Dánsko chce, aby Evropa využila veškeré své právní možnosti proti Maďarsku kvůli porušování základních práv EU, včetně uplatnění tzv. „jaderné možnosti“ podle článku 7. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre uvedla, že Kodaň chce zintenzivnit řízení proti Budapešti.
Článek 7 je ustanovení ve smlouvě o EU, které umožňuje členským státům hlasovat o vyloučení nebo sankcionování jiného členského státu, pokud porušuje pravidla EU. Je často označován jako „jaderná právní možnost“ a dosud nebyl plně využit, přestože Brusel opakovaně tvrdí, že Maďarsko unijní právo porušuje.
„Stále jsme svědky porušování základních hodnot,“ uvedla ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre pro server POLITICO. Dánsko mezitím přebírá rotující předsednictví Rady EU. „Proto budeme pokračovat v řízení podle článku 7 a ve slyšení týkajícím se Maďarska.“
Pokud by se členské státy rozhodly postoupit v rámci řízení podle článku 7, mohly by Maďarsku odebrat hlasovací práva v oblastech evropské politiky, jako je právě rozšiřování Unie – čímž by Budapešť přišla o možnost vetovat členství Ukrajiny. Diplomaté však varují, že k tomuto kroku je zapotřebí silné a jednoznačné podpory ze strany Paříže a Berlína – a ta zatím chybí.
Dalším klíčovým tématem pro Dánsko je rozšíření EU. Ministryně kritizovala Maďarsko za blokování členství Ukrajiny v Evropské unii a uvedla, že Dánsko je „ochotno vyvinout maximální tlak, aby Maďarsko zrušilo své veto ohledně členství Ukrajiny v EU.“
„Jsme velmi ambiciózní a uděláme vše, co je v našich silách,“ uvedla pro server Brussels Signal. „Vyvineme maximální tlak na Maďarsko, aby zrušilo své výhrady. Politicky i prakticky jsme připraveni udělat vše, co můžeme, pro pokrok ve vyhlídkách na členství Ukrajiny, stejně jako Moldavska a zemí západního Balkánu“.
Dne 26. června Maďarsko uspořádalo referendum k tomuto tématu, v němž se drtivá většina voličů – 95 procent – vyslovila proti členství Ukrajiny v EU. Účast však byla nízká – hlasovalo pouze 2,27 milionu lidí, tedy přibližně třetina oprávněných voličů. Také shoda 95 % nezní úplně realisticky. I přesto premiér Viktor Orbán výsledek označil za „silný mandát“.
Bjerre také uvedla, že by se EU měla zabývat omezením přístupu k evropským fondům pro státy, které porušují evropské právo.
Jelikož Maďarsko stále důrazně odmítá členství Ukrajiny, spekuluje se, že by Evropská komise mohla mezitím postoupit dál v přístupovém procesu Moldavska. Moldavsko a Ukrajina dosud postupovaly směrem k členství společně, a jejich oddělení by bylo kontroverzní.
Ukrajina a Moldavsko stále čekají na otevření prvního vyjednávacího klastru, tzv. „základu“, který zahrnuje klíčové oblasti jako demokracie, lidská práva a bezpečnost.
Bjerre však uvedla, že Dánsko zatím nechce dva kandidáty, Ukrajinu a Moldavsko, oddělit: „Naším cílem stále zůstává otevřít klastr vyjednávání společně s Moldavskem i Ukrajinou,“ uvedla.
EU navíc hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Jak informovaly EuroZprávy zde: „Tento krok cílí především na státy jako Maďarsko, které čelí dlouhodobé kritice kvůli oslabování nezávislosti soudů, médií a akademických institucí“.
Navíc studie Corruption Research Center z Budapešti uvádí, že mezi lety 2011 až 2023 přispěli daňoví poplatníci EU na podporu „kleptokracie“ Viktora Orbána částkou odhadovanou na 3,2 až 5,5 miliardy eur. Pro srovnání, v období srpen 2005 až srpen 2011 obdrželi pouze 451 milionů eur – což ukazuje až desetinásobné zvýšení po Orbánově nástupu k moci v roce 2010. Zpráva své nálezy označuje za konzervativní, protože se zaměřila pouze na veřejné zakázky a vyloučila další typy podpory z EU. Dle serveru Insight Hungary výzkumníci analyzovali 340 000 veřejných zakázek spojených s 13 podnikateli propojenými s režimem Orbána, včetně Lőrince Mészárose, Istvána Tiborcze a Istvána Garancsiho. Tito aktéři společně získali 19,3 miliardy eur z fondů EU. Mnoho zakázek bylo přiděleno bez veřejné soutěže.
Související

Dánové v čele Evropy. Nejvyšší prioritu má "zelená" a bezpečnost

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA
dánsko , Maďarsko , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci
před 53 minutami

CNN: Obchodní dohoda s EU je dalším vítězstvím Trumpa. Epsteinovu aféru tím ale nesmaže
před 1 hodinou

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi
před 1 hodinou

Roman Staněk slaví životní úspěch: Drama ve Spa mu přineslo první výhru ve Formuli 2
před 2 hodinami

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy
před 3 hodinami

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku
před 4 hodinami

Proruská "hrozba pro národní bezpečnost." Europoslance Dostála vyhostili z Moldavska
před 4 hodinami

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy
před 4 hodinami

Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová
před 5 hodinami

Jak se vyhnout ruským balistickým raketám? Ukrajina vymyslela trik, kterým ochrání F-16
před 6 hodinami

USA mají vážný problém: Za 12 dní spotřebovaly čtvrtinu střel THAAD, obnova potrvá dlouhé roky
před 7 hodinami

Předpověď počasí slibuje stabilitu po celý týden
včera

Tragický incident v dovolenkovém ráji Čechů. Malá holčička je po smrti
včera

V Německu vykolejil osobní vlak. Na místě jsou zranění
včera

Trump oznámil uzavření dohody o clech mezi USA a EU
včera

Trumpovi dochází trpělivost s Putinem, tvrdí šéf diplomacie Rubio
včera

Tragická letecká nehoda na Slovensku. Senior v kokpitu nepřežil
včera

Počasí dnes: Na jednom místě už spadlo přes sto milimetrů srážek
včera

Rychlovlak uvízl v tunelu u Vídně. Cestující trpěli několik hodin ve tmě a horku
včera
Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?
Podezřelé zavazadlo způsobilo minulý čtvrtek uzavření bezpečnostní kontroly na Terminálu 2 pražského letiště. Zasahovala policie i pyrotechnik, provoz byl dočasně přerušen. Cestující, kteří kvůli podobným mimořádným situacím nestihnou let, se musí obracet na své aerolinky. Letiště podle mluvčího Jiřího Hannicha do těchto procesů nemůže vstupovat, jak informoval pro EuroZprávy.cz.
Zdroj: Jakub Jurek