
Šéf americké diplomacie Marco Rubio potvrdil zájem administrativy prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska. Koncem týdne zamíří také za panamským prezidentem Josém Raúlem Mulinem, který doufá ve „vyčištění stolu“ mezi USA a svou zemí – od té chce totiž Trump získat Panamský průplav.
Rubio potvrdil, že koupě Grónska je životně důležitá pro zájmy Spojených států. „Tohle není vtip. Nejde o získání půdy za účelem získávání půdy. Jde o náš národní zájem a je třeba ho řešit,“ vysvětlil podle serveru Politico šéf americké diplomacie s tím, že koupě největšího ostrova na světě pro USA není jen o přidání dalšího území.
Následně bagatelizoval Trumpovy výroky o možném nasazení vojenské síly. „Nehodlá začít to, co považuje za vyjednávání nebo rozhovor, tím, že by smetl ze stolu páku. A to je taktika, která se v obchodu používá neustále. Používá se v zahraniční politice a myslím, že v prvním volebním období s velkým účinkem,“ míní Rubio.
Podle něj je pro americké zájmy v Arktidě primárním ohrožením Čína. „Pokud USA nepodniknou žádné kroky, mohla by nad tímto územím získat převahu Čína. Takže vyvstává otázka, jestli Číňané začnou ohrožovat Grónsko, opravdu věříme, že to není místo, kde se budou uzavírat tyto dohody? Opravdu věříme, že to není místo, kde by nezasáhli, třeba i silou?“ zeptal se.
Grónsko, největší ostrov na světě, je autonomním územím Dánska a zároveň členem NATO. Jeho geopolitická poloha mezi USA, Evropou a Ruskem dává tomuto regionu strategickou důležitost, zejména s ohledem na vojenské operace v Arktidě. Navíc Grónsko hostí americkou vojenskou základnu Thule, klíčovou pro severoatlantickou obranu.
Trump zdůrazňuje, že Grónsko má také významné přírodní zdroje, včetně vzácných zemin, uranu, ropy a zemního plynu, které by mohly snížit závislost USA na dodávkách z Číny. Dalším faktorem je změna klimatu, která usnadňuje přístup k těmto surovinám a otevírá nové obchodní cesty v Arktidě. Podle Trumpa je Grónsko klíčové pro „národní bezpečnost“.
Rubio míří do Panamy
Největší ostrov na světě ale není jedinou oblastí, o níž americký prezident projevil zájem. Jeho dalším cílem je získání Panamského průplavu, čemuž se Panamci aktivně brání. „Je to nemožné. O průplavu nelze vyjednávat, a už vůbec ne zahájit proces jednání. To je zpečetěno. Průplav patří Panamě,“ zdůraznil panamský prezident José Raúl Mulino.
Právě do jeho země se Rubio koncem týdne chystá na diplomatickou návštěvu. „Souboj Davida a Goliáše, který Trump prosazuje, je neúspěšný. Panama léta bojovala za přístup k průplavu. Území je neutrální a zůstalo jím i v mezinárodních konfliktech dávno před Trumpovým prezidentstvím,“ upozornil Mulino.
Rubio kromě Panamy navštíví také Guatemalu, Salvador, Kostariku a Dominikánskou republiku. „Jediné, co bych si přál, je odstranit spoustu odpadků, vyčistit stůl a být schopen mluvit se Spojenými státy a mluvit upřímně. O nic jiného neusiluji,“ poznamenal prezident.
Panamský průplav je klíčovou dopravní tepnou, která propojuje Tichý a Atlantský oceán. Spojené státy průplav kontrolovaly od jeho dokončení v roce 1914 až do roku 1999, kdy byla správa předána Panamě.
Trump tvrdí, že USA platí za užívání průplavu vyšší poplatky než jiné země, což označil za nespravedlivé. Rovněž vyjádřil obavy z údajného vlivu Číny na průplav, přestože Panamská průplavová správa a panamský prezident tyto obavy odmítli.
Šéf Bílého domu také naznačil, že by mohl zvážit ekonomické nebo vojenské kroky k opětovnému získání kontroly nad průplavem, což by podle něj mělo posílit americkou ekonomickou a bezpečnostní pozici.
Související

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
Marco Rubio , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , grónsko , panama
Aktuálně se děje
včera

Blackout může nastat kdekoliv a kdykoliv. Jak se mohou zhroutit energetické systémy po celém světě?
včera

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny
včera

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
včera

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?
včera

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
včera

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
včera

Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
včera

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
včera

Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
včera

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
včera

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
včera

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
včera

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
včera

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
včera

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
včera

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
1. května 2025 21:24

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
1. května 2025 20:58

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
1. května 2025 20:03

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
1. května 2025 18:27
„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
Uprostřed haly plné pískajících hraček, dronů a robotických aut říká Hu Tianqiang bez zaváhání: „O prodeje do Spojených států nestojíme.“ Jeho stánek se nachází ve městě Iwu na východě Číny, které je domovem největšího velkoobchodního trhu na světě – s více než 75 tisíci obchody a zákazníky ze všech koutů světa, píše server BBC.
Zdroj: Libor Novák