ROZHOVOR | EXKLUZIVNĚ: Trump a budoucnost Ameriky v sázce. Hlavní boj je teprve před námi, říká amerikanista Smith pro EZ

Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky na Masarykově univerzitě v Brně v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz poskytl svůj pohled na přístup Donalda Trumpa k potenciálním úpravám americké Ústavy. Zároveň se zaměřil na Trumpovu ostře sledovanou protiimigrační politiku, zvláště v souvislosti s hraničním zátarasem mezi Spojenými státy a Mexikem, a na roli krajně pravicových hnutí, která se výrazně přibližují ideologii hnutí MAGA. Dotkl se i mediálně propíraného pozdravu Elona Muska.

Myslíte si, že pan Trump záměrně napadne některé dodatky Ústavy USA? Jak to vidíme například u 14. dodatku poté, co výkonným nařízením omezil federální úřady v udělování občanství.

Trump oznamuje, jakou chce mít americkou politiku, a činí tak ve velkém množství oblastí najednou. Myslím, že to dělá nezávisle na tom, zda by daná politika porušovala existující zákon, pravidlo, praxi, nebo dokonce ústavní ustanovení. 

Možná předpokládá – a slyší od poradců –, že nic z toho není nakonec pevně dané, že i ústava je pravidelně reinterpretována, jak jsme viděli právě před několika lety, kdy Nejvyšší soud zrušil rozsudek Roe v. Wade, což je předchozí ústavně zakotvené právo na potrat.

Pokud jde o 14. dodatek, Trump v podstatě žádá Nejvyšší soud, Kongres a Američany obecně, aby přehodnotili předchozí výklady. Možná to udělají; pochybuji o tom, ale Nejvyšší soud v poslední době přijímá radikálnější rozhodnutí, než mnozí z nás očekávali. Trumpův exekutivní příkaz o občanství je však již napaden: 22 států okamžitě podalo žalobu na jeho zablokování. Pokud se Trump někdy v budoucnu vzepře přímému soudnímu příkazu, stane se z toho skutečná ústavní krize. To bych do něj neřekl, ale zatím to ještě neudělal.

Přijmou Američané Trumpův zásah do ústavy dobře? Pokud vím, američtí občané jsou na svou ústavu hrdí a jakékoli porušení tohoto dokumentu může být pro kariéru politika smrtící.

Američané ústavu abstraktně ctí, ale od jejího sepsání v roce 1787 se ani na minutu nepřestali hádat o tom, co znamená a které její části jsou nejdůležitější. Lidé z Trumpovy „základny“ podporují jiný výklad 14. dodatku – stejně jako některých dalších, než je ten tradiční, a nemyslí si, že je to činí nevěrnými samotné ústavě. 

Na politické pravici totiž existuje hnutí nazvané „Ústava v exilu“, které zastává názor, že ústavní reinterpretace z 30. let 20. století, které povolily „sociální stát“ New Deal, byly od základu špatné – a že jejich zrušení, byť po téměř sto letech, by nebylo porušením Ústavy, ale jejím obnovením, uvedením do stavu, v jakém by měla být. 

Podobné debaty se vedly i o jiných otázkách, jako je segregace v éře občanských práv a dnešní práva LGBTQ, zaměřené na to, co „pravá“ Ústava stanoví nebo vyžaduje. Všichni na všech stranách těchto debat mohou říci, že jsou zcela pro Ústavu, i když se ostře neshodnou na tom, co to znamená.

Doporučené články

Není mi zcela jasné, jaké jsou Trumpovy záměry na hranici s Mexikem. Umožní mu výjimečný stav nasazení americké armády na území USA? Pokud se nemýlím, je to nezákonné.

V zásadě je to nelegální, to ano, ale zákony jsou složité a vždycky se dají najít argumenty pro různé výjimky nebo zvláštní okolnosti. Trump se snaží nelegální migraci vykreslit jako „invazi“, což mi připadá jako zvláštní způsob, jak popsat pohyb lidí, kteří netrpí nesnášenlivostí vůči zemi a nechtějí ji porazit, ale chtějí být její součástí, ale je to přesně ta rétorika, kterou byste potřebovali, abyste ospravedlnili nasazení armády. 

Nemyslím si však, že to nakonec bude muset udělat, protože existují věci, které může udělat administrativně – i když v současné době možná také nelegálně, dokud nebude přijata další legislativa nebo soudní přezkum –, které by většinu imigrace zastavily, a z jeho exekutivních příkazů je jasné, že tyto možnosti již zkoumá.

Jak může omezení vydávání občanství USA ublížit nebo pomoci? Obzvláště se obávám dětí, ročně jich prý může být takto „ztraceno“ až 150 tisíc.

Spojené státy jsou na imigraci závislé a vždy byly a vždy poskytovaly „cesty k občanství“ pro většinu imigrantů. Současně byly „nativismus“ a „restrikcionismus“ také v podstatě trvalými rysy amerického života, a to až do té míry, že od poloviny 20. do poloviny 60. let 20. století byla imigrace na 40 let do značné míry zastavena. 

Trump a další dnešní restrikcionisté argumentují tím, že přistěhovalci berou Američanům práci a dostávají příliš mnoho veřejných dávek na úkor daňových poplatníků. Většina přistěhovalců však přichází do USA s nadějí na práci, což znamená, že jejich cílem je stát se daňovými poplatníky, kteří sami žijí v usedlých komunitách a platí si sami. 

Mnoho Američanů, stejně jako já, si myslí, že by se to mělo podporovat a že relativně velkorysé cesty k občanství Spojené státy posílí. Jiní se však obávají kulturních změn, zejména toho, že Amerika nebo jednotlivé americké komunity budou postupně méně „bílé“. 

Extrémní projev jsme viděli během kampaně, kdy JD Vance a poté Trump lživě tvrdili, že haitští migranti v Ohiu jsou tam nelegálně a unášejí a jedí lidem kočky a psy. Ve skutečnosti byli do tohoto města v Ohiu pozváni, aby pomohli znovu rozjet podnikání a obnovit pracovní sílu, která byla z velké části ztracena po uzavření místních továren. 

Dnešní restrikcionisté také tvrdí, že probíhá „velká výměna“, při níž nebělošští přistěhovalci postupně zabírají místa bílých Američanů. Sám s tím nesouhlasím, ale z pohledu „etnonacionalistů“ – lidí, kteří úzce spojují význam a identitu národa s určitým etnickým profilem, jako je bělošství – je imigrace, snad s výjimkou té ze západní Evropy, kulturně škodlivá, i když je ekonomicky ospravedlnitelná.

Když pozorujete různé Trumpovy kroky, myslíte si, že si v Americe stále získává popularitu? Je jasné, že začal velmi rychle a také tvrdě vystupuje proti Putinovi.

Když byl Trump dříve v úřadu, měl ve srovnání s jinými prezidenty za srovnatelných okolností trvale nízké hodnocení a vysoké hodnocení nesouhlasu. Nemyslím si, že by jeho politika byla nyní populárnější, takže očekávám, že to bude pokračovat. 

Myslím, že jediným a největším důvodem jeho zvolení bylo to, že voliči po celém světě byli naštvaní z postkovidové inflace a obviňovali z ní vlády svých zemí. Rok 2024 tak byl prvním rokem v historii, kdy se každé vládnoucí straně v demokratickém světě, která se ucházela o znovuzvolení, snížil podíl hlasů. 

Americký výkon v boji proti inflaci byl lepší než britský, německý nebo celkový výkon EU, ale Američané tato srovnání ignorovali – a demokraté je nezdůrazňovali, protože se obávali, že by na tento problém ještě více upozornili –, a místo toho volili na základě Trumpova slibu, že rychle sníží ceny, zejména „cenu vajec“, která se nyní stala symbolem cen potravin a dalších potřeb obecně. 

Trump samozřejmě po volbách přiznal, že nemá ponětí, jak to udělat; ceny jsou určovány nabídkou a poptávkou a jednoduše nejsou něčím, nad čím by měli prezidenti velkou kontrolu. Není také jasné, zda bude schopen deportovat miliony nelegálních přistěhovalců, natož „všechny“ (jak slíbil), nebo zda to dokáže bez značného narušení ekonomiky a nákladů. 

A pokud jde o Putina, většina amerických voličů nesleduje detaily zahraničních konfliktů, takže tvrdý postup proti Putinovi by na ně sám o sobě, i za předpokladu, že by se ho Trump držel, příliš nezapůsobil; potřebuje hlavně, aby mohl tvrdit, že ukončil válku. Slíbil, že válku na Ukrajině ukončí během několika hodin po nástupu do úřadu, takže dokud bude pokračovat, ani to mu příliš nepomůže.

Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii Donald Trump

Zároveň dělá kroky, které jsou pro zahraniční pozorovatele velmi matoucí. Pokud bude americká demokracie ohrožena nebo pod erozí, myslíte si, že dojde k dominovému efektu a demokracie začne erodovat i v Evropě? Vždyť demokracie v USA je důležitým symbolem pro celý západní svět.

Bylo by lepší se na to zeptat Evropanů. Rád bych si myslel a jsem opatrný optimista, že evropské společnosti – včetně a možná zejména těch, které nově vznikly po roce 1989 – jsou poměrně odolné vůči snahám o ústup od demokracie nebo návrat k autokratickému vládnutí. 

Doufám, že poučení z brutálního století světové války a studené války nebylo zapomenuto: národy musí vzájemně spolupracovat v rámci určitého řádu založeného na pravidlech a strany a frakce uvnitř států musí přijmout stabilní metody mírové spolupráce, včetně mírového předávání moci po volbách. 

Nic z toho nikdy neproběhne tak elegantně, jak bychom si přáli, ale je to nakonec jediný praktický způsob, jak věci řídit; podle slavného výroku Winstona Churchilla – který si vypůjčil z nějakého nejmenovaného zdroje –, je demokracie nejhorší formou vlády kromě všech ostatních, které kdy byly vyzkoušeny. 

Nevím, ale doufal bych, že se Evropané podívají na to, co se v posledních letech děje v Americe, pečlivě to zváží a budou to považovat nikoli za vzor k napodobení, ale za „varovný příběh“.

Na závěr by mě zajímal váš názor na tuto věc – co si myslíte o „pozdravu“, který Musk pronesl k davům během svého projevu po inauguraci? Měli bychom se znepokojovat?

Elon Musk je tak zvláštní člověk, že je velmi těžké interpretovat, co říká nebo dělá. To gesto rozhodně velmi připomínalo, ne-li nutně nacistický pozdrav jako takový, pak současné bělošské supremacistické pozdravy, které z něj vycházejí.

„Sounáležitost“ Trumpova hnutí MAGA, k němuž nyní patří i Musk, s neonacistickým, neokonfederačním a bělošským supremacistickým hnutím je trvalým důvodem k obavám. Existují významné skupiny Trumpových příznivců, kteří otevřeně nosí insignie v nacistickém stylu a samozřejmě konfederační bojovou vlajku, která je v USA dlouhodobě symbolem extrémní reakční politiky. 

Více než Elon Musk je však v tomto ohledu v současnosti znepokojující Trumpovo hromadné omilostnění výtržníků z Kapitolu z 6. ledna 2021, včetně těch, kteří násilně napadli policisty. To je přesně ten krok, který by člověk udělal, kdyby bylo cílem vytvořit a podporovat stálý sbor amerických „hnědých košil“ neboli pouličních bojovníků podle nacistického vzoru.

Je to obzvláště znepokojivé vzhledem k tomu, že téměř všichni, včetně téměř všech republikánů v Kongresu, a dokonce i Trumpa den poté, původně útok v Kapitolu odsoudili, přinejmenším za samotné násilí. Pokus o násilné zvrácení celostátních voleb byl rovněž široce odsouzen. 

Nyní, když Trump obrátil, však obrátila i jeho strana, která do značné míry přestala být politickou stranou v tradičním smyslu a stala se jeho osobním kultem. Republikánští politici zase odrážejí to, co si myslí, že chtějí jejich voliči. S tím souvisí i prezidentská imunita, pojem, který v uplynulých více než dvou stoletích neexistoval, ale který Nejvyšší soud letos v létě náhle objevil v ústavě a náhle prohlásil, že prezidenty a bývalé prezidenty nelze stíhat, a dokonce ani vyšetřovat za většinu činů, které v úřadu učiní. To je zjevně opravňuje vydávat příkazy, které porušují zákony nebo způsobují jejich porušování jinými osobami, aniž by se obávali následků.

Jak samostatně, tak ještě více dohromady se jedná o velmi nebezpečný vývoj. Naznačují, že trumpismus působí v Americe zásadní morální proměnu, přinejmenším mezi určitou významnou částí veřejnosti a některými institucemi, které dříve představovaly „zábrany“ proti vzrůstající autokracii a protofašismu. 

V nejlepším případě to ukazuje na mnoho dalších velmi vážných bojů, které nás čekají. Trump slíbil, že bude stíhat politické oponenty, vyšetřovatele a strážce zákona; jmenoval ředitele FBI, který zveřejnil seznam cílů či „seznam nepřátel“, na němž jsou jmenovitě uvedeny desítky těchto osob; a hned první den vydal dva exekutivní příkazy, které podle všeho nařizují federálním úřadům, aby daly věci do pořádku a zahájily takové stíhání. 

Prezident Biden vydal preventivní milosti v naději, že ochrání některé z těchto osob, ale ne téměř všechny. Vypadá to tedy, že hlavní boj je teprve před námi. V sázce v těchto bojích bude budoucnost Ameriky nejen jako demokracie, ale i jako společnosti, která v zásadě dodržuje zákony. Jsme jistě svědky nejvážnějšího ohrožení těchto principů od dob vrcholícího segregačního „masového odporu“ v 50. a 60. letech. 

Současné hnutí je však pravděpodobně ještě nebezpečnější, protože federální vláda většinou stála proti starým segregacionistům, kteří byli většinou soustředěni v jednom regionu, zatímco nové reakční hnutí má jediného mocného celostátního vůdce – vůdce, který těsně získal podporu lidu v celostátních volbách, který nyní ovládá federální vládní agentury včetně armády a který je zřejmě hodlá dát do služeb svého hnutí.

Související

Hans Petter Midttun Rozhovor

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.
Černobylská jaderná elektrárna Rozhovor

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

Více souvisejících

rozhovor Jeffrey Alan Smith Donald Trump USA (Spojené státy americké) migrace Mexiko Elon Musk Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

před 51 minutami

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

před 54 minutami

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

před 3 hodinami

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 10 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 11 hodinami

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá

Zatímco americký prezident Donald Trump postupuje v obchodních dohodách s Velkou Británií a dokonce i s Čínou, Evropská unie zůstává stranou – což podle evropských diplomatů poukazuje na hluboký rozkol mezi dříve blízkými spojenci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy