ROZHOVOR | Zmínky o možném použití síly jsou snahou o přitáhnutí pozornosti, Trumpovi vyhovuje být jejím středem, říká Jirušek

Přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz popsal, proč budoucí americký prezident Donald Trump pohrozil Kanadě nebo Grónsku zabráním. Vysvětlil, jakým směrem se budou zahraniční vztahy Washingtonu po Trumpově inauguraci ubírat. „Co se týče vztahů s Evropou, ty v porovnání s odcházející administrativou Joea Bidena pravděpodobně ochladnou,“ řekl. 

Začnu úplně základní otázkou: proč Trump vůbec vytahuje témata jako je zabrání Grónska, Panamského průplavu nebo Kanady?

Může jít o odklonění pozornosti, přípravu jednacího prostoru, vyhrocení situace, vytvoření tlaku na protistranu a podobně. V některých případech může jít o součást širší politické strategie – jako je odpor proti liberálním proudům ze struny Donalda Trumpa, respektive jemu nakloněné části republikánů. 

V neposlední řadě může jít o nějaké symbolické plácnutí bez smysluplnějšího kontextu, které ale u příznivců zarezonuje, neboť je v souladu s jejich pohledem na svět. Typicky jde o výroky vykreslující samotného Trumpa jako silného lídra, Spojené státy jako silnou zemi, jeho protivníky jako slabochy a podobně. Po takovém výroku média neřeší nic jiného a Trump je středem pozornosti. Což mu vyhovuje. 

Myslíte, že pokládá doslova nesmyslné požadavky a ultimáta, aby pak získal více na následném kompromisu? V podstatě by to dávalo smysl, pokud opravdu úplně nezešílel a nechce útočit na spojence.

Ano, jak jsem zmínil výše. Je to pravděpodobně součást taktiky. Vystrašení oponenta, vytvoření tlaku, který se dá využít různě. Ale ani bych neopomíjel, že Donald Trump je v zásadě jednoduchou osobností přehlížející spoustu okolností a pravidel z prosté neznalosti. Případně možné zájmy jeho okolí. 

Ostatně myslím, že to je jeden z největších rozdílů oproti prvnímu volebnímu období Donalda Trumpa. Před 8 lety byl nepřipraven on i jeho tým a velká část jeho prvního volebního období byla improvizace a „průzkum bojem“. Od té doby se mu ale podařilo fakticky ovládnout republikánskou stranu a vygenerovat kádry, kteří mu jednak jeho politiky budou pomáhat prosadit a jednak jsou převodovou pákou vlivu různých skupin navázaných na republikány. 

Ze smluv o NATO a EU vyplývá, že pokud se USA rozhodnou zabrat Grónsko, Dánové nemají moc možností obrany – a Kanaďané ve svém případě také ne. Jak se konflikt mezi členy NATO, potažmo EU dá řešit?

Nemyslím, že je tato otázka na stole. Zmínky o možném použití síly ze strany Donalda Trumpa jsou snahou o přitáhnutí pozornosti. Velká část jeho výroků je adresována domácímu publiku, přestože se zdánlivě týkají zahraniční politiky. Mají za cíl posílit jeho obraz na domácí scéně, případně nastolit nějakou agendu. Zmínky o surovinách na území Grónska tak mohou být například přípravou k tlaku na rozvolnění těžební legislativy na domácí scéně. 

Trump mimo Kanadu a Mexiko hrozí zvyšováním cel také Číně a EU. Pokud ale bude tímto způsobem pokračovat, neuvalí Spojené státy do izolace? 

Vyhrožování cly je nepochybně jednou z vyjednávacích taktik nové administrativy. Záměrně neříkám „Donalda Trumpa“, neboť si myslím, že zejména obchodní politika nové administrativy bude do značné míry ovlivňována partikulárními zájmy Trumpových podporovatelů. To, zda a případně jaká cla nakonec administrativa zavede, je těžké odhadovat. Jistě by to však vyvolalo protiakci a takto roztočená spirála by negativně ovlivnila mezinárodní obchod, byť na jedné straně mohou být i krátkodobí vítězové. 

Není větší izolace přesně to, o co Trumpovi jde?

Politika Trumpovy administrativy bude nepochybně zaměřena dovnitř Spojených států více, než jsme byli od této země navyklí v předchozích letech. Tento trend nicméně začal již před Donaldem Trumpem a reaguje na náladu v tamní společnosti. Zahraničněpolitické priority se zcela jistě zúží, přičemž tou hlavní bude konfrontace s Čínou. Co se týče vztahů s Evropou, ty v porovnání s odcházející administrativou Joea Bidena pravděpodobně ochladnou. 

Pokud nastane obchodní válka mezi Spojenými státy a EU/státy USMCA, jak z toho může těžit Čína? Uvítá oslabení obchodu s USA?

Čína jistě na geopolitické úrovni uvítá rozkol mezi Evropou a Spojenými státy. Jestli se to ale promítne i do obchodní bilance, je otázka, na jejíž zodpovězení si budeme muset počkat. Trumpova administrativa bude opatrná vůči Číně a nějaké otevírání dveří se nedá čekat. 

Rozhodně spíš naopak. Evropská unie bude také chtít chránit svůj trh, její pozice je ale slabší z důvodu vnitřní rozdrobenosti. Čína se tak nakonec může v důsledku zaměřit spíše na Evropu. 

Myslíte, že Trumpova zahraniční politika povede k posílení autoritářských mocností, mimo jiné také Ruska a Íránu?

Jak jsem již uvedl, zahraničněpolitická témata budou pro Trumpovu administrativu spíše sekundární. Většina aktivit bude směřovat dovnitř a navenek se soustředí jen na několik málo klíčových témat. 

Ruská agrese v Evropě je pro Trumpa spíše nepříjemností, z nichž se může chtít snažit co nejdříve vyvázat, případně zapojení Spojených států utlumit. Jak to bude přesně probíhat, je těžké určit, evropské angažmá pro něj však není prioritní. Z dlouhodobější perspektivy takový přístup může Rusku poskytnout prostor se znovu nadechnout, což je pro Evropu špatná zpráva. 

V případě Íránu se dá očekávat tvrdý postoj administrativy a spíše další oslabování moci tamního režimu, to však nutně neznamená výrazné materiální zapojení Spojených států. Trumpův styl a témata však mohou osmělit autoritářské vůdce a populisty jinde, mimo jiné i v Evropě. 

Související

Martin Jirušek Původní zpráva

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

Více souvisejících

Martin Jirušek rozhovor Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

včera

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

včera

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

včera

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

včera

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

včera

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

včera

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

30. dubna 2025 21:59

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

30. dubna 2025 21:11

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků

Zítra začíná květen, který letos bude okamžikem jedné velké změny. Po letech se totiž zvýší výše televizního poplatku. To ale není všechno. Zásadně se totiž upravuje i to, na koho se vztahuje povinnost poplatek platit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy