Trumpova administrativa čelí rostoucí kritice ze zahraničí kvůli své nepředvídatelné obchodní politice. Podle průzkumu serveru Politico, který oslovil diplomaty z více než 15 zemí včetně pěti klíčových asijských obchodních partnerů, panuje ve světě ohledně amerického postupu zmatek a frustrace.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nyní během 90 dnů jedná s více než 70 zeměmi o úpravě cel a obchodních vztahů. V praxi se však soustředí jen na několik vybraných států, konkrétně Vietnam, Indii, Jižní Koreu a Japonsko, které považuje za klíčové partnery v tlaku na Čínu. Ostatní země zatím zůstávají mimo hru – a přitom stále čelí 10% clům, která Trump zavedl 2. dubna a která mají platit do vypršení přechodného období.
„Skutečně nevíme, co Trumpova administrativa chce,“ přiznal nejmenovaný diplomat z jedné asijské země. Jiný úředník označil vyjednávací proces za „reaktivní a bez jasného směru“.
Administrativa se pokouší čelit tomu, co označuje za „nelegální tok čínského zboží“, které se údajně maskuje jako vývoz z třetích zemí, například z Vietnamu či Kambodže. I přesto však většina partnerů zůstává bez konkrétní nabídky nebo instrukcí ze strany Washingtonu.
Zmatek panuje i v komunikaci. Například Jižní Korea dostala od USA 25% clo na své výrobky, které Trump následně snížil na 10 % – ale jen dočasně a bez dalšího vysvětlení. Izrael zase zjistil, že odstranění cel na americké zboží nestačí k tomu, aby se vyhnul celním sankcím, a dokonce ani osobní prosba premiéra Netanjahua na setkání v Oválné pracovně nezměnila rozhodnutí americké strany.
Evropská unie nabídla odstranění cel na automobily a průmyslové zboží, ale Trump to odmítl. To přitom staví EU do stejné pozice jako Čínu, Kanadu a Mexiko – přestože tyto čtyři ekonomiky tvoří dohromady více než 3,1 bilionu dolarů v obchodu s USA.
„Každá země klepe na dveře Bílého domu, ale nikdo jim neotevírá. Co jiného jsme ale mohli čekat po celosvětovém zavedení cel? Je to chaos,“ řekl jeden z diplomatů EU.
Vyjednávání navíc komplikují nejen cla, ale i tzv. netarifní překážky – například digitální daně nebo ekologické regulace, které USA chtějí rovněž odstranit. „Tyto požadavky mohou narazit na odpor veřejnosti – v očích občanů to může vypadat, že Američané chtějí špinavější vzduch, nezdravé potraviny a nekvalitní výrobky,“ varuje William Reinsch, bývalý americký obchodní představitel.
Zatímco větší ekonomiky doufají alespoň ve vyjednávací rámec, menší a chudší země často volí strategii vyčkávání. „Rozhodli jsme se zůstat v pozadí,“ uvedl africký diplomat, jehož země nebyla zasažena tak tvrdě jako jiné. Diplomati z Latinské Ameriky zase hlásí opakované snahy o kontakt s americkými představiteli – zatím však bez odpovědi.
Přesto některé země zaznamenávají mírný pokrok. Indie například podle svých zástupců věří, že se v rámci každodenních technických jednání podaří překlenout spory. Vietnam pak již oficiálně zahájil bilaterální jednání s cílem dosáhnout trvalé dohody.
Japonsko rovněž vysílá své vysoké představitele do Washingtonu, aby projednali nejen cla, ale i širší ekonomické bariéry. Jednání tak pokračují – i když v nejistotě, s nedostatkem koordinace a s rostoucím tlakem na rychlé výsledky.
Související

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
Donald Trump , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
včera

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
včera

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
včera

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
včera

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
včera

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
včera

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
včera

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno včera

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
včera

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
včera

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
včera

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
včera

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
včera

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
25. dubna 2025 21:39

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
25. dubna 2025 20:40

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
25. dubna 2025 19:32

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
25. dubna 2025 18:01
Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.
Zdroj: Libor Novák