GLOSA | Události Petra Nutila: Vánoce ve stínu smutku

Milí moji, jsou tu předposlední Události Petra Nutila roku 2023, rubriky, která obvykle ne zcela vážně glosuje to, co hýbe nejen touto zemí. Dnes ale budou jiné.

Jako temný mrak zasáhla naši zemi nesmyslná brutalita jednoho člověka, který ve dvou útocích připravil o život šestnáct lidí.  To, co se stalo, nelze přejít, nelze se tomu vyhnout. Není snad nikoho, kdo by nebyl zprávami o průběhu těch činů informován, koho by nezasáhly a proto nemá žádný význam je znovu probírat. 

Když tohle píšu, myslím na všechny, kterým tahle tragédie někoho vzala. Každému jednomu z nich bych především chtěl vyjádřit upřímnou soustrast. 

Nebudu psát o těch nelidských zločinech. Můžeme spolu ale – a asi bychom i měli – mluvit o smutku, pocitech, které to v nás vyvolává, o znejistění a dalších věcech, které o to víc kontrastují s nadcházejícími vánocemi, svátkem, jehož smysl obvykle vyjadřují tři slova -  víra, láska a naděje. 

Tenhle antagonismus je zcela pochopitelný a vlastně by bylo divné, kdybychom ho nevnímali, kdyby v nás i kvůli obvykle radostné vánoční atmosféře najednou netrčel a nedrásal naši mysl jako ostrý hřeb. 

Přesto mám za to, že skutečný smysl Vánoc události minulých dnů mohou v nás posílit. Ne, nemluvím tu o nablýskaném pozlátku a honu za konzumním vrcholem roku. Mluvím o smyslu, o víře, naději a lásce. 

Víru ve smysl, stejně jako naději, vnímám jako protest proti tomu, že svět, který je, není světem, který by měl být, stejně tak i jako protest proti zlu, s nímž se na světě potkáváme a které nám mnohdy přijde tak strašně nesmyslné. 

Naděje je povolání k odpovědnosti, k odpovědi schopnosti, odmítnutí netečnosti, ale zároveň hluboký souhlas s mou vlastní odpovědností za svět, v němž žijeme, za své blízké i vzdálené, za hodnoty a humanitu. Naděje je víra, že i já musím udělat vše, co je v mých silách, aby to dobře dopadlo, nicméně i přesvědčení, že některé věci mají smysl bez ohledu na výsledek. 

Držme spolu. Buďme spolu.

Události minulých dnů ukázaly jednu podstatnou věc o naší společnosti a nás samotných. I v krizi a smutku víme, že - děj se, co děj - nakonec světlo zvítězí. Vzedmutá solidarita a semknutí se společnosti jsou toho jasným důkazem.  Tak buďme i dál lidmi, navzdory bodavým ostnům chaosu.

Touto optikou, rány, které jsme obdrželi, mohou mít smysl. Skrze bolest světa se dotýkáme toho podstatného. Tváří v tvář "zraněným představám o světě, jaký by měl být" člověk může odložit "brnění, masky a šminky", jimiž před druhými a někdy sám před sebou zakrývá svá bolestná místa. 

Je jednou z podstat evropské křesťanské kultury, že se nebrání odvaze vidět rány našeho světa a dotýkat se jich. 

Teď jsme se jedné takové strašné rány dotkli nedobrovolně my všichni. Snad proto, bychom pochopili, že je to rána společná, přesahující marginální spory a ukazující, že hodnota a podstata toho, na čem nám všem záleží, je víc spojující a propojující, než ty na první pohled rozdílné pohledy na pěnu dnů…

Zkusme na to v nadcházejících vánočních svátcích, ale i v dnech, které budou následovat, přemýšlet.

Související

Více souvisejících

glosa střelba na pražské FF UK (21.12.2023) Vánoce Lidé Petr Nutil

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy