
Trumpovy celní tarify by mohly být katastrofou pro americkou ekonomiku i mezinárodní trhy. Kombinace daňových škrtů a zvýšených tarifů na dovozy hrozí nejen prohloubením státního dluhu, ale také zvýšením inflace. Připomíná to situaci během první Trumpovy vlády, kdy obdobné ekonomické strategie selhaly a přinesly opačné výsledky, než bylo zamýšleno, uvedl server National Interest.
Jedním z hlavních problémů Trumpovy politiky je základní nepochopení příčin obchodního deficitu. Jak ukazují ekonomické teorie, obchodní deficit není otázkou celních sazeb, ale výsledkem toho, že země utrácí více, než produkuje. Jinými slovy, jde o rozdíl mezi úsporami a investicemi. Pokud země investuje více, než spoří, nevyhnutelně bude mít obchodní deficit. Trumpovo zaměření na zvyšování cel tedy neřeší příčinu problému, ale spíše vytváří další komplikace.
Během svého prvního prezidentského období zavedl Trump tarify ve výši 10 až 25 % na dovoz zboží v hodnotě přibližně 380 miliard dolarů, včetně 25% tarifu na ocel a 10% na hliník. Navzdory těmto opatřením se obchodní deficit USA během jeho vlády zvýšil o 40 %, z 480 miliard dolarů v roce 2016 na 680 miliard v roce 2020. Hlavním důvodem tohoto nárůstu byl paradoxně vliv daňových škrtů z roku 2017, které snížily úspory a zvýšily investice firem, což dále prohloubilo deficit.
Dnes Trump plánuje tyto kroky opakovat, ale s ještě agresivnějšími opatřeními. Navrhuje tarify ve výši 60 % na dovozy z Číny a 10–20 % na zboží od ostatních obchodních partnerů. Navíc chce rozšířit daňové škrty z roku 2017, eliminovat daně z příjmu ze sociálního zabezpečení a příjmů ze spropitného. Tato opatření podle odhadů zvýší rozpočtový deficit o dalších 7,75 bilionu dolarů během následující dekády.
Ekonomické důsledky těchto návrhů jsou alarmující. Za prvé, kombinace snížených úspor a zvýšených investic nevyhnutelně povede k dalšímu prohloubení obchodního deficitu. Za druhé, vyšší tarify zvýší náklady na dovozy, což zkomplikuje snahy Federálního rezervního systému o kontrolu inflace. Za třetí, takto vysoké tarify pravděpodobně vyvolají odvetná opatření ze strany obchodních partnerů, což by mohlo vést k destruktivním „žebraveckým politikám“, které připomínají ekonomické problémy 30. let 20. století.
Riziko není pouze domácí. Tarify této velikosti mohou negativně ovlivnit ekonomiky závislé na exportu, jako je Čína nebo Evropa, které se již nyní potýkají s ekonomickými problémy. Pokud by tyto ekonomiky sklouzly do recese, mohlo by to zpětně zasáhnout americký export, finanční sektor a ziskovost firem.
Závěrem lze říci, že Trumpova ekonomická strategie hrozí vážnými důsledky nejen pro USA, ale i pro globální ekonomiku. Je nezbytné doufat, že své návrhy upraví a opustí agresivní přístup k tarifům a daňovým škrtům. Pokud však bude pokračovat ve svém kurzu, riziko finanční krize nebo ekonomického zpomalení výrazně vzroste.
Související

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
před 1 hodinou

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
před 2 hodinami

Velká výluka v pražské hromadné dopravě. Potrvá po celý víkend
před 3 hodinami

Papež se zotavuje. Ve Vatikánu přijal britského krále, dojal ho i s manželkou
před 4 hodinami

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
před 6 hodinami

Velikonoční počasí se rýsuje. Meteorologové zatím nemají dobré zprávy
před 7 hodinami

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností
před 7 hodinami

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek
před 8 hodinami

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
před 9 hodinami

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
před 10 hodinami

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
před 12 hodinami

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev
včera

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku
včera
EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou
Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.
Zdroj: Libor Novák