Hospodářskou krizí sužovaný Pákistán získá ekonomickou pomoc od Číny. Po dnešním setkání nového pákistánského premiéra Imrana Chána a čínského premiéra Li Kche-čchianga to uvedl vysoký čínský diplomat. Žádné podrobnosti zatím zveřejněny nebyly.
Pákistán se potýká s vážnou hospodářskou krizí, jeho devizové rezervy klesly od začátku roku o 42 procent a činí asi osm miliard dolarů, což pokrývá sotva dvouměsíční dovoz zboží a služeb. Minulý měsíc slíbila poskytnutí záchranného balíčku ve výši šesti miliard dolarů Saúdská Arábie, to ale Pákistánu podle všeho nebude stačit a Islámábád se chystá požádat o záchranný úvěr osmi miliard dolarů Mezinárodní měnový fond.
"Během setkání se obě strany v zásadě shodly, že Čína poskytne Pákistánu potřebnou podporu a pomoc, aby se mohl vyrovnat se současnými ekonomickými obtížemi," řekl po schůzce politiků náměstek čínského ministerstva zahraničí Kchung Süan-jou. "Pokud jde o konkrétní opatření, povedou dotčené úřady obou stran podrobnou diskusi," dodal.
Chán se už v pátek setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Oba během tiskové konference chválili vzájemné přátelské vztahy, o případné ekonomické pomoci však nepadlo ani slovo.
Související
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
Pákistán , Čína , Imran Chán (Pákistán) , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 1 hodinou
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 1 hodinou
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 2 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 3 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 3 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 4 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 5 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 6 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 6 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 7 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 7 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 15 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 16 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
Parlamentní volby nezpůsobily rekordní zájem voličů pouze na území Maďarska, ale také na zahraničních zastupitelských úřadech. Výjimkou podle webu index.hu nebylo ani hlavní město České republiky, kde se před maďarskou ambasádou v Praze tvořily dlouhé, několikasetmetrové fronty. Přestože v Praze panovalo citelně horší počasí než v Budapešti, odhodlání voličů to neoslabilo a zástupy lidí byly k vidění po celou neděli až do odpoledních hodin.
Zdroj: Libor Novák