Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

"Twitter se rozhodl opustit dobrovolný kodex EU zaměřený proti dezinformacím, avšak stále zůstává vázán svými závazky. Můžete sice utíkat, ale nemůžete se skrýt," prohlásil Breton na svém účtu na Twitteru. Dále připomněl, že od 25. srpna bude boj proti dezinformacím povinností podle nového unijního Aktu o digitálních službách (DSA), a že evropské orgány jsou připraveny tento akt aktivně prosazovat. Pokud firmy nedodržují tuto povinnost, hrozí jim vysoké pokuty.

Twitter, který nedávno prodělal restrukturalizaci a propustil většinu zaměstnanců po nedávném převzetí od miliardáře Elona Muska, již nemá oddělení pro komunikaci s médii. Na otázku týkající se této problematiky ze strany Reutersu reagoval Twitter pouze prostřednictvím automatizovaného e-mailu obsahujícího emotikonu reprezentujícího hovínko.

Ke kodexu EU o dezinformacích se přihlásily desítky velkých i malých technologických firem, včetně společnosti Meta, která vlastní Facebook a Instagram a také TikTok, Google, Microsoft a Twitch.

Společnosti, které se rozhodnou připojit k tomuto kodexu, mají možnost svobodně vybrat, jaké závazky přijmou, jako například spolupráci s ověřovateli faktů či sledování politické reklamy.

Po nedávném převzetí Twitteru miliardářem Elonem Muskem se tvrdí, že moderování obsahu na této platformě bylo výrazně omezeno, což podle kritiků vedlo ke zvýšenému šíření dezinformací.

V letošním roce byl Twitter Evropskou komisí kritizován za nedostatečné dodržování svých závazků ve snaze bojovat proti dezinformacím. Komise upozornila, že Twitter jako jediná technologická společnost ve skupině nedodal vyčerpávající zprávu o svých aktivitách v této oblasti a neposkytl dostatek dat a informací ohledně svých budoucích plánů.

Související

Více souvisejících

Twitter EU Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy