Elon Musk, jeden z nejbohatších lidí světa a majitel společností Tesla a sociální sítě X, údajně investoval do vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách ohromujících 250 miliard dolarů. Informaci přinesl americký deník New York Times, který také odhalil podrobnosti o tom, kam přesně Muskovy peníze směřovaly.
Největší část prostředků proudila přes hlavní PAC (Political Action Committee) s názvem America. V závěrečných týdnech volební kampaně vložil Musk do tohoto výboru opakovaně po 25 milionech dolarů, celkem třikrát. Týden po volbách přidal další čtyři miliony dolarů, přičemž uvedl, že PAC bude pokračovat i po skončení voleb a zaměří se na podporu „progresivních státních zástupců“ a Trumpova programu.
PAC neboli Politický akční výbor je organizace, která ve Spojených státech shromažďuje finanční prostředky od jednotlivců a skupin za účelem podpory politických kandidátů, zákonů či iniciativ. Tyto výbory hrají klíčovou roli v americkém politickém systému.
Kontroverzní loterie a temné peníze
Jedním z nejvíce kritizovaných kroků Muskovy kampaně byla loterie, do níž byli zařazeni signatáři tzv. petice na podporu ústavy. Registrovaní voliči měli šanci vyhrát jeden milion dolarů, což mělo zvýšit zájem o Trumpovu politickou platformu. Musk na tuto část kampaně vyčlenil 40,5 milionu dolarů.
Filadelfský okresní prokurátor Larry Krasner tuto iniciativu označil za nezákonnou loterii a požádal soud o vydání mimořádného příkazu k jejímu zastavení. Soudce Angelo Foglietta však žádost zamítl, čímž loterii umožnil pokračovat.
Další významnou investicí byl PAC, který nesl provokativní název odkazující na liberální soudkyni Ruth Bader Ginsburgovou, známou svou kritikou Donalda Trumpa, zejména v otázkách potratové politiky. Tento krok vyvolal značnou kontroverzi mezi liberálními voliči.
Podle New York Times však není možné přesně zjistit, kolik Musk na Trumpovu kampaň celkově vynaložil. Část financí mohla proudit prostřednictvím tzv. „temných peněz“ (dark money), tedy darů, jejichž původ zůstává veřejnosti skrytý, a které se neobjevují ve veřejných záznamech.
Musk má významný vliv také na skládání Trumpovy budoucí administrativy. Sám byl jmenován spolupředsedou nově zřízeného Úřadu pro efektivitu vlády (DOGE). Tento úřad, který podle serveru New York Post povede společně s podnikatelem Vivekem Ramaswamym, má za cíl omezit vládní byrokracii, snížit nadbytečné regulace, omezit nehospodárné výdaje a restrukturalizovat federální agentury.
Navzdory názvu se nejedná o federální exekutivní ministerstvo, ale o poradní orgán fungující mimo vládní struktury. Úřad bude poskytovat poradenství a pokyny, přičemž jeho činnost je plánována do 4. července 2026, kdy Spojené státy oslaví 250. výročí nezávislosti.
Muskova role v tomto úřadu je v souladu s jeho dlouhodobým zájmem o zvyšování efektivity a snižování byrokracie, což prokázal ve svých soukromých podnicích, jako jsou Tesla a SpaceX. Jeho jmenování do této pozice je vnímáno jako snaha přenést podobné principy do veřejné správy.
Související
Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump
Voják odpálil Cybertruck, aby probudil "smrtelně nemocnou" Ameriku
Elon Musk , Donald Trump , prezidentské volby USA 2024 , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek