Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury.
Zástupce velitele finské pobřežní stráže Ilja Iljin, který dříve zachraňoval trosečníky, dnes pátrá po sabotérech. Spolu s flotilou lodí, vrtulníků a radarových systémů hlídkuje v oblasti Baltského moře, která svou rozlohou odpovídá Belgii. Jenže i přes veškerou snahu byly za posledních 18 měsíců v oblasti Finského zálivu zaznamenány dva sabotáže, celkem v Baltském moři od roku 2022 došlo ke šesti podobným incidentům a bylo poškozeno 11 podmořských kabelů.
Zatímco útoky nevedly k rozsáhlým výpadkům, vyvolávají podle webu Politico otázky: Co když příště půjde o koordinovanou a ničivější operaci? Co když Rusko testuje možnosti, jak ochromit Evropu bez přímé vojenské konfrontace?
Ministr energetiky Litvy Žygimantas Vaičiūnas popsal situaci jako "novou realitu", která může otřást energetickými trhy, podniky i spotřebiteli. Přestože neexistuje jednoznačný důkaz, že za incidenty stojí Moskva, podezření je silné. Pro Rusko je přínosné už jen vyvolávat nejistotu — možnost útoku je totiž někdy stejně účinná jako útok samotný.
Podmořské kabely, ať už datové nebo elektrické, jsou snadno zranitelné. V Baltském moři, kde je průměrná hloubka pouhých 52 metrů, stačí k jejich přerušení spustit kotvu. Tak tomu bylo například v prosinci, kdy loď Eagle S poškodila několik kabelů u finského pobřeží.
Opravy jsou náročné – trvají týdny až měsíce a jejich cena může dosáhnout až 150 milionů eur. Celosvětově existuje jen asi 80 plavidel schopných podobné opravy provést.
Od výbuchu plynovodu Nord Stream v roce 2022 (který je stále předmětem vyšetřování) došlo k dalším útokům na infrastrukturu mezi Švédskem, Finskem, Německem, Lotyšskem a Estonskem. Nedávno byl znovu poškozen kabel spojující Berlín a Helsinky.
Experti varují, že Evropa není schopná všechny potenciální pachatele odhalit. Některé incidenty mohou být náhodné, jiné však jasně vzbuzují podezření — například zapojení čínské tankeru Yi Peng 3 v přerušení dvou kabelů loni v listopadu.
NATO a EU zvyšují ostražitost. Aliance spustila program Baltic Sentry s nasazením fregat, hlídkových letadel a námořních dronů. EU plánuje investovat přes 500 milionů eur do nové infrastruktury a opravných plavidel. Země jako Estonsko a Litva uvažují o zákonech, které by jim umožnily zasahovat i mimo své teritoriální vody.
Finsko považuje ochranu infrastruktury za součást obranného plánování a připravuje se i na nejhorší scénáře. „Musíme být připraveni vždy,“ řekla ministryně životního prostředí Sari Multala.
Přesto však naráží na právní překážky. Mezinárodní právo omezuje pravomoci států za hranicí 12 námořních mil. Například Čína odmítla plnou kontrolu lodi Yi Peng 3, ačkoliv kotvila mezi Švédskem a Dánskem.
Zatímco se Evropa připravuje, Rusko může dál využívat tzv. šedou zónu — úroveň aktivity těsně pod prahem války. Tyto útoky — obtížně prokazatelné a levné — zvyšují pocit zranitelnosti.
„Vidíme jasnou eskalaci,“ varuje odborník Christian Bueger. „Je to strategický pokus podkopat stabilitu a zvýšit pocit nejistoty ve společnosti.“ Přidá-li se k tomu ztráta důvěry v americké bezpečnostní garance pod prezidentem Trumpem, situace se může ještě zhoršit.
Evropa čelí novému druhu války – neviditelné, tiché, ale o to zákeřnější. A čas, jak se zdá, hraje proti ní.
Související

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině
Ruská armáda , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva
před 59 minutami

Trump obvinil Zelenského z prodlužování války: Zabíjení pokračuje kvůli němu
před 2 hodinami

Počasí tento týden nepřinese jen bouřky. Ženou se deště i mrazíky
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
včera

Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
včera

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat
včera

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
včera

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
včera

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
včera

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
včera

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
včera

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
včera

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
včera

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
včera

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
včera

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
včera

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
včera

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
včera
Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.
Zdroj: Libor Novák