Vývozní a dovozní ceny v září meziročně kvůli zdražení energií vzrostly

Vývozní a dovozní ceny v září meziročně kvůli zdražení energií opět stouply. Ceny vyváženého zboží byly proti loňskému září vyšší o 14,3 procenta a dováženého zboží o 20 procent. 

V meziměsíčním srovnání se ceny v exportu snížily o 0,7 procenta a v importu klesly o dvě procenta, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj mělo největší vliv na meziměsíční pokles snížení cen minerálních paliv, tedy elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí.

Ceny minerálních paliv ovlivnily také meziroční vývoj cen, v porovnání s loňským zářím byly totiž výrazně vyšší. Ve vývozu energie meziročně zdražily o 143,7 procenta. Podle statistiků ale vzrostly vývozní ceny ve všech sledovaných skupinách, například u potravin o čtvrtinu, u chemikálií o téměř pětinu a u polotovarů, jako kovových výrobků, železa a oceli, výrobků z pryže, o 18 procent.

V dovozu elektřina, plyn, ropné výrobky a uhlí meziročně zdražily o 118,6 procenta. Cena dovážených potravin, zejména pak masa a masných výrobků, byla proti loňsku vyšší o 22 procent, polotovary zdražily o téměř 15 procent a chemikálie, zvláště anorganické chemikálie a hnojiva, o 12 procent.

V meziměsíčním srovnání ceny minerálních paliv klesly, ve vývozu o 7,4 procenta a v dovozu o 12,5 procenta. Vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš doplnil, že největší vliv na meziměsíční pokles vývozních cen mělo zlevnění elektřiny a u dovozních cen snížení cen plynu.

Směnné relace, tedy vztah mezi změnami cen vývozu k cenám dovozu, meziročně dosáhly hodnoty 95,3 procenta, v srpnu činily 93,6 procenta. Nejnižší hodnoty dosáhly opět nápoje a tabák a nejvyšší hodnoty paliva. Meziměsíčně směnné relace stouply na 101,3 procenta ze srpnových 98,7 procenta. Nejnižší hodnoty dosáhlo průmyslové spotřební zboží, stroje a dopravní prostředky, nápoje a tabák, zatímco nejvyšší hodnoty paliva.

Související

Více souvisejících

dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

„Transformační“, Harrisová nadchla demokraty. Za den se vybralo na 46,7 milionu dolarů na kampaň

Pět hodin poté, co prezident Joe Biden odstoupil z klání, darovali demokraté 27,5 milionu dolarů na kampaň Kamaly Harrisové. A to není vše, informují americká média.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy