Policie loni odhalila o téměř 25 procent víc nelegálních migrantů

Cizinecká policie v loňském roce odhalila při nezákonné migraci 7093 cizinců, což je oproti roku 2019 nárůst o téměř 25 procent. Číslo ale velmi ovlivnili migranti zadržení kvůli porušování nařízení ministerstva zdravotnictví omezující pobyt cizinců kvůli šíření nemoci covid-19.

policie
doporučujeme

Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Oproti předloňsku poklesl naopak počet lidí zadržených na vnější schengenské hranici. Provoz na mezinárodních letištích se totiž podle Majera snížil o téměř 80 procent.

"Data nelze bez dalšího srovnávat s jinými lety," prohlásil náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Celý rok byl podle něho významně poznamenán protikoronavirovými opatřeními - vyhlášením nouzového stavu na jaře a na podzim, zavedením hraničních kontrol či zákazem vstupu cizinců bez trvalého či přechodného pobytu. Například od března do května tak nelegální migrace výrazně poklesla.

Stoupl zejména počet cizinců odhalených při nelegálním pobytu. Loni jich bylo 6645, v roce 2019 pak 5174. Šlo o lidi, kteří do Česka přijeli legálně, ale zůstali zde i po uplynutí povolené doby nebo navzdory opatřením. Nejčastějšími zadrženými byli Ukrajinci, následovali Moldavané a Gruzínci. Nejvíce migrantů bylo jako v předchozích letech v Praze.

Počet cizinců, kteří chtěli do Česka nezákonně přicestovat přes vnější schengenskou hranici poklesl z 503 na 448. Číslo se snížilo zejména ve druhém čtvrtletí. Po zavedení březnových opatření zadržela cizinecká policie pouze jednoho člověka. "V dubnu poklesly lety téměř na nulu," uvedl Vondrášek. Policisté v té době ale například odbavili 52 letadel se zdravotnickým materiálem z Číny. Byli také nasazeni na hranicích s Rakouskem, Německem, Polskem a Slovenskem.

Policie loni také zajistila 486 běženců, kteří se chtěli přes Česko dostat do jiné země. Nejvíce, 182, jich zadrželi v listopadu. Oproti roku 2019 jich přibylo o 220. Většinou mířili v dodávkách a kamionech ze Slovenska do Německa. Nejvíce migrantů bylo z Afghánistánu, následovali Syřané, Marokánci a Turci. Nejvíce problémů má podle Majera policie s Afghánci, kteří se často vydávají za nezletilé.

Počet cizinců, kteří se v Česku zdržovali nelegálně mírně stoupá od roku 2017. Nejvyšší byl však v roce 2015, kdy kulminovala v Evropě migrační krize.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie v případu otrávené Bečvy čeká na znalecký posudek

26.02.2021 16:42 Policie stále čeká na znalecký posudek týkající se zářijové otravy řeky Bečvy. Podle dřívějšího…

Pražští strážníci ve čtvrtek řešili 187 lidí bez respirátoru

26.02.2021 11:14 Hlídky Městské policie hlavního města (MPP) v Praze ve čtvrtek řešily 187 případů porušení vládního…

Policie na D2 u Lanžhota zadržela další běžence

22.02.2021 14:12 Policie na bývalém hraničním přechodu Lanžhot na Břeclavsku zadržela čtyři běžence, zřejmě jsou z…

Policie vyšetřuje nález mrtvých zvířat u Sedlice na Příbramsku

22.02.2021 12:51 Policisté vyšetřují nález 16 mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů a tří kání lesních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama