GLOSA | Události Petra Nutila: Rajchlova nepovedená věštba, válka proti Evropě, rabování na Hradě a fackovaná v podhradí

Milí čtenáři, máme za sebou perný týden, plný zásadních událostí. Tak si je pojďme shrnout.  

Miloš Zeman skončil svůj druhý mandát a už není prezident. Je konec. Šlus. Ende. Jeho prezidentství je mrtvé, zasypáno zatím ještě v mělkém hrobě, ale už se na něj hází vápno. Je to malý krok pro lidstvo, ale velký pro tuto zemi. Tak sbohem a šáteček.  

Nicméně, z toho mělkého hrobu se ale ještě kouří. A tak se ukázalo, například, že Zeman se na poslední chvíli znovu snažil přemluvit premiéra Fialu, aby podepsal abolici pro hradního ex-kancléře Mynáře. Ten čelí soudu kvůli nelegálně získané dotaci. Nepovedlo se, premiér odmítl. 

I další kauza z hradního ranku dokázala, jak těžké je v téhle zemi dělat satiru. A to proto, že realita mnohdy předstihuje i nejbujnější fantazii ostrovtipných glosátorů. Tak třeba se v minulém týdnu jaksi přišlo na to, že sklad alkoholu v Lánech byl nalezen téměř prázdný a na Hradě se ztratilo množství peněz vybraných na toaletách. S oznámením přišla končící prezidentská kancelář. Hm.   

Pojďme hledat ale věcech tu lepší stránku, řekl jsem si, když jsem se ty předchozí zprávy dozvěděl. A musel jsem objektivně uznat, že Zemanovi boys i přes ty svoje šmeliny rozhodně zanechali hradní areál v o dost lepším stavu, než například Švédové na konci třicetileté války. Což jim slouží ke cti, protože nám historie dává dost názorný příklad, jak to taky mohlo dopadnout. Posuďte sami. Švédská vojska vedená generálem Königsmarckem v posledních hodinách před uzavřením míru stihla z hradu a podhradí odvézt na 500 obrazů, 70 bronzových soch, 370 vědeckých přístrojů, 400 indických kuriozit, stovky korálů, slonoviny, drahých kamenů, nebo celou knihovnu Rudolfa II. Historici dodnes zamačkávají slzu nad tím, že Švédové to brali tak důkladně, že vytrhali a odvezli i parkety. A jak sami vidíte, v tomhle porovnání je působení Vlekaře Vráti, Miloše a jeho party vlastně zcela neškodné. Čert vem nějaké drobáky, hlavně že už jsou pryč.  

A jak už to tak bývá, když jeden prezident odejde, druhý nastupuje. A tak došlo na inauguraci zvoleného prezidenta Petra Pavla. A bylo to hezké, důstojné a tak. Teda kdyby hned v první řadě neseděli bývalí prezidenti téhle země. A tak každý z diváků u své televize mohl vidět, že se Zeman  tvářil, že vůbec neví kde je, a Klaus, že tam vůbec být nechce. Ale to je detail, který plně vyrovnalo lidmi přecpané třetí nádvoří Pražského hradu, které přišlo přivítat nového prezidenta. To se naposled povedlo jen Václavu Havlovi.  

Mimochodem, na inauguraci přišel i Andrej Babiš, bez Monike. Tvářil se dost nasupeně a asi věděl proč, protože od lidí na hradních nádvořích sklidil spoustu pískání a pokřiku. A pak hned po inauguraci z hradu utekl tak rychle, jak to jen šlo.  

Tak, nový pane prezidente, držíme palce! A nám všem bych popřál jen, Ať mír dál zůstává s touto krajinou / Zloba, závist, zášt, strach a svár Ty ať pominou, ať už pominou / Teď když tvá ztracená vláda věcí tvých / Zpět se k tobě navrátí, lide, navrátí. 

A pojďme k dalším zprávám. 

V Praze proběhla Demonstrace za mír a proti bídě, vedená wannabe politikem, k uzoufání špatným věštcem a ještě horším prognostikem Jindřichem Rajchlem. Jen pro příklad, touto dobou, podle Rajchlových prohlášení svalnatých až na půdu, tento pán už měl být premiérem, pětikoalice ve vězení, české domácnosti zmrzlé nedostatkem ruského plynu a benzin měl stát 100 korun za litr. No nic. V obležení novinářů si jak organizátoři, tak účastníci stěžovali na cenzuru ze strany médií. A pak se porvali s policií ve snaze strhnout ukrajinskou vlajku z budovy Národního muzea, protože mír, vole! 

A když jsme u toho míru. Vrchní televizní Putinův evangelizátor a propagandista Solovjov ve svém pořadu v ruské televizi prohlásil, že Rusko po porážce Ukrajiny vyhlásí válku Evropě a dojde si to na pásech tanků s Evropany vyříkat. Milí čeští mírotvorci, jestli ani tohle vám nevytáhne hlavu z pr***le, pak nezbývá, než vás jednou provždy a definitivně nazvat ruskou pátou kolonou a podle toho se k vám chovat. Zdrastvuj.  

Ale děly se i jiné věci. Zajímavé.  

Bývalý premiér, dlouholetý ministr, poslanec a politik Babiš se rozčílil nad cenou jídla v poslaneckých jídelnách. Jeho fanouškům fakt, že si toho všiml až po tolika letech, kdy to tu všecko šéfoval a budelípoval, nepřišel ani za nehet divný. Nojo, ale co se divit. Paměť průměrného českého voliče se zjevně resetuje mnohem častěji, než by se dalo předpokládat.  

Šéf ruské bandy zločinců a žoldáků Prigožin, známých taky Wagnerovci oznámil, že chce kandidovat na prezidenta Ukrajiny. Přejeme hodně zdaru a posíláme klíčenku ve tvaru Javelinu.  

 David se rozešel se Shopaholicadel. Pokud nevíte, o jaké lidi jde, jste mimořádně šťastné bytosti.  

V pražském O2 aréně se v dubnu uskuteční první galavečer ve fackované. V hlavním zápase pak nastoupí herec Zdeněk Godla, jeho soupeřem bude Pavel Novotný, bývalý bulvární novinář a kontroverzní starosta Řeporyj. Nic proti. Ale nechápu, proč se promotéři nedohodli s vedením Poslanecké sněmovny, protože tam by takovýhle zápas byl nejen o dost zajímavější, ale hlavně by konečně přinesl o dost užitečnější souboje. Tak třeba příště. 

A to by – pro dnešek – myslím stačilo. Tak čau zase za týden.   

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin je válečný zločinec. Už oficiálně

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovou a obvinil je z válečných zločinů spáchaných na Ukrajině, konkrétně z únosů ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Psali jsme o tom zde. Co to znamená pro ruského vůdce a jaký signál to světu vysílá?

Více souvisejících

Petr Nutil komentář Miloš Zeman demonstrace Česko proti bídě Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovensko chce přísněji trestat opilce za volantem

Slovensko připravuje přísnější tresty pro silně opilé řidiče. Podle předlohy, kterou posoudí parlament, by nově za řízení v těžké opilosti mělo hrozit až pětileté vězení a řidičům z povolání pak ještě přísnější trest. Zpřísnit postihy navrhla menšinová vláda premiéra Eduarda Hegera i v případě tragických nehod, které zaviní opilý profesionální řidič.

před 10 minutami

před 11 minutami

Petr Fiala

Fiala hájí Jurečku. Odvoláním Najmona odblokoval řešení problémů úřadů práce

Premiér Petr Fiala (ODS) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. 

před 31 minutami

před 32 minutami

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující.

před 34 minutami

Paříž, ilustrační foto

Francouzi dal stávkují kvůli důchodům. Nejezdí vlaky, některé školy jsou uzavřené

Ve Francii se dnes koná další kolo stávek na protest proti reformě důchodového systému. Přerušena byla železniční doprava, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadí odpadky, uvedla agentura Reuters. Jak napsal list Le Parisien, protestující již brzy ráno zablokovali dálnici poblíž Toulouse na jihozápadě země a autobusové depo ve městě Rennes. Protestní shromáždění se dnes mají konat po celé zemi.

před 36 minutami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor.

před 53 minutami

před 55 minutami

Ilustrační fotografie.

Lékař z Domažlic má potvrzenou podmínku. Léčba vedla k smrti ročního dítěte

Odvolací Krajský soud v Plzni dnes potvrdil podmíněný trest pro lékaře Domažlické nemocnice Františka Zahálku, který se zpovídal ze zavinění smrti malého dítěte. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Jana Rubášová. Lékaře už dvakrát domažlický okresní soud odsoudil k podmíněnému trestu za nevhodně zvolenou léčbu. 

před 57 minutami

před 59 minutami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

ANO mluví o možném odvolání Jurečky kvůli okolnostem konce šéfa Úřadu práce

Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat.

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká národní banka

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká pošta

Česká pošta zruší od 1. července tisíce pracovních pozic

Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Konkrétní pracovníky, kterých se bude chystané propouštění týkat, zatím podnik neurčil. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

před 1 hodinou

Rishi Sunak

Britský premiér Sunak zveřejnil své daňové přiznání, téměř po roce

Britský premiér Rishi Sunak za poslední tři roky z příjmů přes 4,7 milionu liber (126 milionů Kč) na daních zaplatil přes milion liber (27 milionů Kč). Vyplývá to údajů o jeho daňovém přiznání, které zveřejnil se značným zpožděním; poprvé sliboval, že tak učiní už v létě minulého roku. Opozice premiéra viní, že si pro zveřejnění úmyslně vybral dobu, kdy se mediální pozornost soustředí na vyšetřování expremiéra Borise Johnsona.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala: Návrh emisní normy Euro 7 je třeba významně změnit

Evropskou komisí navrhovanou emisní normu Euro 7, která by měla od roku 2025 mimo jiné omezit zplodiny oxidů dusíku a pevných částic vypouštěných do ovzduší, je podle premiéra Petra Fialy (ODS) třeba významně změnit, aby neohrožovala občany v dostupnosti především malých aut. Před dnešním odletem na evropský summit ministerský předseda novinářům řekl, že české diplomatické úsilí se setkává s velkým porozuměním. "Myslím, že se podaří vytvořit silnou skupinu států, které ve výsledku upraví normu tak, aby byla příznivá pro náš automobilový průmysl a naše občany," uvedl.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Analýza ukázala, co by bylo s důchody, kdyby neprošly reformou

Pokud stát nepřistoupí k reformě důchodového systému, začne se od 30. let rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. V roce 2059 by dosáhl minima na 27,2 procenta, když v současnosti činí 48 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování, uvedli dnes analytici Cyrrusu.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů

Zákonný rámec pro vznik profesní České komory zeměměřičů přinese novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu dnes informoval Hrad. Norma také zavede povinnost Zeměměřičského úřadu, který spravuje státní mapy a databázové údaje, poskytovat tyto informace bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona.

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Hodnota globálního obchodu loni dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů

Hodnota globálního obchodu v loňském roce navzdory růstu geopolitického napětí dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů (téměř 700 bilionů Kč). V dnešní zprávě to uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hodnota obchodu se zbožím vzrostla přibližně o deset procent na 25 miliard dolarů, hodnota obchodu se službami se zvýšila zhruba o 15 procent a dosáhla sedmi miliard dolarů.

před 2 hodinami

Bývalý náčelník generálního štábu Opata bude velvyslancem v Litvě

Bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata se stane velvyslancem v Litvě. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz, kterému to potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Zdroj: ČTK

Další zprávy