Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.
Trumpova administrativa podle Jiruška bude určitě tlačit na to, aby evropští členové NATO zvýšili výdaje na obranu. „Řídicím motivem administrativy je v tomto ohledu menší angažovanost v Evropě a zaměření na jiné oblasti, zejména Čínu. I vzhledem k tomu se nedá hovořit o izolacionismu, ale spíše o omezené angažovanosti,“ vysvětlil.
S tímto tlakem souvisí i celkový přístup Trumpovy administrativy, která je známá svou pragmatičností a transakčním stylem vyjednávání. „Tlak na vyšší obranné výdaje je prakticky jistý. Bylo tomu tak ostatně i během minulé Trumpovy administrativy. Evropa (tedy v tomto ohledu EU) by měla být konstruktivní, ale zároveň se nebát vyjednávat tvrdě,“ upřesnil Jirušek.
Vedle obranných výdajů se však důležitým tématem stávají i širší obchodní vztahy mezi Evropou a Spojenými státy, které rovněž vyžadují strategický přístup. „Zvyšovat svoji obranyschopnost by ale evropské země rozhodně měly. I bez ohledu na postoj Spojených států je to v dnešním světě, a především s ohledem na ruskou agresi, nezbytnost,“ zdůraznil.
Zároveň by však neměly být opomenuty širší strategické vazby mezi Evropou a Spojenými státy, které jsou základem transatlantické spolupráce. „Je potřeba říci, že transatlantická spolupráce není něco, co by jakákoli administrativa zbořila během jednoho volebního období. Ani jedna strana k tomu nemá důvod a nemá na tom jistě ani zájem. Verbálně konfrontační styl nutně neznamená propad vztahů, byť se ochlazení dá čekat,“ připustil expert.
Jedním z možných třecích bodů této spolupráce by mohla být obchodní politika, kde se Trumpova administrativa může rozhodnout pro uvalení vysokých cel. „I pro USA je ale Evropa důležitý partner a případná cla budou dvousečná. Pokud by například evropské výrobky kvůli clům v USA výrazně zdražily, dopadne to samozřejmě na tamní spotřebitele. I na to se bude muset administrativa při rozhodování ohlížet, zejména při výběru, jaké výrobky clem zatíží,“ podotkl.
I přes možný tlak ze strany USA má Evropská unie vlastní nástroje, jak na takové kroky reagovat. „Naopak i EU může uplatnit řadu tarifních i netarifních bariér pro americké exportéry. Jde o to, aby si Unie uvědomila svoji sílu. Je bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat,“ upozornil Jirušek.
Kromě obchodních a diplomatických otázek zůstává zásadní i bezpečnostní dimenze, zejména s ohledem na hrozbu ze strany Ruska v případě, že by Washington upustil od role bezpečnostního garanta evropských zemí. „Suma evropských vojenských kapacit je jistě dostatečně odstrašujícím prvkem,“ nastínil expert.
„Tím spíše, když se podíváme, s jakými potížemi se potýká Rusko na Ukrajině, kde to podle původních plánů Kremlu mělo skončit jeho rychlým vítězstvím. Drolení jednoty ale pro Evropu každopádně znamená nebezpečí, zejména pro krajní křídla NATO,“ uzavřel.
Související

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
EU (Evropská unie) , Martin Jirušek
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
včera

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
včera

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize
včera

Diplomaté promluvili: Už nevíme, co Trump vlastně chce. Snažíme se jednat, ale kašle na nás.
včera

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak
včera

USA chtějí ovládnout klíčový plynovod na Ukrajině. Bílý dům čelí obviněním z koloniálního nátlaku
včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů
včera

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem
včera

Velikonoční předpověď počasí se zlepšuje, potvrzuje nejnovější pohled
12. dubna 2025 21:59

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí
12. dubna 2025 21:06

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
12. dubna 2025 20:00

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
12. dubna 2025 19:17

Policie vyšetřuje smrtící útok psa na člověka. Jde o obávané plemeno
12. dubna 2025 18:35

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
12. dubna 2025 17:20
Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
Chytrých telefonů či počítačů se nakonec nemají týkat reciproční cla, která na Čínu uvalil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom stanice CNBC, která se odvolává na nové nařízení amerických úřadů.
Zdroj: Lucie Podzimková