
Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“
Přesto je velmi překvapivé, že během pouhých tří měsíců druhého prezidentského období Trump odstartoval proces, který by mohl vést k nejrychlejšímu a nejnebezpečnějšímu šíření jaderných zbraní od počátků studené války. Tato dynamika nezahrnuje jen notoricky sledované státy jako Írán a Severní Korea, ale nově také tradiční spojence USA, například Německo, Jižní Koreu, Japonsko nebo Saúdskou Arábii.
Důvodem této změny je narůstající nejistota ohledně amerického závazku k obraně těchto zemí. Stále více států otevřeně diskutuje o možnosti vyvíjet či rozmístit jaderné zbraně, pokud by vypukly ozbrojené konflikty. Trumpova administrativa přitom podle všeho nemá dostatečný personál ani jasnou strategii, jak tomuto trendu čelit, uvedl server Politico.
Mluvčí Rady národní bezpečnosti James Hewitt sice uvedl, že prezident Trump „opakovaně varoval před jaderným zničením jako největší hrozbou lidstva“ a je „odhodlán podporovat politiku nešíření jaderných zbraní“, ale realita na Západě i Východě tomu zatím příliš neodpovídá. Například post šéfa pro kontrolu zbrojení v Radě národní bezpečnosti zatím není obsazen. Také mnozí nominanti pro klíčové posty v Pentagonu nebo na ministerstvu zahraničí čekají na potvrzení.
Podle Matta Costlowa, který během prvního Trumpova období pracoval na ministerstvu obrany, je situace v oblasti jaderné politiky chaotická. „Je to tam jako ve městě duchů,“ řekl. „Nikdo vlastně neví, co si administrativa myslí o tom, že by spojenci vlastnili jaderné zbraně.“
Trumpův posun směrem k menší angažovanosti USA na mezinárodní scéně podle mnohých analytiků vyvolal novou vlnu zájmu o jaderné zbraně. V Číně panují obavy, že regionální bezpečnost v Asii se drolí a že bude nutné počítat s více státy, které budou disponovat jadernými zbraněmi nebo k tomu budou mít technologické předpoklady. Podle Francescy Giovannini z Harvardovy univerzity čínští činitelé nemají ponětí, kdo v Trumpově administrativě povede agendu kontroly zbraní.
Někteří čerstvě jmenovaní činitelé, jako například Elbridge Colby, zastávají názor, že spojenci USA by měli nést větší odpovědnost za svou obranu – včetně možnosti vlastních jaderných arzenálů. Colby například uvedl, že není racionální „obětovat americká města kvůli Severní Koreji“ a že by Jižní Korea neměla být sankcionována, pokud se rozhodne jít jadernou cestou.
Výroky dalších vlivných postav potvrzují, že Trumpova politika se řídí principem „sfér vlivu“, kde velmoci jako Rusko nebo Čína mají svobodné ruce ve svém okolí. Ministr zahraničí Marco Rubio tento přístup otevřeně přiznal v lednovém rozhovoru, kde uvedl, že americká hegemonie po skončení studené války byla „anomálií“.
Někteří odborníci na bezpečnost varují, že se tím vytváří prostředí podobné nejistotě na začátku studené války – s tím rozdílem, že dnes hrozí větší počet států s jaderným potenciálem. Karl Friedhoff z chicagské Rady pro globální záležitosti upozornil, že „mimo USA to lidé vidí mnohem jasněji“.
Na rozdíl od Trumpova uvolněného přístupu k zbrojním dohodám se jeho předchůdci snažili šíření jaderných zbraní zastavit. Už v 50. a 60. letech vzniklo několik programů, které vedly k vytvoření Smlouvy o nešíření jaderných zbraní z roku 1970. V 90. letech se USA podílely na odzbrojení Ukrajiny, Kazachstánu a Běloruska, které po rozpadu SSSR zdědily sovětský jaderný arzenál. Clintonova administrativa přesvědčila řadu států, aby se vzdaly ambicí na jaderné zbraně – mezi nimi byla Jižní Korea, Švédsko nebo Jihoafrická republika.
V současnosti existuje jen devět jaderných mocností: USA, Velká Británie, Francie, Rusko, Čína, Indie, Pákistán, Izrael a Severní Korea. Ale státy, které se dříve programu vzdaly, začínají své rozhodnutí přehodnocovat. Trump se při diskuzích o „denuklearizaci“ stále zaměřuje hlavně na velmoci, avšak dnešní realita ukazuje, že se jaderné ambice přesouvají do regionální roviny – od Evropy po Blízký východ.
Související

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
včera

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
včera

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
včera

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
včera

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
včera

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
včera

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
včera

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
včera

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
včera

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
včera

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
včera

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
včera

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
včera

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
včera

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
včera
Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
Počasí bude o víkendu typicky jarní. Podle ČHMÚ.cz teploty vyrostou v maximech na 17 stupňů.
Zdroj: Libor Novák