Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.
Trumpova administrativa podle Jiruška bude určitě tlačit na to, aby evropští členové NATO zvýšili výdaje na obranu. „Řídicím motivem administrativy je v tomto ohledu menší angažovanost v Evropě a zaměření na jiné oblasti, zejména Čínu. I vzhledem k tomu se nedá hovořit o izolacionismu, ale spíše o omezené angažovanosti,“ vysvětlil.
S tímto tlakem souvisí i celkový přístup Trumpovy administrativy, která je známá svou pragmatičností a transakčním stylem vyjednávání. „Tlak na vyšší obranné výdaje je prakticky jistý. Bylo tomu tak ostatně i během minulé Trumpovy administrativy. Evropa (tedy v tomto ohledu EU) by měla být konstruktivní, ale zároveň se nebát vyjednávat tvrdě,“ upřesnil Jirušek.
Vedle obranných výdajů se však důležitým tématem stávají i širší obchodní vztahy mezi Evropou a Spojenými státy, které rovněž vyžadují strategický přístup. „Zvyšovat svoji obranyschopnost by ale evropské země rozhodně měly. I bez ohledu na postoj Spojených států je to v dnešním světě, a především s ohledem na ruskou agresi, nezbytnost,“ zdůraznil.
Zároveň by však neměly být opomenuty širší strategické vazby mezi Evropou a Spojenými státy, které jsou základem transatlantické spolupráce. „Je potřeba říci, že transatlantická spolupráce není něco, co by jakákoli administrativa zbořila během jednoho volebního období. Ani jedna strana k tomu nemá důvod a nemá na tom jistě ani zájem. Verbálně konfrontační styl nutně neznamená propad vztahů, byť se ochlazení dá čekat,“ připustil expert.
Jedním z možných třecích bodů této spolupráce by mohla být obchodní politika, kde se Trumpova administrativa může rozhodnout pro uvalení vysokých cel. „I pro USA je ale Evropa důležitý partner a případná cla budou dvousečná. Pokud by například evropské výrobky kvůli clům v USA výrazně zdražily, dopadne to samozřejmě na tamní spotřebitele. I na to se bude muset administrativa při rozhodování ohlížet, zejména při výběru, jaké výrobky clem zatíží,“ podotkl.
I přes možný tlak ze strany USA má Evropská unie vlastní nástroje, jak na takové kroky reagovat. „Naopak i EU může uplatnit řadu tarifních i netarifních bariér pro americké exportéry. Jde o to, aby si Unie uvědomila svoji sílu. Je bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat,“ upozornil Jirušek.
Kromě obchodních a diplomatických otázek zůstává zásadní i bezpečnostní dimenze, zejména s ohledem na hrozbu ze strany Ruska v případě, že by Washington upustil od role bezpečnostního garanta evropských zemí. „Suma evropských vojenských kapacit je jistě dostatečně odstrašujícím prvkem,“ nastínil expert.
„Tím spíše, když se podíváme, s jakými potížemi se potýká Rusko na Ukrajině, kde to podle původních plánů Kremlu mělo skončit jeho rychlým vítězstvím. Drolení jednoty ale pro Evropu každopádně znamená nebezpečí, zejména pro krajní křídla NATO,“ uzavřel.
Související

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
EU (Evropská unie) , Martin Jirušek
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
před 1 hodinou

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
před 2 hodinami

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
před 2 hodinami

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
před 3 hodinami

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
před 4 hodinami

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
před 4 hodinami

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
před 5 hodinami

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
před 5 hodinami

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
před 6 hodinami

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
před 7 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
před 7 hodinami

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané
před 8 hodinami

Trump se snaží přepsat americkou ekonomiku i dějiny. Tvrdí, že školy učí nesmysly
před 9 hodinami

Počasí bude příští týden mrazivé. Může se vrátit sněžení
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera
Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.
Zdroj: Libor Novák