Bagdád - Ropa těžená na severu Iráku už proudí do tureckého přístavu Ceyhan odděleně od ropy těžené v Kurdistánu. Irácká armáda dnes zahájila útok na pozice pešmergů u hranice s Tureckem. Podle agentury AFP chce zajistit oblast, jíž vede exportní ropovod do Ceyhanu.
Na iráckém severu se těžilo před nynější krizí asi 600.000 barelů denně a ropa byla exportována společným tokem.
Situace se změnila po zářijovém referendu, v němž Kurdové odhlasovali nezávislost na Bagdádu. Irácká vláda poslala v polovině října do sporných oblastí armádu, která obsadila ropná pracoviště v oblastech sice obývaných Kurdy, ale spadajících pod správu centrální vlády. Kurdům nyní zbývají pouze naleziště, která leží na jejich autonomním území. Jsou schopni těžit denně 220.000 až 240.000 barelů.
Jejich vedení ve středu nabídlo vládě, že s ní bude jednat o vyřešení politické krize a že zmrazí výsledek referenda. Premiér Hajdar Abádí ale na jejich nabídku nepřistoupil.
Nejdůležitější z ropných nalezišť na severu se nachází v oblasti Kirkúku. Irácká armáda a její spojenci ze šíitských milicí odtud kurdské pešmergy vyhnali minulý týden. Podle Reuters našli opuštěná ropná pracoviště, protože personál před vojáky a hlavně před šíity uprchl. "Nikdo nechtěl riskovat život, rozhodli se odejít, protože historky o šíitských milicích a Kásemovi Solejmáním se rychle šířily," sdělil kurdský zdroj.
Související
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
Krize na Kubě se prohlubuje. Ministr přiznal zásadní problém
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
před 3 hodinami
Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
před 4 hodinami
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
před 5 hodinami
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
před 7 hodinami
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
před 8 hodinami
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
Demokratická republika Kongo čelí v pořadí již sedmnácté epidemii nebezpečného viru ebola, přičemž humanitární organizace a zdravotníci varují před jejím rychlým šířením. Podle expertů je situace vážná a oficiálně potvrzené případy zdaleka neodrážejí skutečný rozsah nákazy. Tamní křehký zdravotnický systém se ocitá pod obrovským tlakem a zástupci neziskového sektoru naléhavě žádají o koordinovanou mezinárodní pomoc, protože situace na místě se stále vymyká kontrole.
Zdroj: Libor Novák