Po tragické smrti nejbohatšího Čecha a hlavního vlastníka obchodního impéria PPF Petra Kellnera na Aljašce před téměř třemi lety málokdo znal jeho manželku. Nicméně situace se od té doby změnila a Renáta Kellnerová se nyní prakticky stala synonymem pro PPF. V rozhovoru s agenturou Bloomberg popsala, jak si představuje fungování podniku, ale také jak se zaměření skupiny posunulo směrem k Západu.
Od převzetí kontroly nad PPF sleduje Kellnerová expanzi podniku a jeho postupné omezení v Asii. Tento konglomerát se sídlem v Praze působí v 25 zemích, zaměstnává 61 000 lidí a zabývá se aktivitami v oblasti telekomunikací, médií, finančních služeb a elektronického obchodování.
Ve svém prvním veřejném komentáři pro média od převzetí vedení PPF v rozhovoru s agenturou Bloomberg Kellnerová hovořila o náročných počátcích. Po nečekané smrti manžela se nejdříve musela seznámit s komplexními aktivitami podniku.
"Naším prvním cílem bylo zajistit stabilitu PPF a poté znovu rozvíjet podnikání," uvedla šestapadesátiletá Kellnerová. "Uvědomila jsem si, že PPF je pro mě osobní záležitostí a že mojí úlohou je připravit naše děti na možnost, že jednou budou moci skupinu vést samy."
Kellnerová už od svého nástupu do čela podniku zanechala svůj otisk. Dohlížela na významný odklon od Asie, která byla kdysi klíčovým zdrojem příjmů skupiny, a soustředila pozornost zpět na západní trhy. Nově vybrala výkonného ředitele a rozloučila se s některými blízkými spojenci svého zesnulého manžela. Dovedla firmu k úplnému rodinnému vlastnictví tím, že odkoupila podíly dvou menšinových
akcionářů a poté jmenovala sebe a své tři dcery do představenstva nové holdingové společnosti, ve které je uložen veškerý majetek.
Renáta Kellnerová je nyní nejbohatší ženou ve střední Evropě, odhadované čisté jmění rodiny podle indexu miliardářů agentury Bloomberg činí 11,8 miliardy dolarů (více než 273 miliard Kč). Kellnerová stále více času věnuje přijímání klíčových investičních rozhodnutí. Jako středobod svého přístupu zdůrazňuje úzkou spolupráci s výkonným ředitelem PPF Jiřím Šmejcem, který je jedním z Kellnerových bývalých investičních partnerů.
"Pokud to situace vyžaduje, jsme schopni rozhodnout o obchodech během jediného víkendu," uvedla v rozhovoru s Bloombergem. "V PPF jsme hrdí na to, že jsme velmi flexibilní v reakci na investiční příležitosti," dodala.
Skupina PPF není typickým investičním fondem s předem stanovenými pravidly, co a jak dlouho má v portfoliu držet. To je podle Kellnerové výhoda. "Můžeme být trpěliví," zdůraznila. "A proto krátkodobé výnosy nejsou primárním parametrem, když zvažujeme investiční příležitosti," dodala.
Kořeny PPF sahají do počátku 90. let, do doby těsně po pádu komunismu, kdy Československo začalo privatizovat státní majetek. Společnost PPF se postupně rozrostla na současných zhruba 43 miliard dolarů (téměř 998 miliard Kč), píše Bloomberg.
Díky prodeji státního majetku po pádu komunismu je v České republice několik velmi bohatých rodin. Vedle Kellnerových jsou to například realitní magnát Radovan Vítek nebo podnikatel Pavel Tykač, který se zaměřuje především na energetiku.
Související
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
PPF zcela ovládne Kellnerová s dcerami. Bude je to stát desítky miliard
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
včera
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
včera
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
včera
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
včera
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
včera
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
včera
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
včera
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
včera
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
včera
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
včera
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
včera
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
včera
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
včera
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
Českou republiku čeká o nadcházejícím prodlouženém víkendu slunečné a velmi teplé počasí, které se ponese v téměř letním duchu. Zatímco páteční ráno může ještě potrápit přízemními mrazíky, přes den se teploty vyšplhají až k příjemným 22 °C. A v dalších dnech ještě více porostou.
Zdroj: Libor Novák