PŮVODNÍ ZPRÁVA | Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii

Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz popsal, jestli by vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách mohlo znamenat úpadek demokracie v zámoří.

Republikánský kandidát podle Smithe často přehání to, co chce udělat. Ale přehání i to, co chtějí udělat jeho protivníci. „Minulý týden odpovídal na otázky dětí a jednomu z nich řekl, že za vlády Harrisové ‚už nebudete mít žádné krávy‘. Naznačil také, že nechce žádná okna v budovách. To nejsou výroky o žádném skutečném postoji demokratů, takže je těžké vědět, jak vážně brát jeho další hrozivá varování před Harrisovou,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz.

Expert z Masarykovy univerzity míní, že Trump často říká věci jen „na efekt“, než aby šlo o skutečné debaty o vládní politice.

Ohrožení americké demokracie v případě jeho zvolení nemusí být nutně ve hře. „Odpověď také závisí na tom, co si představíme pod pojmem ‚demokracie‘. Jistě, řada položek na dlouhém seznamu Trumpových slibů a hrozeb by velmi narušila způsoby, jakými americká vláda fungovala v posledních několika generacích,“ nastínil Smith.

Podle něj americká vláda „již má mnoho nedemokratických rysů“. „Teoreticky by autoritářská populistická nebo ‚silácká‘ vláda, jakou si zřejmě představuje Trump, mohla být demokratičtější než ta, kterou máme nyní, pokud by silák skutečně zastupoval vůli lidu a snažil se ji realizovat,“ podotkl expert.

Dodal, že „taková postava by teoreticky mohla obejít mnoho ‚škrticích mechanismů‘ nebo ‚bodů veta‘, které mají tendenci zdržovat nebo znemožňovat iniciativu ve složitém ústavním systému USA. Zda by to byla lepší vláda či nikoliv, je samostatná otázka, ale mohla by být ‚demokratičtější‘ v nejpřísnějším smyslu tohoto pojmu.“

Doporučené články

Mezi autoritářstvím a diktaturou ale existuje velice tenká hranice. „Na druhou stranu autoritářští mocipáni často jsou nebo se stávají diktátory. Trump vyjádřil obdiv k diktátorským vůdcům – Vladimiru Putinovi, Kim Čong-unovi, Si Ťin-pchingovi, vládcům Filipín a Salvadoru – a zdá se, že si přeje neomezenou moc, jakou mají oni,“ upozornil Smith.

Zdůraznil Trumpův postoj k volbám. „Také už dal najevo, že neuznává základní premisu voleb, která spočívá v tom, že pokud lidé hlasují proti vám, máte odstoupit, a ne si donekonečna stěžovat, že jste ‚skutečně‘ vyhráli, ale volby byly ukradeny,“ dodal.

„Pokud by se ukázalo, že jeho vítězství je krokem k diktatuře, pak by to samozřejmě nebylo v souladu s demokracií a rozhodně by ji to ohrožovalo,“ doplnil Smith.

Promluvil také o tom, proč Američané Trumpa volí – i když v řadě fact-checků už byly jeho různé lživé výroky vyvráceny, a i přesto je republikán stále opakuje. „Většina Američanů o těchto kontrolách faktů pravděpodobně neví, protože je obvykle musíte vyhledat. Kampaň protivníka na ně někdy upozorní, ale ti, kteří mají sklon volit daného kandidáta, tomu nebudou věřit, protože to pochází od jeho protivníků,“ popsal.

Voliči Trumpa podle něj také nevěří většině mediálních organizací. „O nich si myslí, že jsou proti Trumpovi zaujaté, takže je nepravděpodobné, že budou fact-checky považovat za přesné, i když je uslyší,“ dodal Smith.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Jeffrey Alan Smith USA (Spojené státy americké) Kamala Harrisová Donald Trump

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 42 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy