nebude ani třetinová v porovnání s loňskem.
Související
Inflace je opět dvouprocentní. V březnu klesaly zejména ceny potravin
Češi spoří jako nikdy, což pomáhá krotit inflaci. Ta je teď v Česku jedna z nejnižších v EU
inflace , ceny potravin , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
včera
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
včera
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
včera
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
včera
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
včera
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
včera
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
včera
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
včera
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
včera
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
včera
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
včera
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
včera
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
včera
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
včera
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
včera
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
včera
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
Čeští politici v posledních hodinách reagovali na výsledky parlamentních voleb v Maďarsku, kde končí éra Viktora Orbána v premiérském úřadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) poblahopřál Peteru Magyarovi k vítězství a vyzval ho ke konstruktivní spolupráci obou zemí.
Zdroj: Jan Hrabě