Brčka či vodítka pro psy. USA udělí celní výjimku pro 400 čínských výrobků

Spojené státy dočasně osvobodí více než 400 produktů z Číny od celních poplatků ve výši 25 procent. Uvedl to dnes server Politico. Seznam výrobků, mezi kterými jsou plastová brčka, osvětlení pro vánoční stromečky či vodítka pro psy, má ještě dnes zveřejnit Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR).

Přidejte svůj názor

plasty
doporučujeme

Rozhodnutí přichází ve chvíli, kdy se Spojené státy a Čína, které jsou v posledních měsících na hraně celní války, připravují na další kolo obchodních jednání na vysoké úrovni. To by se mělo uskutečnit na počátku října.

Důvodem nejnovějších výjimek však podle serveru není snaha o smír s Čínou, ale spíše o úlevu pro některé americké společnosti, které tvrdí, že je cla poškodila a nemohou najít alternativní zdroj dodávek.

Výjimky se mají vztahovat na 437 produktů, na která byla loni cla uvalena, a skončí v příštím roce. Celkem mají být zveřejněné tři seznamy, podle období, kdy byla cla zavedená. Budou na nich dále třeba jízdní kola s jedním převodem, různé typy čerpadel, výměníky tepla, kompresory, anestetické masky, tříkolové vozíky pro osoby se zdravotním postižením či potřeby pro domácí mazlíčky.

USA loni zavedly clo na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu do USA dosahuje 250 miliard USD (5,9 bilionu Kč). Zatím není jasné, jak velký podíl na této částce má zboží, na které se budou stahovat výjimky.

Americký úřad USTR obdržel více než 1100 žádostí na výjimku z cel od firem a dalších subjektů v USA. Při posuzování o udělení výjimky hodnotí USTR množství faktorů. Patří mezi ně to, zda je daný nebo srovnatelný produkt dostupný pouze z čínského dovozu, zda zavedení cel může způsobit vážné ekonomické problémy žadateli nebo dalším zainteresovaným stranám v USA nebo zda je strategicky důležitý či souvisí s některým z čínských průmyslových programů jako program Made in China 2025.

Podle průzkumu americké obchodní komory a konzultační firmy RSM US 40 procent představitelů středně velkých firem uvádí, že cla na čínské zboží jsou pro jejich podnikání problémem. Šestadvacet procent jich pak doplnilo, že je poškodila odvetná cla zavedená Čínou a dalšími zeměmi v reakci na cla zavedená prezidentem Donaldem Trumpem v posledních dvou letech.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miliardář bije na poplach ohledně ekonomické krize. Použil děsivé…

19.10.2019 17:22 Blíží se celosvětová ekonomická krize? Americký miliardář Ray Dalio, který tu minulou správně…

Kryptoměna "stablecoin" vzbuzuje obavy, země G20 ji budou přísněji…

19.10.2019 12:48 Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na…

Maduro ruinuje Venezuelu: Ceny vzrostly o 4680 procent, chybí základní…

19.10.2019 12:17 Hrubý domácí produkt (HDP) Venezuely v prvním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loni klesl o…

Mezinárodní měnový fond odložil radikální reformu. Natruc Číně?

19.10.2019 11:12 Mezinárodní měnový fond (MMF) odložil rozhodnutí o navýšení kapitálu a změně struktury akcionářů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama