ROZHOVOR | Zmínky o možném použití síly jsou snahou o přitáhnutí pozornosti, Trumpovi vyhovuje být jejím středem, říká Jirušek

Přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz popsal, proč budoucí americký prezident Donald Trump pohrozil Kanadě nebo Grónsku zabráním. Vysvětlil, jakým směrem se budou zahraniční vztahy Washingtonu po Trumpově inauguraci ubírat. „Co se týče vztahů s Evropou, ty v porovnání s odcházející administrativou Joea Bidena pravděpodobně ochladnou,“ řekl. 

Začnu úplně základní otázkou: proč Trump vůbec vytahuje témata jako je zabrání Grónska, Panamského průplavu nebo Kanady?

Může jít o odklonění pozornosti, přípravu jednacího prostoru, vyhrocení situace, vytvoření tlaku na protistranu a podobně. V některých případech může jít o součást širší politické strategie – jako je odpor proti liberálním proudům ze struny Donalda Trumpa, respektive jemu nakloněné části republikánů. 

V neposlední řadě může jít o nějaké symbolické plácnutí bez smysluplnějšího kontextu, které ale u příznivců zarezonuje, neboť je v souladu s jejich pohledem na svět. Typicky jde o výroky vykreslující samotného Trumpa jako silného lídra, Spojené státy jako silnou zemi, jeho protivníky jako slabochy a podobně. Po takovém výroku média neřeší nic jiného a Trump je středem pozornosti. Což mu vyhovuje. 

Myslíte, že pokládá doslova nesmyslné požadavky a ultimáta, aby pak získal více na následném kompromisu? V podstatě by to dávalo smysl, pokud opravdu úplně nezešílel a nechce útočit na spojence.

Ano, jak jsem zmínil výše. Je to pravděpodobně součást taktiky. Vystrašení oponenta, vytvoření tlaku, který se dá využít různě. Ale ani bych neopomíjel, že Donald Trump je v zásadě jednoduchou osobností přehlížející spoustu okolností a pravidel z prosté neznalosti. Případně možné zájmy jeho okolí. 

Ostatně myslím, že to je jeden z největších rozdílů oproti prvnímu volebnímu období Donalda Trumpa. Před 8 lety byl nepřipraven on i jeho tým a velká část jeho prvního volebního období byla improvizace a „průzkum bojem“. Od té doby se mu ale podařilo fakticky ovládnout republikánskou stranu a vygenerovat kádry, kteří mu jednak jeho politiky budou pomáhat prosadit a jednak jsou převodovou pákou vlivu různých skupin navázaných na republikány. 

Ze smluv o NATO a EU vyplývá, že pokud se USA rozhodnou zabrat Grónsko, Dánové nemají moc možností obrany – a Kanaďané ve svém případě také ne. Jak se konflikt mezi členy NATO, potažmo EU dá řešit?

Nemyslím, že je tato otázka na stole. Zmínky o možném použití síly ze strany Donalda Trumpa jsou snahou o přitáhnutí pozornosti. Velká část jeho výroků je adresována domácímu publiku, přestože se zdánlivě týkají zahraniční politiky. Mají za cíl posílit jeho obraz na domácí scéně, případně nastolit nějakou agendu. Zmínky o surovinách na území Grónska tak mohou být například přípravou k tlaku na rozvolnění těžební legislativy na domácí scéně. 

Trump mimo Kanadu a Mexiko hrozí zvyšováním cel také Číně a EU. Pokud ale bude tímto způsobem pokračovat, neuvalí Spojené státy do izolace? 

Vyhrožování cly je nepochybně jednou z vyjednávacích taktik nové administrativy. Záměrně neříkám „Donalda Trumpa“, neboť si myslím, že zejména obchodní politika nové administrativy bude do značné míry ovlivňována partikulárními zájmy Trumpových podporovatelů. To, zda a případně jaká cla nakonec administrativa zavede, je těžké odhadovat. Jistě by to však vyvolalo protiakci a takto roztočená spirála by negativně ovlivnila mezinárodní obchod, byť na jedné straně mohou být i krátkodobí vítězové. 

Není větší izolace přesně to, o co Trumpovi jde?

Politika Trumpovy administrativy bude nepochybně zaměřena dovnitř Spojených států více, než jsme byli od této země navyklí v předchozích letech. Tento trend nicméně začal již před Donaldem Trumpem a reaguje na náladu v tamní společnosti. Zahraničněpolitické priority se zcela jistě zúží, přičemž tou hlavní bude konfrontace s Čínou. Co se týče vztahů s Evropou, ty v porovnání s odcházející administrativou Joea Bidena pravděpodobně ochladnou. 

Pokud nastane obchodní válka mezi Spojenými státy a EU/státy USMCA, jak z toho může těžit Čína? Uvítá oslabení obchodu s USA?

Čína jistě na geopolitické úrovni uvítá rozkol mezi Evropou a Spojenými státy. Jestli se to ale promítne i do obchodní bilance, je otázka, na jejíž zodpovězení si budeme muset počkat. Trumpova administrativa bude opatrná vůči Číně a nějaké otevírání dveří se nedá čekat. 

Rozhodně spíš naopak. Evropská unie bude také chtít chránit svůj trh, její pozice je ale slabší z důvodu vnitřní rozdrobenosti. Čína se tak nakonec může v důsledku zaměřit spíše na Evropu. 

Myslíte, že Trumpova zahraniční politika povede k posílení autoritářských mocností, mimo jiné také Ruska a Íránu?

Jak jsem již uvedl, zahraničněpolitická témata budou pro Trumpovu administrativu spíše sekundární. Většina aktivit bude směřovat dovnitř a navenek se soustředí jen na několik málo klíčových témat. 

Ruská agrese v Evropě je pro Trumpa spíše nepříjemností, z nichž se může chtít snažit co nejdříve vyvázat, případně zapojení Spojených států utlumit. Jak to bude přesně probíhat, je těžké určit, evropské angažmá pro něj však není prioritní. Z dlouhodobější perspektivy takový přístup může Rusku poskytnout prostor se znovu nadechnout, což je pro Evropu špatná zpráva. 

V případě Íránu se dá očekávat tvrdý postoj administrativy a spíše další oslabování moci tamního režimu, to však nutně neznamená výrazné materiální zapojení Spojených států. Trumpův styl a témata však mohou osmělit autoritářské vůdce a populisty jinde, mimo jiné i v Evropě. 

Související

Martin Jirušek Původní zpráva

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

Více souvisejících

Martin Jirušek rozhovor Donald Trump

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

včera

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

včera

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

včera

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy