Dlouholetý diktátor Alexander Lukašenko si opět zajistil vítězství ve volbách, které mnozí označují za „frašku“. Podle oficiálních výsledků získal Lukašenko 87,6 % hlasů, což mu zajistilo sedmé funkční období v čele Běloruska. Tento výsledek však vyvolává otázky o legitimnosti voleb, zejména s ohledem na to, že všichni čtyři „opoziční“ kandidáti byli ve skutečnosti věrní spojenci Lukašenka. Jeden z nich, lídr Komunistické strany Sergej Syrankov, dokonce před hlasováním prohlásil, že v zemi neexistuje alternativa k Lukašenkovi, uvedl server Politico.
Evropská unie, Spojené království i Spojené státy odmítly uznat Lukašenkovu vládu za legitimní. Šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallas označila volby za „otevřenou urážku demokracie“ a zdůraznila, že Lukašenko postrádá jakoukoli legitimitu. Podobná prohlášení zazněla i od dalších západních představitelů, kteří dlouhodobě kritizují autoritářský režim v Bělorusku.
Podobné odmítání legitimity Lukašenkovy vlády nastalo i po prezidentských volbách v roce 2020, kdy masivní protesty málem vedly k jeho svržení. Tyto protesty byly následně brutálně potlačeny s podporou ruského prezidenta Vladimira Putina. Lukašenko se tehdy udržel u moci díky rozsáhlým represím a zatýkání opozice, což podle běloruského aktivisty Arta Balenoka vyústilo v atmosféru strachu a beznaděje.
Na rozdíl od roku 2020 byla tentokrát reakce veřejnosti na výsledky voleb tlumená. Tisíce lidí, které se tehdy odvážily vyjít do ulic, čelily brutálnímu násilí, zatýkání a dlouhým trestům odnětí svobody. Více než půl milionu Bělorusů od té doby opustilo zemi. Aktivista Art Balenok, který nyní žije v Rakousku, v rozhovoru pro POLITICO uvedl, že současný odpor v Bělorusku je téměř nemožný. „Pokud půjdete protestovat, skončíte ve vězení. Možná vás jednou pustí, možná ne,“ řekl.
Exilová běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, která se stala symbolem odporu proti Lukašenkově vládě, protestovala proti volbám ve Varšavě. „Dnes jsme pochodovali za svobodu ve Varšavě – sjednoceni a nezlomní, na počest hrdinů, kteří položili životy za svobodu,“ uvedla na sociálních sítích. Cichanouská zároveň vyzvala světové lídry, aby byli připraveni na příští příležitost k demokratickým změnám v Bělorusku a aby měli jasnou strategii pro případný pád Lukašenkova režimu.
Lukašenko ve svých prohlášeních opakovaně odmítl jakoukoli kritiku ze Západu. Při hlasování prohlásil, že jeho političtí oponenti se rozhodli odejít do exilu nebo skončit ve vězení sami. „Vězení je pro lidi, kteří si příliš otevírají ústa, zkrátka pro ty, kteří porušují zákony,“ uvedl. Navzdory tomu Lukašenko v posledním roce propustil přes 250 vězňů, včetně jednoho amerického občana právě v den voleb, což však popřel jako snahu o zlepšení vztahů se Západem.
„Na Západ kašlu,“ řekl Lukašenko a dodal, že jeho země je ochotná jednat s Evropskou unií, ale nebude se „klanět ani lézt po kolenou“.
Evropský parlament odsoudil volby jako „frašku“ a v přijaté rezoluci vyzval členské státy EU, aby odmítly uznat Lukašenkovo vítězství. Zároveň upozornil na nutnost podpory demokratických sil v Bělorusku a sankcí vůči režimu.
Lukašenkova vláda je i nadále silně závislá na podpoře Ruska, což omezuje jakékoli vyhlídky na demokratické změny v krátkodobém horizontu. Podle Cichanouské však naděje na svobodné Bělorusko přetrvává. „Jako Bělorusové nikdy neztratíme naději. Získáme naši zemi zpět a vrátíme se domů silnější než kdy dříve,“ prohlásila.
Související

Putinovi slouhové v Evropě: Jména se sama nabízejí. Kdo ale stojí Moskvě nejblíž?

Skončí nevoliči Lukašenka ve vězení? Polsko si ostře rýplo do běloruských voleb
Bělorusko , Alexandr Lukašenko
Aktuálně se děje
před 19 minutami

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
včera

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
včera

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
včera

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
včera

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
včera

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
včera

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
včera

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
včera

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
včera
America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
Prezident USA Donald Trump ve svém druhém funkčním období s nevídanou razancí opouští oblast obnovitelné energie a místo toho sází na tradiční fosilní paliva. Tato strategie, označovaná jako „America first“, však ve skutečnosti otevírá dveře Číně, Evropě a dalším konkurentům, aby si v miliardovém sektoru čisté energie upevnili své dominantní postavení.
Zdroj: Libor Novák