GLOSA | Události Petra Nutila: Slovensko je zase jednou na rozcestí, ale u nás se také dějí věci

Další Události Petra Nutila jsou tady. Dnes pojďme začít špatnými zprávami, totiž realitou.

Bývalý náčelník generálního štábu polské armády Rajmund Andrzejczak konstatoval, že situace na Ukrajině je mimořádně dramatická, Ukrajinci vzhledem k nedostatku munice a vojáků s Rusy prohrávají, a Poláci se musí chystat na válku. Na přípravy mají dva až tři roky.  

V zásadě tak řekl totéž, co před časem Generál Karel Řehka. Nesmyslí se tím přímý střet s Ruskem, v prvním, ani druhém případě. V obou pojetích to znamená dát potenciálnímu nepříteli najevo, že ozbrojený útok by se mu nevyplatil, to znamená udělat všechno pro to, aby válka na našem území nebyla. Například dramaticky zvýšit obranyschopnost celé střední Evropy.  

Protože podobné agresivní režimy fakt nezastaví řeči o míru, ani schovávání hlav do písku. Zastaví je jen a pouze síla odstrašení. Co to znamená? Generál Řehka v tom má jasno: „Musíme dělat všechno pro to, abychom se vyhnuli dalšímu konfliktu v Evropě, válčení a násilí. To, že jsme tu měli delší mírovou periodu, je spíš výjimečná záležitost. Chceme-li, aby to vydrželo, musíme mít reálné schopnosti, aby protivník, konkrétně Rusko, viděl, že je máme, stejně jako vůli je použít. V tom musíme být transparentní. Pokud to neuděláme, říkáme si o vážný problém.“ 

Úplně stejný problém jsou populisté, kteří radši ohrozí bezpečnost své země, než aby přišli o hlasy svých voličů, z nemalé části obětí informační války. Stávají se tak po kunderovsku užitečnými idioty a spojenci svých vlastních hrobníků.  

Už Machiavelli před půl tisíciletím věděl, že všichni ozbrojení proroci zvítězili a ti neozbrojení podlehli. Dnes bychom to mohli parafrázovat tak, že obranný rozpočet není dárek armádě, ale investice naší společnosti do vlastní bezpečnosti.  

Tak pojďme dál.  

Slovensko je zase jednou na rozcestí. Do druhého kola prezidentských voleb totiž postoupili Ivan Korčok, liberál západního střihu a Peter Pellegrini, Ficův člověk. Slovenská kampaň je mimořádně hnusná, jak to tak bývá a nezbývá než popřát bratrům Slovákům, aby vybalancovali ficovsko-proruskou vládu normálním prezidentem. Držím palce Korčokovi! 

U nás se taky dějí věci. BIS odhalila ruskou vlivovou síť. Aktéři skončili na sankčním seznamu -  Jde o Viktora Volodymyrovyče Medvedčuka, Artema Pavloviče Marčevského a společnost Voice of Europe, s. r. o., společnosti, která se dlouhodobě snažila ovlivňovat veřejné mínění v řadě evropských zemí včetně České republiky. Obsah byl přitom řízen a financován přímo Ruskou federací. Mezi hlavní šířené narativy webu Voice of Europe patří tvrzení, že další podpora Ukrajiny jen prodlužuje válku a brání uzavření míru. Mediální prostor zde dostávali zejména lidé se silně proruskými názory, mezi nimiž nechyběli ani evropští politici. Jedním z cílů šířené propagandy byla snaha ovlivnit volby do Evropského parlamentu. Skvělá práce, kluci a holky z BISky! 

V Rusku  útočil Islámský stát. Střelba v koncertní hale na předměstí Moskvy v Krasnogorsku je nejsmrtelnějším útokem na evropské půdě, ke kterému se přihlásil Islámský stát. Zemřelo při něm 139 lidí. 

No a protože jsem byl v Americe, tady máte pár ex-post postřehů z Ameriky, bez ladu a skladu.. 

Čech tu velmi brzy přijde o iluze, že země jako CZ někoho nějak extra zajímá. Lidi vesměs znají slovo Praha, tu a tam u nás i někdo byl, nicméně nás furt mají zafixované jako Czechoslovakia. Takže nakonec se prostě v rámci úspory časy vyplatí představovat svůj původ jako Prague, Československo, nebo úplně nejlíp jen Europe. A samozřejmě, když tu někdo slyší češtinu, usuzuje na Rusy, nebo Italy (což ně fakt překvapilo). 

Z návštěvy celkem dost hospod, restaurací a barů konstatuji, že mýtus o výjimečném českém pivu je mýtus. Nenarazil jsem na něj, stejně jako na německé. Celkem tu frčí italské pivo Peroni, samozřejmě Heineken, lokální produkce, samozřejmě Bud Light, a překvapivě dobrý je čínské pivo TsingTao (ale koupíte ho jen v China townu).  

Na první pohled Evropana zarazí totální rozdíl v přístupu k ekologii, šetření energií atd. Tady v US je všechno pěkně zabalený v plastu, z poctivého plastu jsou brčka, ulicemi se prohání monstrauta s šestilitrovými motory a o obalování budov polystyrenem tu snad nikdy nikdo neslyšel.  

Všechno je velký, což mi dost vyhovuje, s mojí konstitucí. Postele, stropy, auta, porce. Zvyk, že v hospodě dostanete gratis okamžitě po usednutí vodu s ledem zadara, oceňuju a doporučil bych to zavést i u nás.  

V obchodech a normálních fastfoodech je víceméně levno, dokonce i ve srovnání s naší zemí. Lidi se na tebe usmějí, chovají se slušně a jsou přátelští za všech okolností a kdekoli. Rychle si zvyknete na small-talks v taxíku, obchodě, kdekoli, protože to je prostě fajn a milé. Doporučuju nějak zavést i v Čechách.  

Bavili jsme se s místními i o politice a tak trochu začínám chápat podporu Trumpa, protože je zjevně (zdánlivou) odpovědí na změny ve světě a přesouvání mocenských center směrem na východ, ekonomické, sociální a hlavně bezpečnostní otázky, kterým spousta míst v US čelí. Volání po silné a pevné, sebevědomé Americe, takové jaká má být (v očích obyčejných lidí), po obnovení časů, kdy byl svět ještě v pořádku, vlastně docela chápu a stejně dobře asi už dokážu pochopit, proč mají problém se Sleepy Joem a tím, že se svět tak brutálně proměňuje.  

Zazníval tam zas a znova hlas po tom, ať už se konečně Evropani seberou a začnou se konečně o sebe starat sami, ať berou sami sebe a svou bezpečnost vážně. Protože Amerika (zdá se mi) má už zase dost jiných starostí.  

Jídlo. Je super! Pestrý, boží atd. Asi jsem v Chicagu jedl nejlepší steak svého života. Každýmu doporučím Chicago style hot-dog, kulinární návštěvu ChinaTownu, nebo obligátní čtvrlibrák se sýrem v McDonald's, protože je prostě lepší. A za fajn peníze.  

Skvělí, milí, vstřícní lidi všech barev. Čecha překvapí ta barevnost, ale stejně tak dobře si na ni zvykne, protože to tu nikdo neřeší. Černej, bílej, ind, asiat, who cares. Don't be a jerk. To stačí. Z toho bychom si taky mohli vzít poučení.  

Suma sumárum, moje první návštěva země, o který jsem snil od dětství, rozhodně nezklamala moje očekávání, protože je překonala! A kdybych se musel nedejbože rozhodnout k emigraci odsud, Amerika je pro mě jasná volba. 

A na závěr jedna dobrá zpráva.  

Co dobrá, jedna fantastická tečka z anglického hrabství Chesire, jenž je definitivní potvrzení stále přetrvávající lidské dobroty.  

Starší žena tam přinesla na veterinu ježčí mládě, které předchozí večer našla u silnice. Ujala se ho příkladně, dala ho do krabice, umístila do tepla a přidala i misku kočičích granulí. Jaké však bylo její překvapení, když jí veterináři sdělili, že zachránila.. chundelatou bambuli od čepice. Záchranná stanice o kuriózním případu informovala na sociálních sítích, ale zároveň vyzvala, ať tento omyl s bambulí lidi neodradí od pomoci zvířatům. „Mějte na paměti, že laskavost nezná mezí ani když jde o neživého chlupatého kamaráda.“  

Tak na to taky myslete, až někde ztratíte část svého oděvu.  

Související

Více souvisejících

Petr Nutil glosa Peter Pellegrini Robert Fico

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico má problém. Vládní koalice přišla o většinu, může za to dění v Hlasu

Hlas-SD v pátek rozhodl o vyloučení poslanců Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroše, kteří se společně s poslanci Romanem Malatincem a Jánem Ferenčákem dlouhodobě stavěli kriticky k směřování strany a vybraným krokům vládní koalice. V reakci na situaci čtveřice poslanců avizovala, že až do odvolání nebude hlasovat v Národní radě (NR) SR.

včera

včera

Hans Petter Midttun

Jak bude řešit válku na Ukrajině? Trump už něco naznačil, analyzuje expert Midttun pro EZ

Norský bezpečnostní expert Hans Peter Midttun serveru EuroZprávy.cz poskytl exkluzivní rozhovor o tom, jak bude nový americký prezident Donald Trump přistupovat k oběma stranám konfliktu na Ukrajině. Má přitom omezené možnosti. „Mírová jednání? Možná. Dočasný mír? Možná, pokud Trump dá Putinovi to, co chce. Trvalý mír? Ne, pokud Ukrajině nenabídne členství v NATO,“ říká Midttun. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

V Česku pokračuje epidemie chřipky. Ministerstvo nevidí důvod pro plošná opatření

Chřipka je v Česku společně s dalšími akutními respiračními infekcemi nadále na vzestupu, pokračuje tak celoplošná epidemie. Konstatoval to Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na sto tisíc obyvatel připadá 1940 nemocných, mezitýdenní vzestup činí téměř 30 procent. Podle expertů jde o očekávaný vývoj v souladu s předchozími respiračními sezónami.

včera

včera

Finská armáda

Lodě, letadla i umělá inteligence. Jak NATO chrání podmořské kabely v Baltském moři?

Na Štědrý den čelili estonští operátoři elektrické sítě nečekané situaci. Elektrické propojení mezi Estonskem a Finskem prostřednictvím kabelu Estlink 2 selhalo, což vedlo ke snížení dodávek elektřiny do Estonska o téměř dvě třetiny. Přestože záložní kapacity zabránily vážným dopadům, vznikly obavy z nárůstu cen energie a z toho, že oprava kabelu může trvat měsíce, uvedl server CNN.

včera

včera

Jeffrey Alan Smith

EXKLUZIVNĚ: Trump a budoucnost Ameriky v sázce. Hlavní boj je teprve před námi, říká amerikanista Smith pro EZ

Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky na Masarykově univerzitě v Brně v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz poskytl svůj pohled na přístup Donalda Trumpa k potenciálním úpravám americké Ústavy. Zároveň se zaměřil na Trumpovu ostře sledovanou protiimigrační politiku, zvláště v souvislosti s hraničním zátarasem mezi Spojenými státy a Mexikem, a na roli krajně pravicových hnutí, která se výrazně přibližují ideologii hnutí MAGA. Dotkl se i mediálně propíraného pozdravu Elona Muska.

včera

Donald Trump

Experti: Trumpovy celní tarify mohou být katastrofou pro americkou ekonomiku i mezinárodní trh

Trumpovy celní tarify by mohly být katastrofou pro americkou ekonomiku i mezinárodní trhy. Kombinace daňových škrtů a zvýšených tarifů na dovozy hrozí nejen prohloubením státního dluhu, ale také zvýšením inflace. Připomíná to situaci během první Trumpovy vlády, kdy obdobné ekonomické strategie selhaly a přinesly opačné výsledky, než bylo zamýšleno, uvedl server National Interest.

včera

včera

26. ledna 2025 21:46

Alexandr Lukašenko

Volby, nebo fraška? Lukašenko vyhrál s výraznou převahou, na Západ kašlu, prohlásil

Dlouholetý diktátor Alexander Lukašenko si opět zajistil vítězství ve volbách, které mnozí označují za „frašku“. Podle oficiálních výsledků získal Lukašenko 87,6 % hlasů, což mu zajistilo sedmé funkční období v čele Běloruska. Tento výsledek však vyvolává otázky o legitimnosti voleb, zejména s ohledem na to, že všichni čtyři „opoziční“ kandidáti byli ve skutečnosti věrní spojenci Lukašenka. Jeden z nich, lídr Komunistické strany Sergej Syrankov, dokonce před hlasováním prohlásil, že v zemi neexistuje alternativa k Lukašenkovi, uvedl server Politico.

26. ledna 2025 20:45

Donald Trump

Kolumbie otočila letadla s migranty zpět do USA. Trump na ni uvalil masivní cla a sankce

Prezident USA Donald Trump v neděli oznámil, že Spojené státy uvalí široce zaměřené sankce a cla na Kolumbii, poté, co tato země odmítla přijmout americká vojenská letadla, která měla přepravit migranty zpět. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Spojené státy okamžitě uvalí 25% clo na veškeré kolumbijské zboží dovážené do USA a že toto clo zvýší na 50 % během jednoho týdne.

26. ledna 2025 19:44

Kanada

Trump není ani zdaleka první. Americké touhy po Kanadě jsou starší než Spojené státy

Prezident Donald Trump opět rozvířil vody geopolitických debat svými kontroverzními komentáři o anexi Kanady, koupi Grónska nebo znovuzískání Panamského průplavu. Jeho příspěvek na sociální síti Truth Social, ve kterém ironicky označil kanadského premiéra Justina Trudeaua za „guvernéra“ Kanady, jasně naznačil jeho chuť k expanzivnímu smýšlení. Trudeau však odpověděl jednoznačně: „Není šance, že by se Kanada stala součástí Spojených států.“

26. ledna 2025 18:29

BBC: Trump dokázal, že se poučil ze svých chyb. Trumpova éra 2.0 bude rychlá a radikální

Donald Trump se po návratu do Bílého domu pustil do intenzivní transformace Washingtonu a americké politiky, a to s větším sebevědomím a organizovaností, než jakou projevoval během svého prvního funkčního období. Jeho rychlý a rozhodný přístup podle BBC ukázal, že se ze svých minulých chyb poučil a jeho administrativa je nyní připravena na efektivnější výkon moci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy