
Trumpovy celní tarify by mohly být katastrofou pro americkou ekonomiku i mezinárodní trhy. Kombinace daňových škrtů a zvýšených tarifů na dovozy hrozí nejen prohloubením státního dluhu, ale také zvýšením inflace. Připomíná to situaci během první Trumpovy vlády, kdy obdobné ekonomické strategie selhaly a přinesly opačné výsledky, než bylo zamýšleno, uvedl server National Interest.
Jedním z hlavních problémů Trumpovy politiky je základní nepochopení příčin obchodního deficitu. Jak ukazují ekonomické teorie, obchodní deficit není otázkou celních sazeb, ale výsledkem toho, že země utrácí více, než produkuje. Jinými slovy, jde o rozdíl mezi úsporami a investicemi. Pokud země investuje více, než spoří, nevyhnutelně bude mít obchodní deficit. Trumpovo zaměření na zvyšování cel tedy neřeší příčinu problému, ale spíše vytváří další komplikace.
Během svého prvního prezidentského období zavedl Trump tarify ve výši 10 až 25 % na dovoz zboží v hodnotě přibližně 380 miliard dolarů, včetně 25% tarifu na ocel a 10% na hliník. Navzdory těmto opatřením se obchodní deficit USA během jeho vlády zvýšil o 40 %, z 480 miliard dolarů v roce 2016 na 680 miliard v roce 2020. Hlavním důvodem tohoto nárůstu byl paradoxně vliv daňových škrtů z roku 2017, které snížily úspory a zvýšily investice firem, což dále prohloubilo deficit.
Dnes Trump plánuje tyto kroky opakovat, ale s ještě agresivnějšími opatřeními. Navrhuje tarify ve výši 60 % na dovozy z Číny a 10–20 % na zboží od ostatních obchodních partnerů. Navíc chce rozšířit daňové škrty z roku 2017, eliminovat daně z příjmu ze sociálního zabezpečení a příjmů ze spropitného. Tato opatření podle odhadů zvýší rozpočtový deficit o dalších 7,75 bilionu dolarů během následující dekády.
Ekonomické důsledky těchto návrhů jsou alarmující. Za prvé, kombinace snížených úspor a zvýšených investic nevyhnutelně povede k dalšímu prohloubení obchodního deficitu. Za druhé, vyšší tarify zvýší náklady na dovozy, což zkomplikuje snahy Federálního rezervního systému o kontrolu inflace. Za třetí, takto vysoké tarify pravděpodobně vyvolají odvetná opatření ze strany obchodních partnerů, což by mohlo vést k destruktivním „žebraveckým politikám“, které připomínají ekonomické problémy 30. let 20. století.
Riziko není pouze domácí. Tarify této velikosti mohou negativně ovlivnit ekonomiky závislé na exportu, jako je Čína nebo Evropa, které se již nyní potýkají s ekonomickými problémy. Pokud by tyto ekonomiky sklouzly do recese, mohlo by to zpětně zasáhnout americký export, finanční sektor a ziskovost firem.
Závěrem lze říci, že Trumpova ekonomická strategie hrozí vážnými důsledky nejen pro USA, ale i pro globální ekonomiku. Je nezbytné doufat, že své návrhy upraví a opustí agresivní přístup k tarifům a daňovým škrtům. Pokud však bude pokračovat ve svém kurzu, riziko finanční krize nebo ekonomického zpomalení výrazně vzroste.
Související

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 55 minutami

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
před 1 hodinou

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
před 2 hodinami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 2 hodinami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 3 hodinami

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 5 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
včera

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
včera

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
včera

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
včera

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
včera
Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.
Zdroj: Libor Novák