Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe by měl příští neděli podepsat s českým prezidentem Milošem Zemanem dohodu o spolupráci v jaderné energetice. Napsal to dnes japonský ekonomický list Nikkei. Smlouva by údajně měla obsahovat prohlášení, že Česká republika bude využívat japonské jaderné technologie, což by mělo posílit šance americké společnosti Westinghouse v soutěži o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Westinghouse patří do japonské průmyslové skupiny Toshiba.
Podle listu se Abe a Zeman již téměř dohodli, že na summitu zemí visegrádské čtyřky 16. června ve Varšavě podepíšou dohodu o budoucí smlouvě, která se bude týkat spolupráce na poli jaderné technologie. Abe se zúčastní schůzky V4 cestou na summit skupiny G8 v Severním Irsku.Westinghouse je jedním ze dvou kandidátů na dostavbu Temelína vedle rusko-českého konsorcia firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Zájemci o dostavbu jednají s energetickou společností ČEZ, která tendr na dostavbu Temelína vypsala.Společnost ČEZ chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim. Stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025. Hodnota investice se odhaduje na 200 až 300 miliard korun a nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon Temelína, který nyní činí 2000 megawattů.
Související
Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda
Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?
Jaderná elektrárna Temelín , Japonsko
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Viníci smrti herce Perryho potrestáni. Za mříže půjde i jeho osobní asistent
před 1 hodinou
Víkendové počasí bude cyklonálního charakteru. Meteorologové řekli, co máme čekat
před 2 hodinami
Za Orbána by to bylo nemyslitelné. Maďarsko se připojí k EPPO
před 4 hodinami
Jsou vztahy USA a Íránu definitivně rozbité, nebo je ještě naděje na mír?
před 5 hodinami
Stát lidem nabídne bezúročné úvěry. Na rekonstrukci domu až dva miliony, na byt ani ne polovinu
před 6 hodinami
Diplomacie nedokáže Rusko zastavit, Ukrajina ho proto musí brzdit údery, řekl Zelenskyj
před 6 hodinami
Kallasová: Dynamika války se obrací ve prospěch Ukrajiny, Rusko se ocitá v defenzivě
před 7 hodinami
Právník zabil miliardáře stojícího za slavným seriálem Netflixu. Byl popraven
před 8 hodinami
Zemřel Jan Hraběta, člen legendárních Cimrmanů
před 8 hodinami
Trump podal žalobu proti WSJ. Chce 10 miliard dolarů
před 9 hodinami
Turecko šikanuje Kypr. Organizátor COP31 zablokoval zemi šéfující Radě EU
před 10 hodinami
Na Ukrajině bylo zabito půl milionu ruských vojáků, tvrdí britská rozvědka
před 11 hodinami
Během nechvalně známé debaty v roce 2024 jsem měla strach, že má mrtvici, přiznala Bidenova manželka
před 12 hodinami
Dopadla jako Rakušan. Urbanovou zatím nezvolili do vedení Sněmovny
před 12 hodinami
Američané znovu útočili v Íránu. Možná to budeme muset dokončit, připustil Trump
před 14 hodinami
Počasí do konce týdne: Mohou se objevit i bouřky
včera
Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis
včera
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
včera
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
včera
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
Prudká vlna veder, která v těchto dnech sužuje rozsáhlé oblasti západní Evropy, představuje podle vyjádření Organizace spojených národů brutální připomínku neustále se stupňujících dopadů globální klimatické krize. Prohlášení přichází bezprostředně poté, co Francie a Velká Británie zaznamenaly ve dvou po sobě jdoucích dnech nové teplotní rekordy pro měsíc květen. Neobvykle brzký příchod takto extrémního počasí vyvolal vážné obavy mezi meteorology i politickými představiteli, kteří upozorňují na rostoucí rizika spojená s přehříváním planety.
Zdroj: Libor Novák