San Francisco - Automobilová aliance Renault-Nissan-Mitsubishi si vybrala společnost Google ze skupiny Alphabet jako dodavatele operačního systému pro příští generaci infotainmentu, systému spojení informací a zábavy, ve svých vozech. Informoval o tom list The Wall Street Journal. Aliance, která vloni na celém světě prodala 10,6 milionu automobilů a je světovou jedničkou, chce nový systém představit v roce 2021.
Představitelé aliance uvedli, že řada jejich zákazníků se kloní k používání aplikací Googlu spíš než aplikací z dílny automobilek. Vedle map a aplikací Googlu nabídne systém s operačním softwarem Android také hlasem aktivovanou asistentku.
Řada řidičů dnes preferuje mobilní telefony a automobilový průmysl se snaží vyvíjet rozhraní, která jsou stejně spolehlivá a snadno ovladatelná. Podle analytiků je však mnoho z těchto systémů příliš složitých a poruchových.
Společnosti odmítly zveřejnit podrobnosti o svém partnerství. Sdělily, že Google bude mít přístup k datům generovaným aplikacemi v automobilech, ale jen se souhlasem klientů.
Google se snaží do automobilového průmyslu proniknout od roku 2005. Jako první integrovala elektronický atlas Google Earth do navigačních systémů společnost Audi z koncernu Volkswagen. Automobilka Volvo Cars oznámila, že Android bude operačním systémem nové generace infotainmentu.
Obecně se však výrobci automobilů zdráhají se s Googlem příliš svazovat, protože si nejsou jisti, jak se budou vyvíjet jejich obchodní modely a čeho se budou muset vzdát ve prospěch technologické firmy, uvedl analytik IHS Markit Mark Boyadjis. Google se snaží jejich obavy rozptýlit tím, že operační systém Android nabízí k využití zdarma.
IHS Markit odhaduje, že automobily letos využívají systém Android s nějaké míře v 19 procentech infotainmentových systémů instalovaných ve vozidlech na celém světě. Google také nabízí rozhraní Android Auto pro integraci přístrojů s operačním systémem Android do palubní sítě vozidla. Operační systém Android na světě používá přes 80 procent chytrých telefonů.
Související

Naši AI můžete používat k výrobě zbraní. Mateřská firma Google zrušila svůj slib

Čína vrací úder Trumpovi. Zavádí vlastní cla, posvítí si na Google
Google , Alphabet , Renault , Mitsubishi , automobilový průmysl , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17
"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.
Zdroj: Libor Novák