Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.
Trumpova administrativa podle Jiruška bude určitě tlačit na to, aby evropští členové NATO zvýšili výdaje na obranu. „Řídicím motivem administrativy je v tomto ohledu menší angažovanost v Evropě a zaměření na jiné oblasti, zejména Čínu. I vzhledem k tomu se nedá hovořit o izolacionismu, ale spíše o omezené angažovanosti,“ vysvětlil.
S tímto tlakem souvisí i celkový přístup Trumpovy administrativy, která je známá svou pragmatičností a transakčním stylem vyjednávání. „Tlak na vyšší obranné výdaje je prakticky jistý. Bylo tomu tak ostatně i během minulé Trumpovy administrativy. Evropa (tedy v tomto ohledu EU) by měla být konstruktivní, ale zároveň se nebát vyjednávat tvrdě,“ upřesnil Jirušek.
Vedle obranných výdajů se však důležitým tématem stávají i širší obchodní vztahy mezi Evropou a Spojenými státy, které rovněž vyžadují strategický přístup. „Zvyšovat svoji obranyschopnost by ale evropské země rozhodně měly. I bez ohledu na postoj Spojených států je to v dnešním světě, a především s ohledem na ruskou agresi, nezbytnost,“ zdůraznil.
Zároveň by však neměly být opomenuty širší strategické vazby mezi Evropou a Spojenými státy, které jsou základem transatlantické spolupráce. „Je potřeba říci, že transatlantická spolupráce není něco, co by jakákoli administrativa zbořila během jednoho volebního období. Ani jedna strana k tomu nemá důvod a nemá na tom jistě ani zájem. Verbálně konfrontační styl nutně neznamená propad vztahů, byť se ochlazení dá čekat,“ připustil expert.
Jedním z možných třecích bodů této spolupráce by mohla být obchodní politika, kde se Trumpova administrativa může rozhodnout pro uvalení vysokých cel. „I pro USA je ale Evropa důležitý partner a případná cla budou dvousečná. Pokud by například evropské výrobky kvůli clům v USA výrazně zdražily, dopadne to samozřejmě na tamní spotřebitele. I na to se bude muset administrativa při rozhodování ohlížet, zejména při výběru, jaké výrobky clem zatíží,“ podotkl.
I přes možný tlak ze strany USA má Evropská unie vlastní nástroje, jak na takové kroky reagovat. „Naopak i EU může uplatnit řadu tarifních i netarifních bariér pro americké exportéry. Jde o to, aby si Unie uvědomila svoji sílu. Je bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat,“ upozornil Jirušek.
Kromě obchodních a diplomatických otázek zůstává zásadní i bezpečnostní dimenze, zejména s ohledem na hrozbu ze strany Ruska v případě, že by Washington upustil od role bezpečnostního garanta evropských zemí. „Suma evropských vojenských kapacit je jistě dostatečně odstrašujícím prvkem,“ nastínil expert.
„Tím spíše, když se podíváme, s jakými potížemi se potýká Rusko na Ukrajině, kde to podle původních plánů Kremlu mělo skončit jeho rychlým vítězstvím. Drolení jednoty ale pro Evropu každopádně znamená nebezpečí, zejména pro krajní křídla NATO,“ uzavřel.
Související

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
EU (Evropská unie) , Martin Jirušek
Aktuálně se děje
před 53 minutami

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
před 2 hodinami

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
před 2 hodinami

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
před 2 hodinami

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
před 2 hodinami

Finové překvapení z loňska nedopustili, Švédové a Američané si se svými soupeři poradili
před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí
před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump
před 5 hodinami

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
před 5 hodinami

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
před 6 hodinami

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
před 7 hodinami

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
před 8 hodinami

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
před 9 hodinami

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
před 10 hodinami

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
před 11 hodinami

Víkendové počasí. V Čechách bude tepleji, hrozí přízemní mrazíky
včera

Na Mělnicku se stala vážná nehoda. Dva zranění, řidič nadýchal
včera

Skauti truchlí. Zemřel legendární spisovatel Miloš Zapletal
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka
včera

Jiří Bartoška byl pojem i ve světě. O smrti herce informují prestižní zahraniční média
včera
Počasí chystá květnové překvapení. Může sněžit, potvrdili meteorologové
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Zdroj: Jan Hrabě