Stavební výroba v České republice po dlouhodobém poklesu stoupla

Stavební produkce v České republice v červnu se v meziročním srovnání zvýšila, a to po čtyřech po sobě jdoucích měsících poklesu. Celkový nárůst činil jedno procento, přičemž pozitivní změny byly zaznamenány jak v oblasti pozemního stavitelství, tak i inženýrského stavitelství. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ) na svém webu.  

"V červnu byla stavební produkce meziměsíčně vyšší o 2,5 % a meziročně po několikaměsíčním poklesu vzrostla o 1,0 %. Růst se odehrával na inženýrských i pozemních stavbách a příspěvek segmentů k celkovému růstu byl stejný,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Produkce v pozemním stavitelství, zahrnující stavbu jak bytových, tak nebytových budov, vzrostla o 0,7 procenta. Inženýrské stavitelství, což zahrnuje výstavbu silnic, telekomunikačních a energetických sítí, zaznamenalo meziroční růst o 1,6 procenta.

Během sledovaného měsíce bylo vydáno 6759 stavebních povolení, což představuje meziroční pokles o 8,7 procenta. Celková hodnota povolených staveb však meziročně poklesla o 15 procent na 44 miliard korun.

"Za tímto poklesem do značné míry stojí vysoká srovnávací základna z loňského června, kdy byla povolena výstavba velkého logistického centra,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Související

Více souvisejících

Stavebnictví

Aktuálně se děje

před 26 minutami

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 8 hodinami

Arménie se k Rusku otočila zády. Opustí jeho bezpečnostní blok

Arménský premiér Nikol Pašinjan oznámil, že země opustí bezpečnostní blok vedený Ruskem, Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB). Obvinil také ostatní členy aliance ze spiknutí s Ázerbájdžánem proti Arménii. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy