Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

Ve své analýze Freedland upozorňuje, že svět momentálně investuje veškerou energii do zvládnutí krize, kterou Trump sám vyvolal. Neustálé změny cel, ekonomické výhrůžky a přístup „přítel nebo nepřítel“ destabilizují základní jistoty globálního obchodu. Obchodní partneři Spojených států netuší, co přijde příště – a právě to je podle autora Trumpovým cílem.

Zatímco v Rose Garden Bílého domu prezident s úsměvem prezentuje tabulku cel, jakoby šlo o soutěžní pořad, ve skutečnosti vyvolává u podnikatelů, ministrů i diplomatů po celém světě paniku. Každý Trumpův výrok má dopad na investice, pracovní místa i měnové trhy. A co je horší – odvádí pozornost od jiných, skutečně naléhavých krizí.

Freedland tvrdí, že kdyby světové vlády nemusely soustavně hasit Trumpovy požáry, mohly by se věnovat například klimatické krizi. Jen letos v březnu dosáhla Evropa rekordního oteplení o 1,6 °C oproti předindustriálnímu období. Rozloha arktického ledu byla nejnižší od začátku satelitních měření. V době, kdy je nutná koordinovaná globální akce, svět místo toho řeší obchodní přestřelky.

Dalším příkladem je situace v Súdánu, kde od roku 2023 zuří brutální občanská válka. Podle údajů z Yaleovy univerzity může být mrtvých až 150 000. OSN obviňuje obě strany konfliktu z masového znásilňování a mučení. Pomoc mezinárodního společenství je zoufale potřebná – a zároveň nedostatečná. Kromě rozpadu americké humanitární agentury USAid, kterou rozložil Elon Musk, je na vině i globální neschopnost kvůli Trumpovým obchodním eskapádám.

Organizace zabývající se ochranou civilistů uvádějí, že podpora zdravotnických zařízení v Súdánu se propadla. Jiné státy váhají s náhradou výpadku USA, protože samy čelí nejistotě a vnitřní destabilizaci. Příští týden se v Londýně sejdou zahraniční ministři k jednání o Súdánu, ale očekávání jsou nízká. Jak říká Freedland, David Lammy sice upozornil na krveprolití, ale v posledních týdnech musel i on věnovat pozornost spíše obchodnímu chaosu.

Podobně se pozornost odklání i od konfliktů v Gaze a na Ukrajině. Politická kapacita států je omezená – většina vlád dokáže skutečně řešit nanejvýš dvě krize najednou. Pokud je jednou z nich Trump, na ostatní problémy prostě nezbývá energie.

Freedland připomíná paralelu s brexitem, který na několik let ochromil britský stát. Tehdy bylo celé úřednictvo paralyzováno vyjednáváním, které nikdy nemuselo vzniknout. Stejně jako dnes světové vlády tráví čas tím, co ještě nedávno považovaly za samozřejmé: udržováním vztahů s USA a základního obchodního pořádku.

Trump mezitím zjevně nic z toho netrápí. Svůj vliv využívá nejen k rozdělování výhod vybraným státům a firmám, ale vytváří i systém, který nahrává korupci a vyjednávání „pod stolem“. Jak připomíná autor, Trump se této taktiky drží už od 70. let, kdy rád svazoval protivníky v soudních sporech. Dnes místo žalob používá cla.

Freedland na závěr varuje: globální společenství hraje Trumpovu hru. Ale jedinou šancí, jak tuto hru přestat prohrávat, je přestat ji hrát vůbec. Protože skutečná cena Trumpovy vlády se nepočítá jen v dolarech – ale v každé zmeškané příležitosti, kdy mohl svět konat lépe. 

Související

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

26. dubna 2025 19:41

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy