Policie loni odhalila o téměř 25 procent víc nelegálních migrantů

Cizinecká policie v loňském roce odhalila při nezákonné migraci 7093 cizinců, což je oproti roku 2019 nárůst o téměř 25 procent. Číslo ale velmi ovlivnili migranti zadržení kvůli porušování nařízení ministerstva zdravotnictví omezující pobyt cizinců kvůli šíření nemoci covid-19.

Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Oproti předloňsku poklesl naopak počet lidí zadržených na vnější schengenské hranici. Provoz na mezinárodních letištích se totiž podle Majera snížil o téměř 80 procent.

"Data nelze bez dalšího srovnávat s jinými lety," prohlásil náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Celý rok byl podle něho významně poznamenán protikoronavirovými opatřeními - vyhlášením nouzového stavu na jaře a na podzim, zavedením hraničních kontrol či zákazem vstupu cizinců bez trvalého či přechodného pobytu. Například od března do května tak nelegální migrace výrazně poklesla.

Stoupl zejména počet cizinců odhalených při nelegálním pobytu. Loni jich bylo 6645, v roce 2019 pak 5174. Šlo o lidi, kteří do Česka přijeli legálně, ale zůstali zde i po uplynutí povolené doby nebo navzdory opatřením. Nejčastějšími zadrženými byli Ukrajinci, následovali Moldavané a Gruzínci. Nejvíce migrantů bylo jako v předchozích letech v Praze.

Počet cizinců, kteří chtěli do Česka nezákonně přicestovat přes vnější schengenskou hranici poklesl z 503 na 448. Číslo se snížilo zejména ve druhém čtvrtletí. Po zavedení březnových opatření zadržela cizinecká policie pouze jednoho člověka. "V dubnu poklesly lety téměř na nulu," uvedl Vondrášek. Policisté v té době ale například odbavili 52 letadel se zdravotnickým materiálem z Číny. Byli také nasazeni na hranicích s Rakouskem, Německem, Polskem a Slovenskem.

Policie loni také zajistila 486 běženců, kteří se chtěli přes Česko dostat do jiné země. Nejvíce, 182, jich zadrželi v listopadu. Oproti roku 2019 jich přibylo o 220. Většinou mířili v dodávkách a kamionech ze Slovenska do Německa. Nejvíce migrantů bylo z Afghánistánu, následovali Syřané, Marokánci a Turci. Nejvíce problémů má podle Majera policie s Afghánci, kteří se často vydávají za nezletilé.

Počet cizinců, kteří se v Česku zdržovali nelegálně mírně stoupá od roku 2017. Nejvyšší byl však v roce 2015, kdy kulminovala v Evropě migrační krize.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Policie ČR

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy