Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její viceprezidentka Isabel de Saint Maloová.
"Jsme připraveni začít od roku 2018 s (automatickou) výměnou (informací) tak, jak to předpokládá mnohostranná úmluva pro boj proti daňovým únikům vytvořená Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)," uvedla Saint Maloová na páteční návštěvě v Bruselu, kde se setkala s evropskými představiteli, kromě jiných i s viceprezidentem Evropské komise Valdisem Dombrovskisem. "Panama respektuje nejvyšší mezinárodní standardy v oblasti daňové transparentnosti. Rádi bychom, aby to uznali i naši partneři," dodala.
Kromě zmiňované mnohostranné dohody z loňského října země podepsala ještě dvoustrannou dohodu podobného typu se Spojenými státy, která podle Saint Maloové vstoupí v platnost v září 2017. V příštích týdnech se Panama navíc podrobí šetření OECD zvanému "fast track", jehož úkolem bude zjistit, jaké země učinila na poli daňové transparence pokroky.
Panama se jako významný daňový ráj dostala do centra pozornosti veřejnosti na počátku loňského roku kvůli úniku dokumentů, které ukázaly, jak panamská advokátní kancelář Mossack Fonseca pomáhala bohatým a mocným po celém světě vyhýbat se placení daní. Negativní publicita kolem takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers) a hrozba, že se ocitne na mezinárodní černé listině jako nespolupracující daňový ráj, přiměly Panamu začít jednat.
Související
Rubio objasnil Trumpovy záměry. Vysvětlil, jak je to s Grónskem a Panamským průplavem
Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států
panama , Panama Papers , Daně
Aktuálně se děje
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
8. června 2026 21:08
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
8. června 2026 20:19
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
8. června 2026 19:36
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě