Slovensko je po 30 letech druhý největší vývozní trh pro ČR

Slovensko zůstává i po 30 letech od rozdělení společného státu druhý největší partner pro české vývozce. Z pohledu dovozu do Česka kleslo Slovensko z druhého na páté místo. Přebytek vzájemné obchodní bilance ve prospěch Česka vzrostl čtrnáctkrát na 220,5 miliardy korun. Relativní váha Slovenska v obchodních vztazích se za 30 let snížila ve prospěch jiných zemí Evropské unie a Asie, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V roce 1993 činil český vývoz na Slovensko 83,2 miliardy korun, tvořil 19,7 procenta veškerého českého vývozu. Loni hodnota vývozu vzrostla na 445,1 miliardy korun, ovšem podíl Slovenska na českém exportu klesl na 10,1 procenta. Slovensko si nicméně po celých 30 let udrželo mezi vývozními partnery druhé místo za Německem.

Dovoz ze Slovenska v roce 1993 činil 67,7 miliardy korun, což odpovídalo 15,9 procenta veškerého importu. Loni objem dovozu ze Slovenska dosáhl 224,6 miliardy korun, znamenalo to 4,9 procenta veškerého importu do Česka. Zatímco bezprostředně po rozdělení společného státu bylo Slovensko druhým největším dovozním partnerem po Německu, v roce 2005 kleslo na třetí místo, v roce 2015 na čtvrté a nyní je na pátém místě za Německem, Čínou, Polskem a Ruskem.

"Obchodní vazby mezi oběma zeměmi byly na počátku silnější. Postupně se jak Česko, tak Slovensko začaly více orientovat na jiné země," řekla Miluše Kavěnová z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ. Po vstupu Česka a Slovenska do EU v roce 2004 se podle ní podíl Slovenska na českém vývozu i dovozu ustálil.

Z pohledu struktury zboží dominují českému vývozu na Slovensko i po 30 letech stroje a dopravní prostředky. Jejich podíl se zvýšil z jedné čtvrtiny na jednu třetinu, v peněžním vyjádření vzrostl z 22 miliard korun na 147,8 miliardy korun. Druhé místo patří minerálním palivům a mazivům, kde podíl na vývozu vzrostl z 10,1 procenta na 17,3 procenta.

V dovozu ze Slovenska rovněž hrají hlavní roli stroje a dopravní prostředky, jejich podíl vzrostl z 25 procent na 33,1 procenta. Tržní výrobky tříděné podle materiálu, které byly v roce 1993 dominantním oborem importu ze Slovenska, snížily svůj podíl z 34 procent na 2,6 procenta.

Obchodní bilance byla pro Česko po celých 30 let v přebytku, který se postupně zvyšoval na současných 220,5 miliardy korun. Vývoz i dovoz rostly téměř po celé období s výjimkou globálních krizí, které zasáhly obě ekonomiky. Pokles tak byl patrný v době finanční krize na konci první dekády století a v době pandemie koronaviru.

Související

Více souvisejících

Slovensko dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

včera

Přelomový vynález dnes slaví svůj den. Jízdní kolo je s námi už stovky let

Od roku 2018 je třetí červnový den Světovým dnem jízdního kola. Má mimo jiné zvýšit popularitu cyklistiky a jízdního kola coby ekologického dopravního prostředku, který může i díky cenové dostupnosti využívat většina lidí na celém světě. Jízdní kolo patří mezi přelomové vynálezy s dlouhou historií, jezdí se na něm již déle než 200 let! 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy