Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

Trump v tomto týdnu oznámil 90denní pozastavení některých globálních cel, ale současně prudce navýšil cla na dovoz čínských produktů. Čína to označila za pokračování „chybné praxe“ a vyzvala Spojené státy, aby se vrátily na „správnou cestu vzájemného respektu“.

„Vyzýváme USA, aby napravily své chyby, zcela zrušily nesprávnou praxi recipročních cel a obnovily konstruktivní přístup v duchu rovnosti,“ uvedlo čínské ministerstvo v oficiálním prohlášení.

Americká vláda zároveň v pátek nabídla drobný ústupek, když oznámila výjimku z cel pro některé technologické produkty – včetně chytrých telefonů, počítačů a polovodičů –, což uvítali jak spotřebitelé, tak technologické firmy, jež se obávaly prudkého nárůstu cen.

Čína označila tento krok za „malý posun“ a podle svých slov nyní zkoumá jeho skutečný dopad. Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by mezi oběma mocnostmi došlo k výraznému zlepšení vztahů nebo zmírnění protekcionistické rétoriky.

Na otázku, zda se plánuje telefonický rozhovor mezi prezidentem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, odpověděl americký obchodní zástupce Jamieson Greer lakonicky: „V tuto chvíli žádné takové plány nemáme.“

Trumpova administrativa původně zavedla clo ve výši 54 % na čínské zboží na začátku dubna. Následně bylo zvýšeno na 145 %. Čína reagovala obdobně a po původních 34 % zvýšila cla nejprve na 84 % a poté na 125 %, což začalo platit tuto sobotu.

V oficiálním prohlášení ministerstva obchodu ČLR z minulého týdne zazněla i ostrá slova: „Pokud USA budou i nadále provokovat celní či obchodní válku, budeme bojovat až do konce.“

Trump zatím zůstává pevně přesvědčen, že cla jsou účinným nástrojem k vyjednání výhodnějších obchodních podmínek pro USA. Tvrdí, že jeho politika napravuje nespravedlnosti v globálním obchodním systému a přináší pracovní místa a výrobu zpět do Spojených států.

Bílý dům slíbil, že počátkem příštího týdne zveřejní další podrobnosti o výjimkách z cel, jak uvedl prezident při cestě do Miami.

Trumpovy zásahy však mají silný dopad na světové trhy. Akciové indexy zažívají výrazné výkyvy a obavy z globálního ochlazení obchodu rostou. Mnoho odborníků varuje, že tyto kroky mohou ohrozit zaměstnanost i ekonomiky jednotlivých zemí.

Přesto Bílý dům tvrdí, že jde o dočasné opatření a že cílem je pouze přimět obchodní partnery k větší vstřícnosti. Zda se tato strategie osvědčí, nebo povede k dlouhodobému oslabení důvěry a globálního růstu, zůstává otázkou. 

Související

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

Více souvisejících

Čína Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy